Syfony wannowe

Syfony wannowe należą do tak zwanych syfonów wewnętrznych. Oznacza to, że są one umieszczone w środku zabudowania wanny i nie ma do nich bezpośredniego dostępu z zewnątrz, chociaż oczywiście ogólnie taki dostęp powinien być zapewniony. Syfony wannowe są odpowiedzialne za sprawne odprowadzenie zużytej wody z kąpieli wprost do kanalizacji. Jednocześnie ich rolą jest także zabezpieczenie łazienki przed przenikaniem do niej brzydkich zapachów z rur kanalizacyjnych. Są one niejako naturalnym filtrem utrudniającym nieprzyjemnym woniom dostęp do łazienki. Oczywiście każdy syfon jest inny. Te wannowe są dłuższe, ale mają niewielką wysokość, żeby zmieścić się w ciasnej przestrzeni. Obecność przelewu odróżnia je od syfonów brodzikowych. Syfony wannowe powinny być dobrej jakości, bardzo solidne i szczelne, ponieważ w razie awarii nie ma do nich tak łatwego dostępu, jak na przykład do syfonu pod umywalką.

Filtruj

Cena

15,00 zł - 45,00 zł

Cechy dobrego syfonu wannowego

Dobry syfon powinien posiadać filtr. W ten sposób na przykład włosy z odpływu nie utkną w trudno dostępnym miejscu i nie zaczopują całej instalacji, a sam syfon będzie łatwiej wyczyścić. Dobry syfon powinien posłużyć przez długie lata. W związku z tym konieczne jest zadbanie, aby wybrany model był zabezpieczony przed wpływem wysokiej temperatury oraz silnych środków chemicznych, które mogą być używane do mycia wanny. Teoretycznie syfon nie jest niezbędnym elementem instalacji. Jeszcze kilkanaście lat temu był rzadziej spotykany, a zamiast niego instalowano po prostu kratki ściekowe. Jednak jest to zdecydowanie archaiczna technologia, która sprawiała, że nierzadko w łazienkach unosił się nieprzyjemny zapach. Szczelny syfon temu zapobiega. Jest to urządzenie niedrogie, bardzo proste w montażu i pasujące do wszystkich współczesnych wanien.

Jak dobrać właściwy syfon wannowy?

Rozmiar syfonu wannowego ma duże znaczenie. Przed jego zakupem koniecznie upewnij się, że znasz dokładną odległość między przelewem a odpływem kanalizacyjnym. Na tej podstawie dobiera się właściwy wymiar. Wielkość syfonu powinna być dobrana tak, aby podczas korzystania z niego woda nie tworzyła zatorów. Do syfonu trzeba także dopasować odpowiedni korek, najlepiej typu klik-klak - niezawodny i odporny na zużycie. Inną bardzo popularną formą zamknięcia odpływu wanny jest korek gumowy z cięgnem, czyli linką. Jest to rozwiązanie bardzo tanie, ale nie zawsze korek stuprocentowo spełnia swoją funkcję, poza tym z czasem może się odkształcać. Nie wygląda także zbyt estetycznie. W przypadku syfonów wannowych wygodną opcją jest możliwość czyszczenia go od góry. W ten sposób w łatwy sposób, od strony odpływu, pozbędziesz się z niego wszelkich zanieczyszczeń. Słabej jakości uszczelki z czasem mogą tracić swoje właściwości, a nawet całkiem pękać. Zamiast inwestować w wymianę tych elementów, zdecydowanie lepszym pomysłem jest wybranie solidnego, sprawdzonego modelu, który posłuży dłużej.