Co to jest stelaż podtynkowy do WC?

W ostatnich latach staliśmy się miłośnikami stelaży podtynkowych do WC. Z czego wynika sympatia, jaką je obdarzyliśmy? Niewątpliwie ma ona związek z ich estetyką, łatwym dostępem do podłogi pod podwieszaną misą WC oraz wygłuszonymi odgłosami pracującego zbiornika spłuczki. Niektórzy jednak przystępując do zakupu produktów do swojej łazienki nie wiedzą, co to właściwie jest stelaż podtynkowy do WC. Przeczytaj nasz artykuł, w którym postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Stelaże podtynkowe do WC

Stelaż podtynkowy to gotowa metalowa konstrukcja, którą umieszczamy w ścianie. To dzięki niej możemy zamontować podwieszaną misę WC, bidet lub pisuar, ponieważ może bez problemu utrzymać duży ciężar. W przypadku stelaży podtynkowych do WC jest to obciążenie wynoszące aż 400 kg! Dlatego bez trudu utrzymują również osobę siedzącą i korzystającą z toalety. Podtynkowy zestaw zawiera, oprócz stalowej ramy malowanej proszkowo, także dodatkowe wyposażenie. Niezbędny jest zbiornik spłuczki, chromowany przycisk spłukujący oraz akcesoria uzupełniające takie jak szpilki do montażu miski, zaślepki, czy zestaw króćców.

Stelaże podtynkowe dostępne są w wielu odsłonach, a większość wiodących producentów armatury łazienkowej decyduje się na wprowadzenie ich do swojej oferty. Klienci nie wyobrażają już sobie nowoczesnej aranżacji łazienki bez ich użycia. Stelaże podtynkowe pozwalają na sprytne ukrycie przyłączy sanitarnych i ograniczają przestrzeń potrzebną na montaż WC, a spłuczki podtynkowe nie generują niepotrzebnego hałasu. Wybór stelaża może jednak sprawić kłopot, dlatego dostarczymy Ci cennych wskazówek, czym powinieneś kierować się podczas zakupu.

Jak wybrać stelaż podtynkowy do WC?

Wybierając stelaż podtynkowy do WC, musisz zwrócić uwagę na rodzaj ściany, jaką posiadasz w miejscu wyznaczonym na jego umieszczenie. Stelaże dzielą się na produkty do zabudowy ciężkiej i lekkiej. Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej, inaczej nazywamy także zestawem do tzw. zabudowy mokrej. Sprawdzi się w przypadku ścian murowanych lub wymagających obmurowania. Niewątpliwą zaletą stelaży do zabudowy ciężkiej jest ich niższa cena oraz mniejszy rozmiar. Jednocześnie musimy liczyć się z dłuższym i nieco trudniejszym montażem. Wybierając stelaż do zabudowy mokrej, warto zwrócić uwagę na modele ze styropianowym wypełnieniem. To gwarancja cichszej pracy.

Stelaże do zabudowy lekkiej (inaczej nazywane stelażami do zabudowy suchej) są o wiele częściej wybierane przez klientów, ponieważ posiadają uniwersalne zastosowanie. Są zaprojektowane do ścian gipsowo-kartonowych, jednak można je również z powodzeniem zastosować w przypadku ścian murowanych. Ciężar całej konstrukcji oraz osoby korzystającej z WC opiera się na stelażu podtynkowym, a nie na solidnej ścianie murowanej. Dlatego stelaż do zabudowy lekkiej musi zostać właściwie zamocowany, zgodnie z instrukcją producenta. W tym celu należy go przykręcić do ściany oraz do podłogi, a w przypadku niektórych modeli, także do sufitu.

Poszczególne modele różnią się wysokością. Stelaże podtynkowe do WC dzielą się na trzy rodzaje:

  • zestawy podtynkowy do zabudowy niskiej, których wysokość ramy nośnej to ok. 80/90 cm (stelaż niski),
  • zestawy podtynkowy do zabudowy wysokiej, wysokość stelaża wynosi od ok. 110 do 130 cm,
  • konstrukcje samonośne posiadające wzmocnioną ramę.

Na co zwrócić uwagę podczas oglądania stelaży podtynkowych do WC?

Zestaw podtynkowy do WC zawiera zbiornik na wodę służącą do spłukania nieczystości. Zazwyczaj jego pojemność wynosi około 6 litrów. Zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie model umożliwia wykorzystanie tylko połowy tej ilości. To ekologiczne rozwiązanie umożliwiające redukcję zużywanej wody. Może również przełożyć się na niższe rachunki.

Obecnie dostępne są także modele, w których można przerwać proces spłukiwania. To przydatna opcja, aby ograniczyć zużycie wody przez wykorzystanie tylko ilości niezbędnej do pozbycia się nieczystości. Pamiętaj, że sprawny montaż systemu spłukiwania oraz zastosowana mata wygłuszająca to gwarancja wysokiej satysfakcji z montażu stelaży podtynkowych.

Stelaże podtynkowe można wzbogacić o modne, dodatkowe akcesoria. Obecnie dostępne są różnorodne przyciski spłukujące, więc z pewnością dopasujesz go do swojej łazienki. Według naszych projektantów najlepiej, gdy spłuczka znajduje się na tyle wysoko, by można ją dosięgnąć przy podniesionej desce.

Najlepsze stelaże podtynkowe do WC

Jeszcze kilka lat temu stelaże podtynkowe nie cieszyły się takim uznaniem. Wielu naszych klientów obawiało się ich montażu, zwracając uwagę na problematyczny proces usuwania potencjalnych usterek. W przypadku stelaża wiodącego producenta jest on najczęściej zaprojektowany tak, aby z łatwością można się było dostać do wnętrza zabudowy przez zdemontowanie przycisku spłuczki. Wybierając konkretny model stelaża podtynkowego, pamiętaj, aby zapytać o ten aspekt doradcę klienta i sprawdzić, czy nie sprawi Ci to trudności. Warto także zwrócić uwagę podczas zakupu zestawu podtynkowego na produkty cenionych producentów, gdyż zazwyczaj posiadają one długi okres gwarancji (około 10 lat), a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek o wiele łatwiej dokupić popsuty element.

Stelaże podtynkowe są wybierane przez klientów kierujących się nie tylko modą, ale przede wszystkim względami praktycznymi. Szeroki wybór produktów dostępnych na rynku pozwala na dokonanie przemyślanego wyboru i dopasowanie wysokości zabudowy do indywidualnych potrzeb. A dzięki powstaniu wysuniętej ścianki można stworzyć funkcjonalną półkę lub zabudowaną szafkę. Wysokość stelaża decyduje, jak dużą przestrzeń będziesz w stanie zagospodarować.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment