WC i bidet – ile miejsca jest potrzebne, aby stworzyć funkcjonalną łazienkę?

Planując aranżację łazienki, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, tak aby zapewnić komfort użytkowania i funkcjonalność wnętrza. Szczególnie, jeśli planujesz montaż bidetu.

W tym artykule omówimy, ile miejsca jest potrzebne na WC i bidet, aby stworzyć komfortową łazienkę. Podpowiemy także, jakie odległość zachować między nimi oraz pozostałymi elementami wyposażenia.

Ile miejsca na WC i bidet?

Decydując się na instalację zarówno miski sedesowej, jak i bidetu musisz mieć na względzie funkcjonalność łazienki. W pomieszczeniu znajdują się także inne elementy wyposażenia. Nie można zapomnieć o postawieniu wolnej przestrzeni, która pozwoli swobodnie korzystać z łazienki.

Miejsce, w którym zainstalujesz miski WC i bidetu zależy głównie od usytuowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wysokość montażu oraz odległość między sedesem a bidetem zależy w dużej mierze od wielkości łazienki. Warto jednak pamiętać o tym, że górny brzeg toalety oraz górna krawędź bidetu powinien znaleźć się co najmniej 40-45 cm nad poziomem posadzki.

Zastanawiając się, ile miejsca potrzebujesz na zainstalowanie WC i bidetu musisz pamiętać, że należy wziąć pod uwagę także obecność umywalki i innych urządzeń sanitarnych. W przypadku łazienki jest to wanna i/lub kabina prysznicowa.

Jaka powinna być odległość miski WC od ściany i innych elementów wyposażenia?

Standardowa muszla klozetowa to około 35-40 cm szerokości i 65-75 cm głębokości. Jeśli chodzi o dystans od ściany, to najczęściej zalecana odległość pomiędzy przodem toalety a ścianą wynosi 55 cm. To minimalny odstęp pozwalający na korzystanie z toalety nawet bardzo wysokiej osobie. Oczywiście im więcej miejsca wolnego, tym wygodniej - optymalna odległość to 80 cm.

Podobnie rzecz się ma w przypadku bidetu, chociaż zwykle jest on płytszy niż miska sedesowa - najczęściej ma on głębokość od 55 do 65 cm. Odległość bidetu od prostopadłej ściany nie może być mniejsza niż 55 cm.

Jeśli musisz racjonalnie zagospodarować każdy centymetr powierzchni łazienki, zainstaluj w niej tylko niezbędne elementy wyposażenia. Umywalka, prysznic czy drzwi kabiny prysznicowej nie powinny znaleźć się bliżej niż 20-30 cm od miski sedesowej oraz od bidetu. Zbyt mały dystans pomiędzy nimi może spowodować dyskomfort, a także utrudni utrzymanie czystości w łazience.

Jaka odległość bidetu od WC?

Zarówno bidet, jak i WC najlepiej zainstalować na stelażu co najmniej 40-45 cm nad podłogą. Jaka wolna przestrzeń powinna znaleźć się pomiędzy tymi dwoma elementami wyposażenia łazienki?

Jeżeli bidet i WC zostały zamontowane na jednej ścianie, a jest to najpopularniejsze i najwygodniejsze rozwiązanie, to przestrzeń między nimi powinna wynosić około 30 cm - nie mniej niż 20 cm. To pozwoli na swobodne korzystanie zarówno z bidetu, jak i z miski sedesowej.

W naszym sklepie online Mexen możesz kupić miski WC oraz bidety z tej samej serii, co ułatwi dobór urządzeń.

Właściciele małych łazienek niekiedy decydują się na rozwiązanie, w którym miski bidetu i sedesu znajdują się niemal przy sobie. Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Wolna przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia gwarantuje komfort użytkowania.

Odległość WC i bidet – ile miejsca potrzebujesz?

Aby stworzyć funkcjonalną łazienkę, niezwykle istotne jest nie tylko jej wyposażenie, ale również odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół WC i bidetu. Warto dokonać odpowiednich pomiarów jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup urządzeń.

Pamiętaj o tym, aby unikać umieszczania innych elementów wyposażenia, takich jak umywalka czy prysznic, zbyt blisko miski WC i bidetu. To może utrudnić, czy wręcz uniemożliwić użytkownikom swobodne korzystanie z obu urządzeń.

Podsumowując, odpowiednie rozplanowanie przestrzeni w łazience, uwzględniające odpowiednią odległość między WC a bidetem oraz innymi elementami wyposażenia, jest kluczowe dla stworzenia funkcjonalnej i komfortowej przestrzeni użytkowej.

W skrócie:

  • przód sedesu i miski bidetu nie może znaleźć się bliżej prostopadłej względem nich ściany;
  • pomiędzy bidetem a miską WC zachowaj co najmniej 30 cm wolnej przestrzeni;
  • umywalkę zainstaluj w odległości nie bliższej niż 20 cm od WC i bidetu;
  • jeżeli chodzi o wannę oraz kabinę prysznicową – 20 cm wolnej przestrzeni to minimum.

Pozostawienie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni wokół miski WC i bidetu pozwala użytkownikom cieszyć się wygodnym korzystaniem z obu urządzeń oraz swobodnym dostępem do innych elementów wyposażenia znajdujących się w łazience.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment