Jak usunąć kamień z toalety? Sprawdzone sposoby na osad w WC

Żółte zacieki i osad z kamienia to coś, co z pewnością nie dodaje uroku toalecie. Niestety czasami w wyniku zaniedbania i braku regularnego czyszczenia muszli sedesowej, na jej ściankach dość szybko może pojawić się trudny do usunięcia brud.

Na szczęście w sytuacji, gdy w muszli klozetowej pojawił się brzydki osad, można skutecznie działać. W niniejszym poradniku podpowiemy, jak usunąć kamień z toalety, i jakie są najlepsze sposoby na to, aby szybko i skutecznie pozbyć się zacieków z WC.

Skąd bierze się kamień w toalecie?

Zdecydowana większość muszli sedesowych ma śnieżnobiały kolor, w związku z tym wszelkie zabrudzenia, czy osady z kamienia są na nich bardzo widoczne. Każdy, kto chociaż raz walczył z uporczywym osadem, zastanawiał się z pewnością, skąd one się właściwie bierze? Przyczyn może być kilka. Do najczęstszych zaliczane są:

  • twarda woda – woda zawierająca dużo minerałów, zwłaszcza soli wapnia, ma tendencję do tworzenia osadów na ściankach wanny, umywalki oraz miski klozetowej. Nawarstwiający się przez dłuższy czas osad może być trudny do usunięcia – zwłaszcza poniżej linii wody;
  • nieregularne czyszczenie WC – zaniedbania w tym zakresie skutkują gromadzeniem się osadów i nieestetycznych zacieków wewnątrz miski sedesowej;
  • bakterie i grzyby – jeżeli do twardej wody i zaniedbań higienicznych dodamy bakterie lub grzyby, na ściankach muszli WC mogą pojawić się bardzo trwałe plamy i zacieki. Zwykle towarzyszy im nieprzyjemny zapach.

Regularne czyszczenie toalety pozwala zadbać nie tylko o odpowiedni poziom higieny, ale także o estetykę ubikacji. W zależności od potrzeb i preferencji można korzystać z gotowych preparatów dostępnych w sklepach z chemią domową lub sięgnąć po naturalne środki do czyszczenia i usuwania kamienia z muszli klozetowej.

Jak usunąć stary kamień z toalety?

Wybór preparatów przeznaczonych do usuwania kamienia i osadu z toalety jest naprawdę imponujący. Środki chemiczne są ogólnie dostępne właściwie w każdym sklepie. Są one zwykle bardzo skuteczne, ale nie są obojętne dla środowiska naturalnego, ponieważ zawierają dość agresywnie działające związki chemiczne. Na szczęście istnieje także sporo ekologicznych środków, dzięki którym można łatwo wyczyścić muszlę klozetową.

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć kamień z toalety domowymi sposobami i czy to w ogóle jest możliwe? Tak! Domowe środki są świetną alternatywą dla sklepowej chemii, gdyż pozwalają bezpiecznie usunąć żółty osad oraz kamień osadzający się w muszli WC poniżej linii wody. Oto kilka najlepszych, a do tego bezpiecznych dla domowników, sposobów na uporczywe osady.

Jak usunąć kamień z toalety octem?

Usuwanie kamienia z toalety octem to chyba najłatwiejszy i najprostszy sposób na to, aby ceramika łazienkowa odzyskała swój blask - zwłaszcza, że ocet jest produktem, który znajduje się prawdopodobnie w każdej domowej kuchni.

Jak usunąć kamień z toalety? Wlej do muszli klozetowej około pół litra octu i pozostaw na kilka godzin - najlepiej na całą noc. Następnie użyj szczotki do toalety, aby usunąć rozpuszczony kamień. Po skończonym szorowaniu wystarczy spłukać wodę.

W przypadku szczególnie uporczywego kamienia warto przed wlaniem do muszli octu usunąć jak najwięcej wody - zrobisz to zakręcając zawór i spłukując wodę. Dzięki temu ocet będzie działał w większym stężeniu, co jeszcze bardziej poprawi jego skuteczność. Jedyną wadą tej metody jest intensywny zapach octu, który może utrzymywać się dosyć długo w pomieszczeniu.

Jak usunąć zacieki z kamienia w toalecie kwaskiem cytrynowym?

Jeżeli nie lubisz zapachu octu, możesz alternatywnie użyć kwasku cytrynowego. W tym celu należy wymieszać kwasek cytrynowy z wodą i wlać gotowy roztwór do toalety. Po upływie co najmniej 30 minut (im dłuższy czas działania, tym lepszy efekt) możesz wyczyścić toaletę szczotką. Kwasek cytrynowy zmiękczy nawet uporczywy kamień, dzięki czemu uda Ci się go łatwo usunąć.

Dodatkowym “bonusem” są tu właściwości wybielające kwasku cytrynowego, dzięki którym uda się usunąć także wszelkie plamy i zażółcenia, pojawiające się czasem na ściankach muszli sedesowej.

Podobny efekt można osiągnąć, wlewając do toalety sok wyciśnięty cytryny wraz z octem jabłkowym. Roztwór pozwala skutecznie pozbyć się kamienia, dodatkowo wybiela i utrzymuje ładny zapach.

Jak skutecznie usunąć kamień z toalety – soda i ocet spirytusowy

Soda oczyszczona i biały ocet to chyba najczęściej wykorzystywane domowe sposoby czyszczenia – sprawdzają się również doskonale do usuwania kamienia z ubikacji. Szklankę octu należy połączyć mniej więcej z ⅓ szklanki sody oczyszczonej i wlać do WC.

Rozpocznie się burzliwa reakcja chemiczna - od momentu powstania piany należy odczekać około 30 minut. W tym czasie musująca mieszanka zmiękczy i częściowo oderwie osadzający się w muszli kamień.

Po upływie czasu przeznaczonego na działanie roztworu należy wyczyścić toaletę za pomocą szczotki, zwracając szczególną uwagę na strefy położone poniżej linii wody.

Jak usunąć gruby kamień ze ścianek muszli toaletowej?

Gotowe preparaty do czyszczenia toalet zwykle mają gęstą konsystencję, dzięki czemu osadzają się dość dobrze na ściankach sedesu. W przypadku domowych środków zwykle szybko z nich spływają, przez co mogą być mniej skuteczne, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest to dość gruby kamień. Jak wówczas usunąć kamień z muszli klozetowej?

W tym celu można sięgnąć po ręczniki papierowe i wybrane domowe środki czyszczące. Ręczniki należy ułożyć na całej powierzchni miski sedesowej, a w przypadku toalety z rantem - także pod nim. Następnie polać je octem, roztworem octu jabłkowego i cytryny bądź kwaskiem cytrynowym wymieszanym z wodą. Powstały w ten sposób kompres należy zostawić na co najmniej 30 minut.

Następnie trzeba zebrać wszystkie ręczniki i wyrzucić do kosza na śmieci (!), a wnętrze toalety wyczyścić za pomocą gąbki. Ręczników papierowych nie wolno spuszczać w toalecie, ponieważ są zbyt grube i użyte w dużej ilości mogą skutecznie zatkać odpływ.

Równie dobrze można użyć sody oczyszczonej zmieszanej z ciepłą wodą. Utworzoną w ten sposób papkę nakłada się na czyszczoną powierzchnię - ścianki toalety i miejsca pod kołnierzem. Wyschniętą sodę usuwa się z muszli klozetowej za pomocą gąbki lub szczotki, a wraz z nią osad i zacieki.

Jak naturalnie usunąć kamień z toalety – podsumowanie

Czysta toaleta to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia i bezpieczeństwa, Twojego i innych domowników. Aby o nią zadbać, należy na bieżąco usuwać zabrudzenia i świeże zacieki, a także starać się zapobiegać powstawaniu osadu. Co jakiś czas trzeba także usunąć kamień, który osadza się pod linią wody oraz pod kołnierzem miski toaletowej.

W przypadku regularnego czyszczenia toalety usuwanie kamienia można przeprowadzić, wykorzystując domowe metody czyszczenia, za pomocą środków spożywczych, które znajdują się w każdej kuchni. Są to:

  • ocet spirytusowy,
  • kwasek cytrynowy,
  • ocet jabłkowy,
  • soda oczyszczona.

Wymienione produkty sprawdzą się doskonale pojedynczo lub w połączeniu - roztwory z octu, kwasku cytrynowego i sody skutecznie rozpuszczają kamień w toalecie, usuwają żółte zacieki i przywracają biel czyszczonym powierzchniom. Domowe sposoby są równie skuteczne, jak środki chemiczne, lecz sporo od nich tańsze i zdecydowanie bardziej bezpieczne dla Ciebie i środowiska.

Czy wiesz że…

…kamień w toalecie świetnie usuwa także coca-cola? Kwas fosforowy, który jest jednym z jej składników, bardzo skutecznie usuwa kamień z armatury łazienkowej. Wystarczy wlać do toalety szklankę napoju i po godzinie przetrzeć wnętrze WC oraz spłukać je wodą.

Jeżeli chcesz ułatwić sobie czyszczenie toalety, pamiętaj o tym, aby na bieżąco pozbywać się zabrudzeń. Warto co kilka dni (na noc) wlewać do miski sedesowej ocet lub roztwór kwasku cytrynowego z wodą. W ten sposób uda Ci się zapobiec powstawaniu osadu z kamienia, a co za tym idzie - żmudnego szorowania wnętrza toalety.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment