Bateria prysznicowa - na jakiej wysokości?

Przy remoncie lub urządzaniu łazienki od podstaw warto przemyśleć, na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową. Od tej zmiennej w montażu baterii prysznicowej w dużej mierze zależy komfort użytkowania natrysku. Pod uwagę z pewnością trzeba wziąć zapotrzebowanie wszystkich domowników, w tym również dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych oraz takie czynniki jak wybór baterii podtynkowej czy natynkowej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń?

Prawidłowa instalacja baterii prysznicowej: na jakiej wysokości?

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia prysznica jest odpowiednio dobrana bateria, zamontowana na wysokości, która odpowiada wszystkim użytkownikom kabiny prysznicowej. Owszem - wysokość montażu baterii ma znaczenie! To właśnie ona pozwala na komfortowe korzystanie z funkcji natrysku i relaksujących kąpieli. Do najchętniej wybieranych propozycji zaliczają się modele naścienne, które są wygodne w użytkowaniu i dostępne w korzystnej cenie. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów związanych z montażem, dobrym pomysłem może być samodzielna instalacja. Przed wykonaniem montażu baterii prysznicowej należy jednak przygotować odpowiednie narzędzia i sprawdzić sposób instalacji. Należy też dokładnie przemyśleć, na jakiej wysokości umieścić armaturę, ile cm nad podłogą, aby wszyscy domownicy mogli wygodnie użytkować prysznic.

Jakiej wysokości bateria prysznicowa jest optymalna? Cóż, to świetne pytanie...

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na jakiej wysokości bateria prysznicowa powinna być zamontowana. Choć zwykle określone są pewne standardy, to rozmieszczenie kranu czy uchwytu na deszczownicę ostatecznie zależą od potrzeb i preferencji osób korzystających z natrysku. Uniwersalnym rozwiązaniem jest ustawienie baterii prysznicowej na wysokości 110 - 130 cm nad podłogą lub powierzchnią brodzika. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji wysokie osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort ze względu na taki montaż baterii. Z kolei montując armaturę zbyt wysoko, dziecko będzie miało do niej ograniczony dostęp - dlatego właśnie odpowiedź na pytanie o to na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową, ile cm od podłogi w łazience powinna mierzyć wysokość montażu jest tak trudna.

Dostosuj baterię prysznicową do indywidualnych potrzeb!

Bateria prysznicowa powinna być zawsze dopasowana do zapotrzebowania użytkowników. Jeśli wszyscy domownicy są jednego wzrostu, to bez problemu można ustawić odpowiednią wysokość, która umożliwi wygodne korzystanie z prysznica. Nieco trudniej jest w sytuacji, kiedy w jednym mieszkaniu znajdują się zarówno bardzo niskie, jak i bardzo wysokie osoby. W takiej sytuacji trzeba znaleźć złoty środek i wybrać optymalne położenie armatury, aby każdy mógł komfortowo skorzystać z natrysku. Innymi słowy, na jakiej wysokości bateria prysznicowa powinna być zamontowana? Na wysokości będącej rodzinnym kompromisem!

Montujemy baterię uwzględniając wiek naszych dzieci?

Jeszcze bardziej sprawa się komplikuje w przypadku, kiedy w domu mieszkają małe dzieci. Warto jednak pamiętać, że bardzo szybko rosną, dlatego nie ma sensu obniżać baterii w celu dopasowania do ich wzrostu. Zwykle zaczynają być gotowe, aby samodzielnie brać prysznic w momencie, gdy są już na tyle duże, aby bez problemu użytkować armaturę umieszczoną na wysokości dla dorosłych. Chociaż początkowo nie będzie to w pełni wygodne, to w mgnieniu oka maluchy urosną do takiego stopnia, żeby móc komfortowo korzystać z funkcji natrysku. Dobrym rozwiązaniem jest też instalacja baterii prysznicowej z regulacją wysokości, niemniej wysokość montażu baterii prysznicowej nie powinna być uzależniona wyłącznie od posiadania (lub nie) dzieci.

Jak dopasować wysokość instalacji do rodzaju baterii?

Aktualnie na rynku znajduje się mnóstwo rodzajów armatury, która może być nieco zróżnicowana pod względem sposobu i wysokości montażu. Wśród nich dostępne są między innymi baterie prysznicowe:

  • podtynkowe,
  • natynkowe, czyli naścienne,
  • z termostatem,
  • z deszczownicą,
  • z zestawem do hydromasażu.

W przypadku każdej z tych propozycji trzeba będzie indywidualnie dobrać odpowiednie położenie tego elementu. Zarówno baterie natynkowe, jak i podtynkowe powinny być przede wszystkim odpowiednio dobrane do wzrostu użytkowników. Standardowo umieszczane są w przedziale 110-130 cm nad podłogą. Wyjątek stanowią modele z dyszami do hydromasażu. Wtedy dolna dysza powinna znaleźć się na wysokości 95-125 cm, a górna 130-160 cm. Jak widać, montaż baterii prysznicowej może być uzależniony nawet od jej konkretnego modelu.

Wiele osób zastanawia się, na jakiej wysokości umieścić baterię prysznicową z deszczownicą. Jak się okazuje, duże znaczenie ma zapotrzebowanie użytkowników. Z pewnością warto zwrócić uwagę, aby nie została zainstalowana zbyt nisko. Nie należy też przesadzać z wysokością baterii z deszczownicą - pamiętajmy bowiem, że sam natrysk znajduje się znacznie powyżej wysokości montażu baterii.

Bateria prysznicowa z regulacją wysokości

Ciekawym rozwiązaniem, aby z prysznica mogli wygodnie korzystać domownicy o różnym wzroście, jest bateria prysznicowa z regulacją wysokości. Szczególnie przydatna będzie dla rodzin z dziećmi. Dzięki niej każdy dopasuje sobie wysokość do indywidualnych potrzeb. Tego typu modele wyposażone są w specjalny, łatwy w użytkowaniu system, przy pomocy którego można zmienić położenie słuchawki. Zapewni to maksymalny komfort podczas codziennej kąpieli. Bateria prysznicowa z regulacją wysokości to niezbędny dodatek do prysznica jeśli w domu mieszkają niepełnosprawne osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment