Ogrzewanie

11547

Opłaty za ogrzewanie to jeden z największych kosztów eksploatacji, który szczególnie w sezonie zimowym znacznie wzrasta. Ciężko sobie jednak wyobrazić funkcjonowanie w domu, w którym nie jest zapewniony komfort cieplny. Rynek oferuje na szczęście wiele różnych systemów ogrzewania pomieszczeń, spośród których można bez problemu wybrać ten, który będzie odpowiedni do konkretnego budynku. Jak najwcześniejsze ustalenie, czym będziesz ogrzewać dom, jest niezbędne do wykonania instalacji!

Czytaj więcej

Polecane kategorie

Najczęściej zadawane pytania

Czy produkty posiadają gwarancję?

Tak, nasze produkty posiadają gwarancję producenta. 

Jakie są koszty i czas wysyłki wybranego przeze mnie produktu?

Informacja na temat dostępnych sposobach i kosztach wysyłki, dostępna jest przy każdym z produktów. Natomiast wszystkie dostępne w sklepie metody dostawy oraz płatności dostępne są pod linkami: Metody dostawy oraz Metody płatności

ogrzewanie w domu

Ogrzewanie domu - jakie wybrać?

Już na etapie planowania budowy domu należy zastanowić się, jaki system grzewczy będzie najlepszy w przypadku tej konkretnej inwestycji. Nie warto sugerować się rozwiązaniami, które mają znajomi czy sąsiedzi, ponieważ ogrzewanie musi być dostosowane do konkretnego budynku i potrzeb konkretnej rodziny. Dostępne rodzaje możliwości ogrzania zależą również od lokalizacji budynku - np. do miejskiej elektrociepłowni nie zawsze można podłączyć dom jednorodzinny.

grzejniki w domu

Ogrzewanie domu i mieszkania - wybór rozwiązań

Typ ogrzewania możliwy do zastosowania nie zawsze zależy wyłącznie od pomysłu właściciela. Możliwe sposoby na zapewnienie w budynku ciepła zależą od jego rodzaju - inaczej ogrzewa się dom jednorodzinny, a inaczej mieszkanie.

Dom wolnostojący

Sposób ogrzewania domu można podzielić na dwa rodzaje: grzejniki oraz tzw. podłogówka (lub inne płaszczyznowe). To niezwykle istotna kwestia, ponieważ ewentualna wymiana grzejników albo ogrzewania podłogowego oznacza inwazyjny i uciążliwy remont całego domu. Drugą, bardzo istotną kwestią jest wybór paliwa i kotła. W tym miejscu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w domu ma być ogrzewanie gazowe czy może ogrzewanie elektryczne? Do wyboru są następujące opcje:

  • gaz ziemny - jest jedną z najwygodniejszych metod ogrzewania. Jego zaletą jest możliwość bardzo wygodnej regulacji temperatury w pomieszczeniu i praktyczny brak problemów z obsługą kotła. W przypadku gazu ziemnego minusem są spore wydatki, dlatego obecnie nie jest to najtańsza metoda.
  • Pompa ciepła - jest znacznie korzystniejszą i równie komfortową metodą ogrzewania pomieszczeń. Dobrej jakości gruntowe pompy ciepła są niezwykle wydajne, co znacząco ogranicza koszty eksploatacji.
  • Kotły na paliwo stałe, wśród których największą popularnością cieszą się obecnie piece z podajnikiem, zasilane pelletem lub ekogroszkiem. Pellet to opał odnawialny i ekologiczny, a zaletą korzystania z tego surowca jest atrakcyjny koszt tego paliwa. W tym przypadku zachęcająca jest także niewysoka cena kotłów. Minusem może być konieczność wygospodarowania pomieszczenia o określonych wymiarach, do którego zmieści się zarówno kocioł, jak i opał.

Mieszkania w bloku

W przypadku mieszkań w bloku najczęściej spotykaną instalacją jest system centralnego ogrzewania. Ten rodzaj grzania polega na zamontowaniu w lokalu sieci rur połączonych z grzejnikami, które rozprowadzają w obiegu gorącą wodę. W niektórych miejscowościach dostępne jest także miejskie ogrzewanie gazowe, które różni się przesyłanym do lokalu paliwem, z jakiego pozyskuje się energię. Zamiast gorącej wody, dostarczany jest gaz ziemny, który trafia do specjalnego zbiornika. Następnie przenoszony jest do kotła, gdzie w procesie spalania podgrzewa wodę, a ta rozprowadzana jest po grzejnikach w poszczególnych lokalach. Innym sposobem zapewnienia mieszkaniu ciepła jest system, który pobiera energię elektryczną. Mogą to być grzejniki elektryczne albo elektryczne ogrzewanie podłogowe. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. System grzewczy oparty na energii elektrycznej nie jest drogi, natomiast sama eksploatacja już tak.

Jakie więc źródła ciepła wybrać do mieszkania? Najbardziej pożądane rozwiązania to ogrzewanie z sieci miejskiej - to niezawodny i tani system grzewczy. Jeśli nie masz takiej możliwości, warto pomyśleć nad nowoczesną instalacją gazową, która ma stosunkowo przyjazną cenę i jest uniwersalna. Jeśli interesują cię elektryczne metody ogrzewania domu, jednym z najlepszych rozwiązań są maty podłogowe, których montaż jest co prawda dość kosztowny, ale użytkowanie jest niezwykle komfortowe.

ogrzewanie

Metody elektrycznego ogrzewania domu - przegląd dostępnych rozwiązań

Ogrzewanie elektryczne może przybierać różne formy. Wyróżnia się wśród nich systemy odgrywające rolę ogrzewania głównego oraz uzupełniającego.

  • Ogrzewanie miejscowe. Ten sposób wymaga zastosowania grzejników. W przypadku ogrzewania akumulacyjnego będą to piece akumulacyjne, a w przypadku ogrzewania konwektorowego – konwektory.
  • Ogrzewanie płaszczyznowe. Najbardziej znanym sposobem tego rodzaju grzania jest podłogówka, rzadziej stosuje się systemy ukryte w ścianach lub suficie.
  • Inne rodzaje ogrzewaczy elektrycznych. Wśród produktów tego typu zasilanych prądem znajdują się również często stosowane w łazienkach grzejniki rurkowe, a także urządzenia olejowe czy płyty promieniujące. Warto także wspomnieć, że szybkie dogrzewanie pomieszczeń zapewniają niewielkie i poręczne termowentylatory, zwane farelkami. Najczęściej wykorzystuje się je w danym pomieszczeniu, chcąc zapewnić w nim ciepło większe niż w pozostałych miejscach domu.