Wyspa w kuchni - czy to dobry pomysł?

Wyspa kuchenna to duża wolnostojąca szafka, która może być wyposażona w płytę indukcyjną, piekarnik, a nawet zlewozmywak. Biorąc pod uwagę, że nie jest połączona z zabudową kuchni, może stanowić element rozgraniczający aneks od strefy dziennej. To doskonały wybór zarówno do przestronnej, jak i małej kuchni. Sprawdź, jakie możliwości aranżacyjne, niesie za sobą wykorzystanie wyspy kuchennej.

Wyspa w kuchni - czy to ma sens?

Wyspa kuchenna to coś więcej niż dodatkowa przestrzeń robocza. W zależności od potrzeb może być miejscem do przygotowywania lub spożywania posiłków oraz ekspozycją dla kuchennych ozdób. W kuchniach otwartych może z powodzeniem pełnić funkcję stołu, który w naturalny sposób wydziela strefę jadalnianą. Jeżeli zdecydujesz się na zakup wyspy kuchennej z intencją użytkowania jej jako stołu, pamiętaj, aby zdecydować się na model z wydłużonym blatem.

Wybieramy wyspę kuchenną - poznaj wymiary

Wyspy kuchenne to uniwersalne rozwiązania, które pomogą zorganizować zarówno małą, jak i dużą przestrzeń kuchenną. W przypadku zamkniętych pomieszczeń wprowadzenie wolnostojącej szafki bywa jednak dość trudne, niemniej oferta rynkowa jest coraz bogatsza i obfituje w meble o niestandardowych wymiarach. Warto jednak zaznaczyć, że wyspa kuchenna nie będzie odpowiednim rozwiązaniem do wnętrz o powierzchni poniżej 15 m2 wpisany w plan kwadratu. W przypadku ograniczonej przestrzeni szczególnie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od szafek. Z doświadczeń projektantów wynika, że absolutne minimum to 90 cm, niemniej optymalna odległość oscyluje w granicach 100-120 cm.

Wyspa kuchenna - rozwiązanie praktyczne i uniwersalne

Co sprawia, że wyspa kuchenna jest tak popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym w nowoczesnych wnętrzach? Przede wszystkim to, że możesz ją z powodzeniem przystosować do własnych potrzeb. Przestrzeń od strony kuchni może pełnić role blatu roboczego i skrócić dystans między urządzeniami AGD. Część wyspy od strony salonu może być przeznaczona na wspólne spożywanie posiłków i spędzanie czasu z bliskimi. Otwarcie kuchni na salon i jadalnie jest szczególnie wskazane na małym metrażu. W małych mieszkaniach należy dążyć do optycznego powiększenia przestrzeni i do oświetlenia wnętrza, dlatego każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Decydując się na wyspę kuchenną, możesz zrezygnować z zabudowy płytami gipsowo-kartonowymi bądź luksfer.

Dekoracje na wyspie kuchennej - o czym pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy, wyspa kuchenna może służyć do gotowania, przyrządzanie posiłków bądź spędzania czasu z domownikami. W zależności od potrzeb możesz udekorować ją funkcjonalny i efektowny sposób. Pamiętaj, że szafka oddziela kuchnię od salonu, dlatego ważną rolę pełni estetyka i dbałość o zachowanie porządku. Dobrym pomysłem jest umieszczenie patery z owocami bądź wazonu z kwiatami. Ciekawy efekt aranżacyjny można uzyskać także wprowadzając elementy naturalnego wyposażenia kuchni, takie jak płytę grzewczą czy zlew z dekoracyjną wylewką.

Wspólne gotowanie i nie tylko - postaw na wygodę i funkcjonalność

Zalety wysp kuchennych są trudne do przecenienia. Oprócz kwestii funkcjonalnych warto nadmienić, że ten unikatowy element wyposażenia ułatwia kontakt z pozostałymi domownikami i gośćmi. Jest to szczególnie widoczne podczas imprez rodzinnych czy w czasie przygotowywanie posiłków po długim dniu pracy. Łączenie przestrzeni zwiększa także kontrolę nad dziećmi i sprawia, że rodzice mogą wykonywać kilka czynności jednocześnie. Jeżeli dysponujesz aneksem kuchennym, rozważ skorzystanie z tego rozwiązania.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment