Na jakiej wysokości lustro nad umywalką sprawdzi się najlepiej?

Aby zapewnić optymalną funkcjonalność i estetykę w łazience, należy umieścić lustro w odpowiednim miejscu. W poniższym poradniku odpowiemy na pytanie: na jakiej wysokości lustro nad umywalką sprawdzi się najlepiej? Zastanowimy się także nad tym, które lustro do łazienki wybrać, aby pasowało perfekcyjnie do wnętrza.

Na jakiej wysokości zamontować lustro w łazience?

Zastanawiając się nad tym, na jakiej wysokości powiesić lustro łazienkowe warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Wśród nich znajduje się wielkość, sposób aranżacji łazienki oraz indywidualne preferencje domowników. W przypadku dużych luster najczęściej rekomenduje się, aby jego dolna krawędź znajdowała się około 150 cm nad podłogą.

Jednak w przypadku montażu lustra nad umywalką ważniejsza jest odległość od jej krawędzi - zaleca się, aby dolna krawędź lustra znajdowała się na wysokości około 15-20 cm nad najwyższym punktem umywalki. Tak powieszone lustro łazienkowe pozwala na maksymalny komfort użytkowania.

Małe lustro – na jakiej wysokości je powiesić?

Oczywiście to, na jakiej wysokości lustro łazienkowe zostanie w ostateczności zamocowane, w dużej mierze zależy także od wielkości samej tafli. Decydując się na niewielkie lusterko, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego odległość od krawędzi umywalki, ale także na to, aby można było z niego wygodnie korzystać. Zakłada się, że dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie wysokości na poziomie 170 cm - licząc od podłogi do środka lustra. Dzięki temu będzie znajdowało się ono na wysokości wzroku, co bez wątpienia docenią także osoby wysokie.

Zamontowanie lustra na właściwej wysokości nad umywalką nie tylko ułatwi wykonywanie codziennych zabiegów, ale także sprawi, że łazienka będzie prezentowała się elegancko i funkcjonalnie.

Dlaczego należy zwrócić uwagę na to, na jakiej wysokości ma być lustro nad umywalką?

Zastanawiając się nad tym, na jakiej wysokości zamontować lustro łazienkowe wiele osób kieruje się głównie aspektami estetycznymi i wygodą. Mało kto myśli o tym, że od tego zależy także wygląd lustra na co dzień. Każdego dnia domownicy wielokrotnie korzystają z łazienkowej umywalki, czego efektem może być rozchlapana dookoła woda czy też piana.

Jeżeli nie chcesz co chwilę czyścić zaschniętych kropli wody osadzających się na tafli lustra, musisz zadbać o odpowiednią wysokość, a dokładniej - o zamontowanie lustra tak, aby jego dolna krawędź znalazła się co najmniej 20 cm nad poziomem umywalki.

Jak dobrać lustro do wystroju łazienki?

Rozważając, na jakiej wysokości powiesić lustro nad umywalką, warto pomyśleć też nad tym, jak wybrać odpowiednie lustro do łazienki, aby pasowało do aranżacji pomieszczenia. W końcu dobór lustra może mieć istotne znaczenie dla stworzenia harmonijnego i funkcjonalnego wnętrza.

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze lustra do łazienki.

Rozmiar

Zarówno wielkość lustra, jak i rozmiar łazienki mają znaczenie. Szczególnie jeżeli masz do dyspozycji niewielką przestrzeń. W małej łazience nie sprawdzą się duże lustra w solidnych, ciężkich ramach - optycznie zabiorą zbyt dużo miejsca. Bardzo dobrym rozwiązaniem może za to okazać się lustro wklejane bez ramy, które prezentuje się elegancko, a jednocześnie nie zajmuje przestrzeni.

Z kolei zbyt małe lustro powieszone nad umywalką może “zniknąć” w przestrzeni dużej łazienki. Jeśli chcesz, aby lusterko było nie tylko przydatnym elementem łazienki, ale także jej dekoracją, koniecznie dopasuj jego rozmiar do wielkości pomieszczenia.

Kształt

Lustro prostokątne to prawdopodobnie najczęściej wybierany rodzaj luster do łazienki i to niezależnie do tego, czy ma to być lustro nad umywalką, czy też wiszące w innym miejscu pomieszczenia. Wybierając lustro tego typu, można optycznie zmienić wielkość, a nawet kształt łazienki. Zwłaszcza jeżeli będzie to duża tafla zajmująca sporą część ściany. Ciekawym rozwiązaniem mogą też być dwa prostokątne lustra umieszczone na przeciwległych ścianach, dające efekt głębi.

Okrągłe lustra pasują do wystroju każdej łazienki, wprowadzając atmosferę harmonii i elegancji. Na rynku akcesoriów łazienkowych istnieje duży ich wybór różnej wielkości - są także modele, w których wbudowane jest dodatkowe lusterko powiększające, ułatwiające wykonanie perfekcyjnego makijażu.

Montaż lustra łazienkowego

Jeżeli już wiesz, na jakiej wysokości lustro nad umywalką sprawdzi się najlepiej, możesz przystąpić do jego zamocowania. W zależności od rodzaju lustra możesz potrzebować różnych narzędzi i akcesoriów. Jeśli chcesz powiesić lustro na ścianie, to musisz zaopatrzyć się w solidne uchwyty.

W przypadku lustra wklejanego będzie potrzebny odpowiedni klej do szkła, masa silikonowa do uszczelnienia krawędzi i sporo cierpliwości. Jeżeli będzie to duże lustro łazienkowe, to prawdopodobnie przyda się ktoś do pomocy.

Dobierając lustra łazienkowe, warto również uwzględnić oświetlenie oraz inne elementy wystroju, takie jak meble czy dodatki. Dzięki odpowiednio dobranemu kształtowi tafli możesz stworzyć spójną aranżację i uczynić łazienkę miejscem relaksu i odprężenia.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment