Modne kuchnie 2023: aranżacje kolory i trendy roku - co jest na topie?

Kuchnia już dawno przestała być pomieszczeniem wyłącznie funkcjonalnym, a coraz częściej staje się integralną częścią domu, zasługującą na stylowy design. Moda wnętrzarska na szczęście nie zmienia się tak szybko, jak odzieżowa, jednak i tu możemy znaleźć wyraźne trendy, które co jakiś czas zaczynają dominować w kolorach i wyposażeniu kuchni. Jeśli chcesz, aby Twoja urządzana właśnie nowoczesna kuchnia wpisywała się w bieżącą modę - śledź najnowsze trendy!

Najmodniejsze kuchnie w nadchodzącym roku

Tak naprawdę trudno jest wskazać na jednoznacznie dominujący trend, który z pewnością będzie wiodący w 2023 roku. Na pewno kuchnia nadal będzie należała do najbardziej eksploatowanych pomieszczeń, w związku z tym będziemy ją urządzać tak, aby była nie tylko funkcjonalna, ale także stylowa i elegancka. Coraz częściej kuchnie stają się otwartymi przestrzeniami połączonymi z salonem lub jadalnią, w związku z tym ich aranżacja musi pasować do tego, w jaki sposób urządzone jest dane pomieszczenie.

Współczesna kuchnia służy nie tylko do przygotowywania posiłków, to także miejsce, w którym przyjemnie jest spędzać czas w gronie rodziny czy znajomych. W związku z tym należy zadbać, aby jej układ był jak najbardziej komfortowy, a materiały wykończeniowe ułatwiające utrzymanie czystości. Kolory i wzory są tu sprawą nieco drugorzędną, najważniejsze jest, aby w takiej kuchni panowała harmonijna, przyjazna atmosfera.

Co powinno znaleźć się w modnej kuchni?

Nowoczesne kuchnie powinny być urządzone w taki sposób, aby praca w nich była jak najwygodniejsza. Niektórzy na przykład zakochali się w bezdotykowych bateriach kuchennych pozwalających na umycie rąk bez brudzenia kurków czy uchwytu kranu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli masz ręce pokryte mąką albo sokiem z buraków. Funkcjonalnie urządzone kuchnie coraz częściej wyposażone są w płyty indukcyjne zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych. Nie tylko zajmują one zdecydowanie mniej miejsca, ale także prezentują się zdecydowanie bardziej interesująco.

Nowe trendy wnętrzarskie zwracają uwagę na to, aby także sprzęt AGD był dopasowany stylem i kolorem do aranżacji kuchni. Jest to stosunkowo łatwe, ponieważ producenci starają się zaspokoić oczekiwania klientów, wypuszczając serie poszczególnych sprzętów w kilku wersjach kolorystycznych. Warto też zwrócić uwagę, że w modnych kuchniach pojawiają się urządzenia mogące zastąpić kilka innych, różnego rodzaju multicookery, czy wieloczynnościowe roboty, które można obsługiwać nawet za pomocą smartfona, zastępują tradycyjne jednofunkcyjne urządzenia zajmujące zbyt wiele miejsca na blacie roboczym.

kuchnia 2023

Jakie meble będą modne w 2023 roku?

Jeżeli chodzi o meble kuchenne, to drewno nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Pewną nowością jest rezygnacja z uchwytów, dzięki czemu powstają gładkie płaszczyzny łatwe do czyszczenia. Dalej modne są meble w kolorze naturalnego drewna z rodzimych lasów, ale coraz śmielej sięgamy także po drewno egzotyczne. Kuchenne szafki ciągną się wzdłuż całej ściany, często sięgają do samego sufitu. W ten sposób tworzy się jednolitą płaszczyznę, która jest bardzo atrakcyjna wizualnie.

Nadal popularne są szafki wiszące nad blatem kuchennym wraz z oświetleniem LED umieszczonym od spodu szafek. W zależności od metrażu kuchni projektanci rekomendują tworzenie stylowej wyspy kuchennej albo przynajmniej umieszczenie w kuchni dużego stołu, przy którym cała rodzina może zjeść wspólny posiłek. Kuchnia na powrót staje się bowiem sercem domu, a nie tylko miejscem, w którym się gotuje. Kończąc temat mebli kuchennych, wyraźnie widać, że coraz więcej osób decyduje się na zabudowę na miarę, dzięki temu kuchnia jest dopasowana w optymalny sposób do potrzeb jej użytkowników.

Trendy kuchenne – kolory

Kolory w kuchennych aranżacjach nie zmieniają się zbyt często, odcienie naturalnego drewna ciągle są bardzo popularne, dotyczy to zarówno mebli, jak i podłóg czy blatów kuchennych. Kolory inspirowane naturą pojawiają się za to na płytkach ściennych, znajdziemy tu na przykład butelkową zieleń czy piaskowy beż. Modne są także kolory naturalnego kamienia, zwłaszcza żyłkowanego marmuru pojawiającego się na blatach i podłogach.

Ciekawostką, która już od kilku lat pojawia się także w kuchniach, są dwukolorowe szafki łączące kontrastujące ze sobą kolory. Ponadto fronty szafek częściej są wykańczane tak, aby przypominały taflę lustra. Kolor zielony pojawia się także w postaci roślin, które stawiane są nie tylko na kuchennych oknach, ale także na blatach i szafkach, a nawet są wieszane w ściennych kwietnikach. Nowoczesne rozwiązania praktyczne zapewniają wygodny dostęp do wszystkich elementów kuchni, dlatego w przypadku wysokiej zabudowy popularne stają się schodki czy drabinki.

Podsumowując temat, możemy powiedzieć, że nowoczesne trendy kuchenne w 2023 roku nie będą rewolucyjną zmianą, a raczej kontynuacją rozwiązań cieszących się obecnie popularnością. Jeśli więc chodzi o to, czym charakteryzować powinna się nowoczesna i modna kuchnia, to stawiamy na solidne materiały, modne kolory oraz wielofunkcyjne AGD.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment