Jak dbać o zlew kuchenny granitowy?

Zlewozmywaki granitowe odznaczają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, odpornością na skrajne temperatury oraz niezwykle estetycznym wyglądem. Utrzymanie ich w czystości nie wymaga użycia specjalistycznych środków - podstawą zachowania perfekcyjnego wyglądu są regularność i konsekwencja. Co jednak zrobić w przypadku pojawienia się zabrudzeń i osadów kamiennych? Sprawdźmy, jak pozbyć się zacieków z granitowych powierzchni.

Jak utrzymać zlew granitowy w czystości?

Do codziennego czyszczenia zlewozmywaka granitowego wystarczy gąbka, płyn do mycia naczyń i ciepła woda. Przed przystąpieniem do czyszczenia lekko zwilż gąbkę pod bieżącą wodą i wyciśnij niewielką ilość detergentu na jej miękką stronę. Wyczyść powierzchnię, wykonując małe okrężne ruchy. Pamiętaj, aby używać wyłącznie miękkiej strony gąbki. Po zakończeniu mycia spłucz zlew czystą wodą i osusz go za pomocą ściereczki z mikrofibry albo papierowego ręcznika.

Regularne czyszczenie zlewu - dlaczego jest takie ważne?

Jeśli przez dłuższy czas nie czyścisz zlewozmywaka, na jego powierzchni pojawiają się drobinki kamienia. Osady gromadzą się zwykle wokół baterii i na ociekaczu, wskutek odparowania kropelek wody. Podczas gdy kamień jest dobrze widoczny na ciemnych powierzchniach, na zlewach o jasnym kolorze może być początkowo niezauważony. Aby zapobiec powstawaniu nieestetycznych zacieków i osadów, pamiętaj o dokładnym osuszaniu zlewu po każdorazowym umyciu.

Mocno zabrudzone zlewozmywaki granitowe - jak czyścić?

Jeśli chcesz usunąć uporczywe plamy z powierzchni zlewu, użyj roztworu sody oczyszczonej. Po zmieszaniu sody i wody, w proporcjach 1 do 1, zaaplikuj pastę na całą powierzchnię, zwracając szczególną uwagę na miejsca z plamami. Pamiętaj, aby do czyszczenia stosować wyłącznie miękkie szmatki i gąbki. Postępuj tak samo jak przy czyszczeniu płynem do mycia naczyń i sięgaj do wszystkich zakamarków. Jeżeli zabrudzenia są szczególnie odporne na usunięcie, skorzystaj z preparatów dedykowanych do granitowych powierzchni. Pamiętaj jednak, aby nie stosować środków silnie kwasowych lub zasadowych, które mogą doprowadzić do zniszczenia powierzchni.

Czyszczenie zlewu granitowego - tego nie rób!

Chcesz, aby zlew granitowy zachował estetyczny wygląd? Mniej znaczy lepiej - czyszczenie płynem do mycia naczyń i ciepłą wodą w zupełności wystarczy! Pamiętaj, aby nie stosować tłustych i oleistych środków (chyba że do późniejszej impregnacji), żrących preparatów i płynów zawierających w składzie kwasy. Kwas solny, cytrynowy, mrówkowy czy octowy, często występują w preparatach do czyszczenia powierzchni z osadem wapiennym - niestety, aplikując roztwór kwasu na granitowe powierzchnie istnieje ryzyko ich zmatowienia i powstania trudnych do usunięcia smug.

Zlewozmywak granitowy - czy naprawdę jest niezniszczalny?

Przyjęło się twierdzić, że zlew granitowy jest praktycznie nie do zdarcia. Oczywiście, użytkowany w warunkach domowych poradzi sobie z niemal wszystkimi wyzwaniami. Jeśli jednak nie chcesz tracić czasu na żmudne doczyszczanie powierzchni, unikaj wylewania do zlewu soku z buraków czy czerwonej kapusty, resztek wina czy soków owocowych. Duża zawartość barwników w produktach sprawia, że wżerają się w powierzchnię zlewu, tworząc trudne do usunięcia plamy.

Stosując się do wszystkich powyższych porad, sprawisz, że Twój zlew granitowy zachowa efektowny wygląd przez długie lata. Nie ograniczaj się do mycia powierzchni raz w tygodniu - rób to codziennie, a przekonasz się, jak w prosty sposób można wydłużyć żywotność elementów wyposażenia kuchni. Systematyczne czyszczenie zlewu, jego dokładna pielęgnacja za pomocą odpowiednich środków (ot choćby octem) pozwoli wydłużyć czas użytkowania i zadba o strukturę zlewozmywaka granitowego, by jego powierzchnia wyglądała ciągle tak dobrze, jak w dniu zakupu!

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment