Lustra łazienkowe duże czy małe?

Trudno jest sobie wyobrazić funkcjonalnie wyposażoną łazienkę bez wiszącego w niej lustra. To jeden z podstawowych elementów niezbędnych podczas codziennego korzystania z łazienki. Jego obecność jest absolutnym must have, niezależnie od wielkości pomieszczenia. Wybierając idealne lustro, warto kierować się nie tylko panującą aktualnie modą, ale także dopasować je do stylu i wielkości łazienki. Dzięki temu stanie się nie tylko elementem funkcjonalnym, ale będzie dodatkowo pełniło funkcję dekoracyjną.

Jak wybrać lustro łazienkowe?

Rynek akcesoriów łazienkowych dostarcza nam mnóstwo rozmaitych produktów, w tym także luster. W zależności od indywidualnych preferencji można zdecydować się na lustro okrągłe, lustro owalne lub prostokątne. Oprócz egzemplarzy wieszanych na ścianie istnieją też lustra do łazienki wbudowane w drzwiczki szafek oraz meble z lustrzanymi frontami. W sytuacji, gdy mamy do zagospodarowania naprawdę niewielką przestrzeń, warto jest wybrać szafkę z wbudowanym lustrem - to pozwala zaoszczędzić nieco miejsca.

W przypadku obszernej łazienki wielkość lustra można swobodnie dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Parametry lustra łazienkowego można dopasować do rozmiaru pomieszczenia. Duże lustro kryształowe pozwoli nie tylko zobaczyć całą sylwetkę, ale także stanie się prawdziwą ozdobą łazienki, a odbijające się w nim naturalne światło sprawi, że pomieszczenie wyda jeszcze większe, niż jest w rzeczywistości.

Duże czy małe lustro

Na jakiej wysokości zamontować lustro?

Wymiary lustra wpływają bez wątpienia na to, na jakiej wysokości je zawiesimy. W przypadku małej łazienki będzie ono zwykle zainstalowane na ścianie nad umywalką, zaleca się, aby dolna krawędź lustra znajdowała się co najmniej 20 cm nad krawędzią umywalki, to pozwoli zapobiec zachlapywaniu się lustra podczas mycia rąk. Specjaliści od urządzania wnętrz rekomendują także, aby lustro łazienkowe było zawieszone na osi symetrii umywalki. Ten zabieg sprawi, że w łazience zapanuje poczucie ładu i harmonii. Warto więc wziąć pod uwagę nie tylko wymiary lustra, ale także szerokość umywalki.

W przypadku luster o większych rozmiarach należy zawiesić je tak, aby można było zobaczyć w nich swobodnie całą sylwetkę, a jednocześnie, aby nie było narażone na uderzenia np. podczas zamiatania łazienki. Tu ważny jest kształt tafli, model prostokątny jest najbardziej uniwersalny i będzie pasował do łazienki urządzonej w dowolnym właściwie stylu. Duże lustra owalne sprawdzą się świetnie w pomieszczeniach w stylu glamour, zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na model w ozdobnej ramie.

Eleganckie lustro do łazienki

Dobrze dobrane lustro do łazienki pozwala nie tylko na wygodne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, ale także stanie się prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Kształt lustra łazienkowego oraz jego wielkość powinny być dopasowane do rozmiarów łazienki. Jeżeli planujemy zakupić lustro okrągłe, dobrze jest zwrócić uwagę na wielkość umywalki, zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe będą się kiepsko prezentować. Dobrze jest pamiętać o tym zwłaszcza w małej łazience – idealna średnica to około 40 cm.

W przypadku luster prostokątnych można pozwolić sobie na większe lustro, zwłaszcza jeżeli mamy sporo miejsca na ścianie. Wieszając je, trzeba zwrócić uwagę na to, aby górna krawędź lustra nie znalazła się wyżej niż górna krawędź framugi drzwi. Wielkość lustra należy dobierać także do przeznaczenia łazienki, w głównej łazience odgrywającej rolę salonu kąpielowego można pozwolić sobie na lustro na całej ścianie, szczególnie interesująco zaprezentuje się naprzeciwko wanny.

Jeżeli mamy do zagospodarowania mniejszą powierzchnię użytkową, o wyborze lustra decyduje wielkość łazienki. Tu można powiesić lustro mniejsze, które będzie służyło raczej do pobieżnej kontroli wyglądu w czasie mycia rąk, niż do nakładania makijażu czy układania fryzury. W dodatkowej łazience najlepiej sprawdzą się okrągłe lustra dopasowane do stylu wnętrza. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się lustra łazienkowe z wbudowanym oświetleniem LED.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment