Jak dobrać głębokość brodzika?

Dokonując wyboru odnośnie do całej aranżacji łazienki, należy brać pod uwagę rozmiar samego pomieszczenia, jak również wymiary poszczególnych jej elementów. Dlatego w wielu przypadkach rozważna jest także wielkość kabiny prysznicowej oraz samego brodzika. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że głębokość tego drugiego elementu ma ogromny wpływ na przebieg całej kąpieli. Przeczytaj, jaka kabina prysznicowa będzie odpowiednim rozwiązaniem, oraz który brodzik sprawdzi się w Twojej łazience.

Głębokość brodzika — istotny szczegół

Organizując łazienkę marzeń, najczęściej zwracamy uwagę na armaturę i ceramikę. Zazwyczaj skupiamy się na ich kolorach oraz stylu, w jakim są wykonane. Natomiast bardzo często zapominamy o ich funkcjonalności. Dlatego w wielu przypadkach zapominamy o dość istotnych szczegółach, w tym o głębokości samego brodzika. Zwykle w pierwszej kolejności koncentrujemy się na jego kształcie, aby móc go dobrać do całej kabiny prysznicowej. Najczęściej spotykane brodziki to:

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest dobranie modelu brodzika do samej kabiny. Jednak właściwym podejściem w tym wypadku jest również wybór całej armatury łazienkowej o wymiarach idealnie dostosowanych do danej przestrzeni. Dlatego, gdy jest naprawdę niewiele miejsca do jej instalacji, należy wybrać modele niezbyt pokaźne np. kwadratowe brodziki 80x80 od producenta Mexen. Jednak należy wiedzieć, że nie tylko jego rozmiar bądź kształt odgrywają dużą rolę w trakcie aranżacji przestrzeni łazienkowej. W tym wypadku duże znaczenie również odgrywa głębokość, jaką ma sam brodzik. Współczesny rynek oferuje zarówno płytkie brodziki, jak i dość głębokie. Tym samym jest to niezwykle atrakcyjna oferta, z której skorzystać może każdy, aby jego łazienka stała się łazienką marzeń.

Kiedy wybór głębokiego brodzika jest tym odpowiednim?

Gdy decyzja została podjęta i wybór padł na montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem, warto zastanowić się, jaka jego głębokość będzie nam odpowiadała oraz innym jego użytkownikom. Jednak na początku należy poznać, w jaki sposób mierzony jest ten parametr, mianowicie jest to nic innego jak długość brodzika od dna do samej jego krawędzi. Dlatego też spotykane są modele o 10 cm wysokości. W tym przypadku jest to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, których łazienka ma niewielkie wymiary. Dzięki temu łatwiej jest zapewnić najmłodszym członkom rodziny, ciekawą i długą kąpiel pod prysznicem. Do brodzika o 10 cm wysokości znacznie łatwiej jest nalać więcej wody, w której maluchy mogą się z radością pochlapać, niż w brodziku, który jest głęboki na 5 cm.

Modele o dużej wysokości swej krawędzi bocznej nie powinny przerażać osoby mające niewielkie łazienki, ponieważ obecnie dostępne są warianty doskonale mieszczące się w małych pomieszczeniach, ale będące głębokie np. kwadratowy brodzik od polskiego producenta — Mexen. Jednakże należy pamiętać, że takie modele nie są odpowiednie dla osób starszych, ponieważ mają one zwykle pewne ograniczenia ruchowe. Dlatego w ich przypadku byłoby niemożliwe prawidłowe korzystanie z prysznica.

A dla kogo zostały stworzone płytkie brodziki?

Kabina prysznicowa zintegrowana z niewysokim miejscem do kąpieli jest łatwa w montażu. Zazwyczaj instalacja ta wykonywana jest bezpośrednio na podłodze, czasami brodzik może być również po prostu wpuszczony w nią. Należy wiedzieć, że płytkie brodziki cechują się niewielką wysokością swej krawędzi. Dlatego najczęściej spotykane są takie o wymiarach 3-3,5 cm głębokości. Dzięki temu nadaje on łazience nowoczesnego i stosunkowo lekkiego wyglądu. W takim przypadku pojawia się możliwość braku konieczności montaży kabiny prysznicowej, lecz tylko samej szyby. W takiej sytuacji cała łazienka sprawia wrażenie innowacyjnej oraz bardzo atrakcyjnej.

Niezbyt głęboki brodzik należy do najlepszego wyboru w sytuacji, gdy jest on przeznaczony dla osób starszych. Należy pamiętać, że ta grupa wiekowa miewa problemy z poruszaniem się i w ich przypadku wejście pod prysznic może stać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy ten będzie miał zbyt głęboki brodzik. Co więcej, w przypadku tego rodzaju miejsc do kąpieli, dużą zaletą jest ich montaż na podłodze i brak typowej kabiny. Taka budowa sprawia, że komfort w użytkowaniu jest większy, a cały proces czyszczenia wydaje się przyjemniejszy.

Najważniejsze zalety brodzików głębokich i płytkich

W przypadku brodzika o dużej głębokości atutem jest:

  • spora przestrzeń przeznaczona do kąpieli w większej ilości wody,
  • zastępstwo wanny w niewielkiej łazience,
  • doskonałe miejsce do mycia dzieci lub zwierząt,
  • duży komfort w użytkowaniu brodzika.

Pozytywne strony prysznica o płytkim miejscu do kąpieli:

  • idealny prysznic dla osób starszych,
  • brodziki płytkie nie muszą mieć klasycznej kabiny,
  • łatwy montaż w posadzce,
  • szybkie czyszczenie brodzika.

Zarówno obie propozycje są niezwykle atrakcyjne, jak i ciekawe. Co oznacza, że aranżacja łazienki może być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jest to wynik dużej różnorodności sprzętu dostosowanego do montażu w łazience. Bez wątpienia wymiary wszystkich brodzików, mogą przyprawić o nie jeden zawrót głowy. Jednakże dzięki temu mamy możliwość wyboru wariantu, który idealnie sprawdzi się przypadku naszej łazienki. Brodzik płytki? A może głęboki?

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment