Jak podłączyć syfon do zmywarki?

Zmywarka to jedno z tych urządzeń, bez których coraz więcej osób nie wyobraża sobie funkcjonalnej kuchni. Jeżeli i Ty jesteś szczęśliwym posiadaczem nowej zmywarki, to czeka Cię jej podłączenie do instalacji kanalizacyjnej.

Jeżeli nie wiesz, jak podłączyć zmywarkę do zlewozmywaka, trafiłeś doskonale - nasz poradnik przeprowadzi Cię krok po kroku przez ten proces. Podpowiemy, jak podłączyć odpływ zmywarki do syfonu, wyjaśnimy jak sprawdzić, czy Ci się udało, ale też pomożemy wybrać syfon, który sprawdzi się najlepiej w Twojej kuchni.

Co jest potrzebne do podłączenia zmywarki?

Oto krótka lista tego, co jest potrzebne do podłączenia zmywarki do sieci wodno-kanalizacyjnej:

 • klucz do rur – pozwoli na dokręcenie i odkręcenie poszczególnych elementów instalacji,
 • śrubokręt – przydaje się do montażu i demontażu różnych elementów,
 • nożyce do cięcia węża – pozwolą na ewentualne przycięcie przewodu odpływowego do odpowiedniej długości,
 • taśma teflonowa lub pasta uszczelniająca – przydaje się do odpowiedniego zabezpieczenia połączeń gwintowych,
 • poziomica – dzięki niej sprawdzisz, czy zmywarka jest ustawiona równo - ma to znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Te kilka akcesoriów powinno wystarczyć, aby samodzielnie przeprowadzić szybkie podłączenie zmywarki do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Podłączenie zmywarki krok po kroku

Podłączenie zmywarki do instalacji kanalizacyjnej jest zadaniem, które można wykonać samodzielnie. Jeżeli nie masz oddzielnego wyjścia do kanalizacji, do którego możesz podłączyć wąż zmywarki, nie ma konieczności przebudowy instalacji. Podłączenie zmywarki można wykonać, wykorzystując do tego odpowiedni syfon zlewozmywakowy.

Poniżej znajdziesz szczegółowy opis krok po kroku, jak prawidłowo podłączyć zmywarkę do instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Jak podłączyć syfon do zmywarki?

Pierwszym etapem jest wybranie odpowiedniego miejsca w kuchni. Zmywarkę należy ustawić w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda elektrycznego oraz źródła wody i odpływu.

Podłączenie zmywarki do syfonu zlewozmywaka pozwoli prawidłowo odprowadzić wodę z urządzenia po zakończeniu procesu zmywania. Jeżeli masz już odpowiedni syfon, upewnij się, że masz także pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia i materiały, w tym klucz do syfonu, wąż elastyczny do zmywarki, uszczelki gumowe (jeśli nie są dostarczone z syfonem) oraz taśmę uszczelniającą. Następnie:

 • zakręć dopływ wody,
 • odłącz wąż spustowy od rury odpływowej zlewu,
 • podłącz wąż spustowy zmywarki do rury wlotowej syfonu,
 • upewnij się, że wąż jest dobrze zamocowany za pomocą opaski zaciskowej,
 • podłącz wąż spustowy zlewu do rury wylotowej syfonu,
 • włącz dopływ wody.

Jeśli zmywarka jest już podłączona do syfonu, upewnij się, że syfon jest odpowiednio zamocowany i uszczelniony. Najlepiej jest kupić specjalny syfon przeznaczony do podłączania zmywarki. Jeśli nie masz takiego syfonu może być konieczne użycie specjalnego adaptera lub złączki.

Zapamiętaj!

Odprowadzanie wody powinno odbywać się na wysokości nie niższej niż 30 cm od podłogi. Średnica rury kanalizacyjnej musi mieć co najmniej 40 mm, to pozwoli efektywnie odprowadzać wodę.

Podłączenie zmywarki do wody

Następną rzeczą, jaką należy wykonać, jest podłączenie zmywarki do wody. Jest to niezbędne, aby urządzenie mogło prawidłowo działać. Ten proces jest jeszcze łatwiejszy i nie wymaga specjalnych umiejętności.

 • Pierwszym krokiem jest zakręcenie zaworu wodociągowego,
 • następnie należy podłączyć elastyczny wąż doprowadzający wodę do instalacji wodociągowej – do rury doprowadzającej zimną wodę,
 • drugi koniec węża należy zamocować do zaworu wlotowego wody zmywarki - znajdziesz go najprawdopodobniej na tylnej ścianie urządzenia,
 • odkręć zawór wodociągowy.

Połączenia węża należy solidnie dokręcić kluczem, co zapobiegnie wyciekaniu wody. Aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, odkręć zawór doprowadzający wodę i dokładnie zweryfikuj, czy nigdzie nic nie przecieka.

Przepływ wody powinien być swobodny - zadbaj o to, aby wąż doprowadzający wodę oraz wąż odpływowy nigdzie nie były zagięte, ani przyciśnięte do ściany czy podłogi.

Podłączenie prądu do zmywarki

Ostatnią rzeczą, jaką musisz zrobić przed uruchomieniem zmywarki, to podłączenie urządzenia do gniazdka elektrycznego. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, upewnij się, że gniazdko wyposażono w bolec uziemiający. Brak odpowiedniego uziemienia może spowodować porażenie prądem.

Gniazdko elektryczne powinno znajdować się nie bliżej niż 60 cm od wylotu wody, dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zalania gniazda.

Jak zweryfikować czy proces podłączania zmywarki przebiegł pomyślnie?

Po poprawnym podłączeniu syfonu do zmywarki przeprowadź test, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo.

 • Uruchom zmywarkę,
 • obserwuj, czy woda swobodnie odpływa i czy nie ma wycieków,
 • sprawdź także, czy wąż zasilający i odpływowy nie są napięte ani zagięte, co mogłoby powodować problemy z przepływem wody.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów, takich jak nieprawidłowy przepływ wody lub wycieki, należy sprawdzić, czy wszystkie połączenia są dokręcone i odpowiednio zabezpieczone. Warto także sprawdzić, czy ciśnienie wody nie jest zbyt wysokie, ponieważ może to spowodować problemy z połączeniem.

W większości przypadków zmywarka automatycznie zareaguje na brak wody i po prostu się zatrzyma, jednak jeśli pojawi się jakiś problem z odpływem, to niestety łatwo będzie go przegapić. Starannie zamocuj wąż odpływowy i uszczelnij go zarówno w miejscu połączenia z syfonem, jak i z zaworem w zmywarce.

Jaki syfon sprawdzi się najlepiej do zmywarki?

Wybór syfonu do zmywarki to bardzo ważny proces, ponieważ od niego zależy zarówno sposób podłączenia, jak i późniejsze korzystanie z urządzenia. Zależy on głównie od konfiguracji kuchni oraz od rodzaju posiadanej zmywarki.

Na rynku hydraulicznym istnieje duży wybór różnorodnych syfonów do zlewozmywaków. Do najczęściej wybieranych należą:

 • syfony butelkowe – mają zamkniętą konstrukcję, są łatwe w montażu i czyszczeniu,
 • syfony rurowe – sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzeba odpływu o większej średnicy - są idealne do kuchni.

Poza tym istnieją modele z odpływem bocznym oraz modele wyposażone w specjalne odgałęzienia umożliwiające podłączenie zmywarki.

Istnieją także syfony z więcej niż jednym odgałęzieniem, co pozwoli na podłączenie do jednego odpływu dwóch urządzeń. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy chcesz zainstalować w kuchni nie tylko zmywarkę, ale także dodatkowo pralkę.

Podłączenie zmywarki do wody i kanalizacji – podsumowanie

Jak widzisz, podłączenie syfonu do zmywarki nie jest trudnym zadaniem i z powodzeniem możesz wykonać je samodzielnie. Cały proces nie powinien zająć Ci zbyt wiele czasu. Jeżeli w kuchni masz już zamontowany syfon do zlewozmywaka i nie jest on dostosowany do zmywarki, należy kupić odpowiedni model wyposażony w specjalne odgałęzienie.

Omówiliśmy, jak podłączyć zmywarkę do syfonu. Warto wymienić syfon na ten, który będzie pasował do zmywarki. Ten proces także jest stosunkowo łatwy, a do jego przeprowadzenia wystarczą wymienione w artykule narzędzia i akcesoria. Dodatkowo warto wyposażyć się w wiadro lub innego rodzaju naczynie, do którego spłynie woda z demontowanego syfonu.

Jak podłączyć syfon do zmywarki? Oto szybki skrót tego procesu:

 • zakręć zawór doprowadzający wodę,
 • zdemontuj istniejący syfon,
 • podłącz nowy syfon tak, aby dodatkowy wlot był skierowany ku górze i znajdował się po stronie zmywarki,
 • odkręć wodę i uruchom kran,
 • sprawdź, czy nie ma przecieków wody na złączach.

Kiedy masz zamocowany odpowiedni syfon, to pozostaje Ci już tylko podłączenie do niego węża zmywarki odprowadzającego wodę. Zwróć uwagę, aby wąż zmywarki był skierowany ku górze - powinien układać się w kształt litery U, gdyż dzięki temu brzydkie zapachy z odpływu nie będą przedostawać się do wnętrza zmywarki.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment