Podtynkowy system prysznicowy - funkcjonalność i nowoczesny design

W nowoczesnych łazienkach królują modne podtynkowe systemy prysznicowe. Ich wybór podyktowany jest funkcjonalnością i nowoczesnym designem. Umożliwiają dyskretne ukrycie wszystkich elementów konstrukcyjnych, co podnosi komfort korzystania z kabiny prysznicowej, a bogaty wybór produktów otwiera liczne możliwości aranżacyjne. Na jaki zestaw prysznicowy się zdecydować? Dlaczego warto wybrać zestaw podtynkowy?

Zestaw podtynkowy - charakterystyka

Podtynkowy zestaw prysznicowy składa się z dwóch modułów: zestawu użytkowego, widocznego gołym okiem i ukrytych w ścianie nieatrakcyjnych części armatury, takich jak rury, kolanka, złączki i obudowa z korpusem baterii. Oczywiście system podtynkowy wymaga uprzedniego przygotowania instalacji hydraulicznej. Ciepłą wodę doprowadza się z lewej strony, natomiast zimną z prawej. Rozmieszczenie przyłączy w ścianie jest uzależnione od tego, czy woda będzie wypływała tylko z jednego źródła (np. deszczownicy lub słuchawki) czy też np. z dwóch lub trzech.

Konstrukcję ukrytą w ścianie pokrywa się najczęściej glazurą lub wodoodporną płytą kartonowo- gipsową. Na widoku pozostają eleganckie elementy baterii, wylewka, ramię deszczownicy wraz z głowicą, słuchawka prysznicowa i wąż. Najmodniejsze i najczęściej stosowane wykończenie zestawu stanowią ponadczasowy chrom oraz głęboka, matowa czerń, które dodają wnętrzu elegancji i podkreślają nowoczesny design łazienki.

Słuchawka prysznicowa czy deszczownica?

Słuchawka prysznicowa to element armatury wpływający na funkcjonalność natrysku, jego estetykę i jakość kąpieli. Najprostsze rodzaje słuchawek mają tylko jedną funkcję. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się modele wielofunkcyjne. Wyposażone są w większą ilość otworów, często ułożonych nieregularnie, które wykorzystuje się w zależności od włączonego trybu pracy. W nowoczesnych słuchawkach istnieje możliwość zmiany ustawień i manipulowania natężeniem ciśnienia strumienia wody. Poręczny uchwyt umożliwia stabilne ulokowanie słuchawki, a odpowiednia długość węża pozwala na swobodne manewrowanie w celu dotarcia do wszystkich części ciała. Zmiany ustawień pracy słuchawki dokonuje się poprzez obrót tarczy główki lub za pomocą specjalnego przycisku.

Ci, którzy preferują wygodę podczas kąpieli, albo mają ograniczoną sprawność ruchową, mogą wyposażyć kabinę prysznicową w deszczownicę z uchwytem mocującym do ściany lub sufitu. Tego rodzaju urządzenia montowane są na przegubie kulowym, umożliwiającym regulacje kąta nachylenia, co stwarza możliwość dowolnego ustawienia strumienia wody. Nowoczesne deszczownice wyposażone są w dysze z systemem anti-calc, pozwalającym na łatwe usuwanie kamienia.

Funkcjonalna bateria termostatyczna z regulacją przepływu wody

Najnowsze zestawy podtynkowe wyposażone są funkcjonalne baterie termostatyczne. Termostat znajdujący się w baterii steruje mechanizmem mieszającym wodę ciepłą z zimną i odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury wody. Zapewnia również płynną i precyzyjną regulację przepływu wody, bez względu na zmiany jej ciśnienia. Raz ustawiona temperatura może ulec zmianie wyłącznie w przypadku zmiany pozycji na pokrętle. Ta funkcja zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom, ponieważ zapobiega poparzeniu się strumieniem gorącej wody. Instalacja baterii termostatycznej jest szczególnie rekomendowana w kabinach, z których korzystają dzieci i osoby niepełnosprawne.

Bateria termostatyczna może mieć izolację termiczną, dzięki której obudowa nie robi się gorąca, oraz akustyczną, tłumiącą szum przepływającej wody. Za baterią termostatyczną przemawiają też względy ekonomiczne. Dzięki skróconemu czasowi regulacji temperatury można zaoszczędzić nawet do 40 % wody. Niektóre baterie podtynkowe wyższej klasy wyposażone są w perlator, który napowietrza strumień wody, zmniejszając jej zużycie z jednoczesnym zachowaniem komfortu użytkowania.

Dla kogo przeznaczony jest podtynkowy zestaw prysznicowy?

Systemy podtynkowe dedykowane są osobom ceniącym sobie funkcjonalność, minimalizm i piękny wygląd łazienki. Ukrycie w ścianie większości elementów pozwala na wygodne korzystanie z kabiny prysznicowej i podnosi komfort użytkowania. Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda i przyjemność kąpieli, ale również nienaganna i miła dla oka estetyka, tym bardziej że widoczne elementy zestawów prysznicowych dostępne są w różnych formach i wzorach. Jeżeli dany produkt przestanie pasować do wystroju łazienki lub nam się znudzi, łatwo go wymienić. Dlatego należy wybierać podtynkowe zestawy prysznicowe renomowanych producentów, oferujących części zamienne, które możesz dostosować do własnych potrzeb.

Zestaw podtynkowy posiada również mniejszą ilość elementów do czyszczenia. Oznacza to, że armatura jest łatwiejsza do utrzymania w czystości, co z pewnością doceni każda perfekcyjna pani domu. Ze względu na zróżnicowaną cenę produktów systemy podtynkowe dostępne są na każdą kieszeń. Jednak dokonując wyboru, nie warto sugerować się jedynie ceną. Tanie zestawy na pewno nie będą najlepszej jakości. Idealne to takie, które zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów i gwarantują bezawaryjne użytkowanie przez długi czas. Warto bowiem wychodzić z założenia, że remontu łazienki nie przeprowadza się zbyt często.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment