Jak zamontować brodzik kwadratowy?

Brodzik kwadratowy jest najbardziej popularnym modelem wybieranym przez osoby decydujące się na montaż kabiny prysznicowej w swojej łazience. Brodzik tego typu w wielu przypadkach jest pewnego rodzaju zastępstwem dla wanny. Wariantów jest wiele, spotykane są zarówno produkty płytkie, jak i wysokie. Jednakże najistotniejszym działaniem w przypadku, któregokolwiek brodzika jest jego sposób instalacji. Przeczytaj i dowiedz się, najważniejszych informacji na temat montażu brodzika w Twojej łazience.

Montaż brodzika kwadratowego — co należy wiedzieć

Pierwszym zasadniczym krokiem, jaki trzeba wykonać przed umiejscowieniem brodzika kwadratowego oraz kabiny prysznicowej w łazience jest właściwe przygotowanie. Najważniejsze informacje zazwyczaj zawiera instrukcja od producenta. To właśnie tam, znajdziesz odpowiedź, co powinieneś w pierwszej kolejności zrobić lub kupić. Co więcej, to również miejsce, które poinformuje Cię jaki klej lub silikon musisz użyć, którą wersję syfonu należy wybrać oraz jakiego rodzaju uszczelki musisz zamontować.

Następny krok to ustalenie, w którym miejscu można zamontować brodzik. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku instalacji całej kanalizacji, jej odpływu oraz szeregu rur. Oczywiście w początkowym etapie, konieczne jest ustalenie, czy montowany będzie niski brodzik, czy też wysoki. W takim momencie możesz także określić czy chcesz, aby w Twojej łazience stanął prysznic z pomocą nóżek, czy może wolisz osadzić go bezpośrednio w podłodze. Gdy masz problem z podjęciem decyzji, po prostu wcześniej zobacz np. na stronie internetowej producenta, jak obie wersje się prezentują.

Montaż brodzika kwadratowego na nóżkach — krok po kroku

  1. W pierwszej kolejności zajmij się odpływem. Otwór odpływowy połącz do właściwych rozmiarów syfonu i rury od kanalizacji. Pamiętaj także o instalacji przelewu. W tym przypadku zastosuj uszczelki oraz rury przelewowe.
  2. Kolejny krok to montaż nóżek. Do tego typu pracy użyj wkrętarki, aby nóżki brodzika były stabilne podczas użytkowania całego prysznica. Pamiętaj, aby wcześniej zmierzyć panel maskujący, którego wysokość musi być identyczna z rozmiarem nóżek.
  3. Prawidłowy montaż brodzika wymaga na tym etapie zastosowania poziomicy, która pomoże w jego regulacji oraz ustalenia spadku odpływu wody do kanalizacji.
  4. Następnie właściwie wypoziomowany brodzik z przymocowanym odpływem, ustaw w wybranym punkcie łazienki. Zastosuj silikon wokoło brodzika, zwłaszcza w miejscach tuż przy ścianie.
  5. Jeżeli nie zdecydujesz się na oryginalny panel, który maskuje nóżki, zastosuj materiały do zabudowy, np. stwórz ściankę z płytek ceramicznych.

Co zrobić w momencie montażu brodzika kwadratowego bezpośrednio w posadzce?

W sytuacji, gdy wybór padł na niski brodzik, w pierwszej kolejności wybierz w podłodze miejsce do jego umiejscowienia. Pamiętaj, że ten etap powinien być już rozważany w momencie układania płytek podłogowych, ponieważ musisz stworzyć spadek konieczny do prawidłowego odpływu wody. Dlatego tutaj montaż syfonu odbywa się w innej kolejności, czyli bezpośrednio na podłodze. Następnie sprawdź, gdzie znajduje się otwór wylotowy, bo na tym etapie ma to ogromne znaczenie i ulokuj w nim odpływ. Pamiętaj, aby cały montaż brodzika kontrolować poziomicą. Takie rozwiązanie pomaga zapobiegać pojawianiu się w tym miejscu kanalizacji pewnych nieprawidłowości. Oczywiście montaż brodzika wymaga, zastosowania izolacji w punktach jego styku ze ścianą. W związku z tym należy zastosować odpowiedniej jakości silikon.

Jak zamontować brodzik - podsumowanie

W momencie samodzielnie wykonanego montażu brodzika należy pamiętać o kilku, istotnych rzeczach.

  • Zaplanuj (jak możesz, zobacz na stronie internetowej lub w sklepie) jaki rodzaj brodzika będzie Ci odpowiadał. Jest to niezwykle ważne, ponieważ musisz mieć świadomość, w którym miejscu on stanie oraz czy będzie on ustawiony na nóżkach, czy bezpośrednio w podłodze. Dlatego wybierz model odpowiadający Twoim potrzebom np. brodzik kwadratowy firmy Mexen.
  • Sprawdź, co mówi instrukcja na temat montażu Twojego brodzika, tam również znajdziesz opisane materiały potrzebne do jego prawidłowego umiejscowienia.
  • Pamiętaj o takich rzeczach jak klej montażowy, uszczelki, syfon, rury — to wszystko wchodzi w skład prawidłowo stworzonej kanalizacji.
  • Wykonaj odpowiedni otwór odpływowy, właściwie zamontuj górną część syfonu, zadbaj także o prawidłowy montaż kabiny prysznicowej lub ewentualne zamaskowanie nóżek.

Montaż brodzika nie musi być kłopotliwy. Wystarczy, że zastosujesz się krok po kroku do instrukcji. Dzięki temu możesz w szybki sposób zyskać ciekawy wygląd łazienki z bardzo praktycznym i funkcjonalnym brodzikiem.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment