Jak dobrać idealne lustro do łazienki?

Tak naprawdę mało kto z nas zastanawia się nad tym, że należy poświęcić nieco czasu, aby odpowiednio dobrać lustro do łazienki. Warto pamiętać o tym, że powinno ono pasować nie tylko do stylu, ale także i do wielkości łazienki. Lustro łazienkowe pełni bowiem funkcję nie tylko praktyczną, ale również estetyczną, może mieć wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Współczesny rynek artykułów łazienkowych dostarcza nam szereg możliwości, jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego lustra, zarówno pod względem kształtu, jak i rozmiaru, a nawet sposobu wykończenia.

Lustro łazienkowe, niezbędne w każdej łazience

Urządzając łazienkę, staramy się zwykle nadać jej jakiś konkretny styl, w związku z tym także wybór lustra nie może być pozostawiony przypadkowi. Jest to niezwykle ważny element wyposażenia, który służy każdego dnia wszystkim domownikom. Może pełnić funkcję dekoracyjną, ale tak naprawdę najważniejszy jest jego aspekt funkcjonalny. Codziennie przed lustrem stajemy w celu wykonywania makijażu albo ogolenia twarzy, ułożenia fryzury, aplikacji soczewek kontaktowych, a wreszcie po to, aby po prostu skontrolować swój wygląd.

Lustro w łazience powinno być na tyle duże, aby można było w nim swobodnie obejrzeć górną część sylwetki. W dużej łazience można mieć lustro o większym rozmiarze, pozwalającym na zobaczenie całej swojej figury. Jednak najczęściej łazienka nie jest pomieszczeniem o zbyt dużej wielkości, w związku z czym lustra montowane są nad umywalką na wysokości twarzy większości domowników. W przypadku luster do małej łazienki równie dobrze prezentuje się okrągłe lub owalne lustro, jak i egzemplarz w kształcie prostokątnym.

kuchnia 2023

Na jakiej wysokości zamontować lustro łazienkowe?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na lustro okrągłe, prostokątne lustro, lustro owalne, czy na model w jeszcze innym kształcie, bardzo ważna jest wysokość, na jakiej lustro do łazienki zostanie zawieszone. Odpowiednio dobrane lustro powinno pozwolić na swobodne przeglądanie się w nim wszystkim domownikom. W przypadku dużych luster wieszanych na ścianie uznaje się, że dolna krawędź lustra powinna znajdować się nie niżej niż 120 cm nad podłogą. Jeżeli chodzi o lustro mniejsze, wiszące nad umywalką, dobrze jest zachować odległość 20 cm nad nią, co pozwoli zapobiec zachlapywaniu lustra podczas mycia rąk. Natomiast górna krawędź lustra nie powinna znaleźć się wyżej niż górna krawędź drzwi łazienki. Warto wziąć pod uwagę także rozmiar umywalki, Te zasady sprawdzą się w przypadku luster prostokątnych i okrągłych, niezależnie od tego, jaki jest jego rozmiar.

Parametry lustra łazienkowego warto dopasować do wymiarów łazienki, pamiętając, że skalan tafla odbijająca światło może dodatkowo wpłynąć na optyczną korektę wielkości pomieszczenia. Jeżeli istnieje możliwość umieszczenia lustra naprzeciw okna, to odbijające się w nim naturalne światło sprawi, że łazienka nabierze wyjątkowego charakteru. W małej łazience pozbawionej okien warto zainstalować lustra podświetlane – za pomocą lampy LED umieszczonej w ramie lub umieszczając odpowiednie oświetlenie po obu stronach lustra.

Prostokątne czy okrągłe lustro do łazienki?

Tak naprawdę od kształtu ważniejsze są wymiary lustra do łazienki. Duże lustro pozwala nie tylko więcej widzieć, ale także może wpłynąć pozytywnie na percepcję wielkości łazienki. Zarówno lustro okrągłe, jak i prostokątne ma swoich zwolenników, dlatego najlepiej jego kształt dobierać do stylu łazienki. W nowoczesnej łazience sprawdzą się lustra, w których kształt tafli odbiega od klasyki. Na rynku dostępne są szafki z lustrzanymi frontami, można znaleźć także lustro wklejane w płytki, co pozwala na dopasowanie go do przestrzeni, którą dysponujemy w pomieszczeniu.

Bardzo dużo zależy od indywidualnych preferencji i wielkości pomieszczenia. Jeżeli szukasz sposobu na powiększenie łazienki, to trudno zrobić to okrągłym lustrem, najlepiej sprawdzą się tu egzemplarze prostokątne. Fantastyczny efekt można osiągnąć, umieszczając lustro na całej ścianie, jedno duże lustro sprawi, że pomieszczenie wyda się zdecydowanie większe, niż jest w rzeczywistości. Równie ważna jest jego oprawa, lustro kryształowe wymaga odpowiedniej ramy, na przykład w stylu glamour sprawdzą się egzemplarze w kolorze złota ozdobione dekorami.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment