Syfon automatyczny a tradycyjny - jaki wybrać i jakie są różnice?

Kupując nową umywalkę lub zlewozmywak do swojego domu, nie możesz zapomnieć o elemencie niezbędnym do jego prawidłowego działania, czyli o syfonie. Przyda Ci się także podczas podłączania do sieci kanalizacyjnej wanny, brodzika czy bidetu. Najważniejsze jest, aby dobrać syfon odpowiedni do każdego z wymienionych urządzeń. Jeżeli natomiast chodzi o rodzaje syfonów, to najczęściej mamy do czynienia z modelami tradycyjnymi, czyli manualnymi oraz z syfonami automatycznymi. Nie wiesz, czym się różnią te dwa rozwiązania? Nie szkodzi, zaraz to wyjaśnimy.

Poznaj rodzaje syfonów dostępnych na rynku

Syfon odgrywa kluczową rolę w instalacji wodno-kanalizacyjnej, który odpowiada za szybkie i bezproblemowe pozbywanie się wody z umywalki, zlewu czy wanny. To wręcz niezbędny element każdego zlewozmywaka, bez niego nie tylko nie byłoby możliwości odprowadzania wody, ale także nic nie blokowałoby przedostawania się do domu nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Wszystkie syfony dostępne na rynku wykorzystywane są w tym samym celu, różnią się między sobą wyglądem lub zasadą działania, różnić je może także mechanizm korka. Najogólniej możemy wyróżnić:

  • syfon ręcznie zamykany,

  • syfon automatyczny,

  • syfon p,

  • syfon butelkowy.

Kupując syfon, należy sprawdzić wcześniej średnicę odpływu, aby na pewno pasował do posiadanego już zlewu czy umywalki. Podłączenie syfonu jest banalnie wręcz proste, można dokonać go samodzielnie bez konieczności wzywania fachowców czy sięgania po specjalistyczne narzędzia.

Syfon automatyczny a tradycyjny – najważniejsze cechy

Rozróżnienie pomiędzy syfonami automatycznymi i manualnymi sprowadza się tak naprawdę do działania korka. Korek automatyczny umieszczony w odpływie na dnie komory zlewu nie wymaga moczenia dłoni, aby go odblokować. Jest on wyposażony w dźwignię zamontowaną zwykle w sąsiedztwie wylewki, otwieranie i zamykanie zaworu odpływowego odbywa się za pomocą pokrętła.

Syfon zwykły, czyli manualny wyposażony jest w korek, którego wkładanie i wyjmowanie jest wykonywane ręcznie. O ile zamykanie ujścia wody nie wymaga moczenia rąk, o tyle podczas opróżniania zlewu, aby otworzyć odpływ, trzeba zanurzyć rękę w wodzie. Niezależnie od tego, jaki syfon znajdzie się w Twojej kuchni, warto pamiętać o tym, aby do zlewozmywaka mieć podłączony system antyprzelewowy. To pozwoli uniknąć zalania pomieszczenia w przypadku gdy przez nieuwagę naleje się do zlewu zbyt dużo wody.

syfon zlewozmywakowy

Korek automatyczny czy korek klasyczny?

Zarówno syfon automatyczny, jak i syfon manualny mają swoich zwolenników i przeciwników. Jeżeli nie lubisz wkładać ręki do komory zlewu i w brudnej wodzie szukać korka, zdecydowanie lepszym wyborem będzie automatyczny korek. Otwarcie i zamknięcie sitka następuje przez pociągnięcie za dźwignię lub przekręcenie pokrętła.

Biorąc pod uwagę stronę estetyczną, wybór syfonu zależy od indywidualnych preferencji. Syfon automatyczny prezentuje się bardziej nowocześnie i elegancko niż korek ręczny. Jednak także korek klasyczny może okazać się stylowy, zwłaszcza jeżeli wybierzesz model typu klik-klak. Jest on wygodny w użyciu, ponieważ zamknięcie i otwarcie odpływu następuje po lekkim naciśnięciu na korek, niczego nie trzeba pociągać, nic się nie może zassać.

Wybierz odpowiedni syfon do swojego domu

Wybierając syfon do zlewozmywaka granitowego i każdego innego, warto dopasować go także do stylu umywalki. Na rynku dostępne są korki w wielu kolorach do wyboru. Syfon manualny najczęściej wyposażony jest w gumowy korek zakończony uszkiem, za które można go łatwo wyciągnąć. Z kolei korki automatyczne i modele klik-klak wykonane są często z mosiądzu lub stali, prezentują się więc zdecydowanie lepiej.

Trudno jednoznacznie wskazać, który z rodzajów syfonów jest lepszy, oba znajdują swoich zwolenników. Zarówno korki gumowe, jak i metalowe są stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości, dobrze blokują odpływ wody i zabezpieczają przed przedostawaniem się do domu nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment