WC kompakt czy podtynkowy – który z nich wybrać?

Jeżeli chcesz, aby Twoja łazienka lub ubikacja była zarówno funkcjonalna, jak i elegancka, poświęć chwilę czasu na jej zaplanowanie. Zwłaszcza że współczesny rynek armatury wyposażenia łazienkowego dostarcza wielu interesujących rozwiązań.

Do wyboru są różnego rodzaju miski WC z bateriami montowanymi na stelażu podtynkowym lub na ścianie nad sedesem. Dostępne są także miski do WC stojące w kompakcie, w których zbiornik na wodę jest integralną częścią zestawu.

W poniższym wpisie przyjrzymy się poszczególnym rozwiązaniom i zastanowimy się nad tym, które z nich wybrać.

Stelaż podtynkowy a kompakt WC – najważniejsza różnica

Przez wiele lat to właśnie miski toaletowe stawiane bezpośrednio na podłodze stanowiły pierwszy wybór użytkowników. Rezerwuar montowany był wysoko na ścianie lub bezpośrednio nad toaletą. Z czasem pojawiły się nowe modele, w których miska WC i zbiornik na wodę stanowią integralną całość. Połączenie sedesu i rezerwuaru to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ takie kompakty WC wystarczy zamontować w odpowiednim miejscu do podłogi i podłączyć dopływ wody.

Jednak w obu przypadkach wszystkie elementy, takie jak rury i złączki pozostają widoczne. Dlatego, aby ukryć wszelkie elementy montażowe, stworzono nowoczesne rozwiązanie, jakim są stelaże podtynkowe. Dzięki nim widoczna jest tylko miska sedesowa i przycisk spłukujący - żadnych rur!

W naszym sklepie online Mexen kupisz zestawy podtynkowe WC ze stelażem z misami dostępnymi w wielu kolorach i kształtach do wyboru.

WC podtynkowe czy kompakt? Różnice

WC kompakt czy podtynkowy - który z nich wybrać? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Nie w każdej łazience oba rozwiązania są możliwe do zastosowania. Ponadto każdy z nas ma nieco inne preferencje estetyczne. Postaramy się jednak wskazać ich zalety i wady.

Sposób montażu kompaktów WC i miski podwieszanej na stelażu

W przypadku kompaktów WC sprawa jest prosta – wystarczy zamocować zestaw do podłoża i podłączyć całość do systemu wodno-kanalizacyjnego. Można to zrobić samodzielnie - nie zajmuje to zbyt wiele czasu. Wiele osób docenia takie właśnie rozwiązanie za wygodny montaż i łatwy dostęp do mechanizmu spłuczki, co może się przydać w przypadku ewentualnej awarii.

Miska podwieszana na stelażu podtynkowym to rozwiązanie nieco bardziej skomplikowane. Tu pierwszym etapem będzie montaż stelaża wewnątrz ściany, dlatego najłatwiej zrobić to w trakcie budowy lub podczas generalnego remontu. WC ze stelażem podtynkowym to rozwiązanie, na które trzeba poświęcić więcej czasu, ale efekt, jaki uda się dzięki temu osiągnąć, jest tego zdecydowanie wart. Jeśli nie wiesz, jak zamontować stelaż podtynkowy do WC skontaktuj się ze specjalistą.

Aspekty praktyczne obu rozwiązań – wygoda

Toaleta powinna być dostosowana do potrzeb wszystkich użytkowników. W przypadku wyboru kompaktu WC jesteśmy dość ograniczeni, jeżeli chodzi o rozmiar czy wysokość miski sedesowej - zestaw montujemy po prostu na posadzce.

Stelaże podtynkowe pozwalają na wybór wysokości, na jakiej możesz zamontować miskę podwieszaną. Może się to okazać ważne np. gdy w domu są dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne.

Estetyka kompaktu WC i miski podwieszanej

Kompakt WC to rozwiązanie, które prezentuje się całkiem nieźle, jednak dopiero stelaż podtynkowy pozwala osiągnąć naprawdę elegancki efekt. To rozwiązanie minimalistyczne i wprost stworzone do nowoczesnej łazienki.

Stelaż pozwala na ukrycie w ścianach wszystkich niezbędnych, ale nie zawsze estetycznych elementów montażowych. Finalnie otrzymujemy gładką ścianę, na której wisi miska sedesowa, a nad nią wbudowany przycisk spłuczki.

W przypadku zabudowy stelaż może być w całości wpuszczony w ścianę lub zamontowany niejako na ścianie. Dzięki temu zyskasz dodatkową półkę, która posłuży jako element funkcjonalny i dekoracyjny łazienki. Przy takim rozwiązaniu stelaż należy obudować np. wodoodporną płytą kartonowo-gipsową. Tego rodzaju wyjście jest jednak zalecane w dużych i przestronnych salonach łazienkowych.

WC kompakt i podtynkowy - łatwość utrzymania w czystości

Łazienka to pomieszczenie, które musi być utrzymane w idealnej czystości, zwłaszcza jeżeli jest w nim także toaleta. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas na sprzątaniu ubikacji, to stelaż podtynkowy WC będzie rozwiązaniem zdecydowanie lepszym od kompaktu.

W przypadku kompaktów WC oprócz miski toaletowej masz do wyczyszczenia także rezerwuar. Nie możesz zapomnieć o złączach i rurach, na których osadza się kurz. Jest to niestety dodatkowe miejsce, któremu będzie trzeba poświęcić czas w trakcie sprzątania łazienki.

Stelaż podtynkowy = mniej elementów do czyszczenia. W tym przypadku do umycia pozostaje jedynie sedes i przycisk spłuczki. Dodatkowo pod miską podwieszaną łatwiej zachować czystość niż w przypadku kompaktu stojącego bezpośrednio na posadzce.

Stelaż czy kompakt WC – co lepsze w małej łazience?

Kompakt WC zajmuje więcej miejsca niż miska zawieszona na stelażu, dlatego to rozwiązanie jest stosowane częściej w małych łazienkach. Zwłaszcza że można zdecydować się na stelaż podtynkowy narożny, dzięki czemu da się zagospodarować miejsce z pozoru niedostępne.

Toalety z miskami podwieszanymi pozwalają zaoszczędzić przestrzeń, zwłaszcza jeśli stelaż jest wbudowany w ścianie. W przypadku, gdy zdecydujesz się na obudowanie stelaża płytą karton-gips w gotowej łazience, musisz liczyć się z koniecznością poświęcenia dodatkowej przestrzeni - zyskasz jednak wyżej wspomnianą półkę.

Kompakt WC czy stelaż podtynkowy – podsumowanie

Wykańczając lub remontując łazienkę, musisz podjąć szereg decyzji, które przełożą się na jej wygodę i funkcjonalność. Jedną z nich będzie wybór toalety.

W powyższym wpisie wskazaliśmy najważniejsze aspekty, które musisz wziąć pod uwagę, urządzając łazienkę. Trudno jest wskazać, które z omawianych rozwiązań jest lepsze. Dlatego podsumujmy, o czym musisz pamiętać:

  • sposób montażu: kompakty montuje się zdecydowanie szybciej i łatwiej;
  • wygoda: to kwestia bardzo indywidualna;
  • estetyka: stelaż pozwala ukryć wszystkie elementy montażowe;
  • łatwość utrzymania w czystości: miska podwieszana na stelażu pod tym względem to rozwiązanie wygodniejsze;
  • cena: co prawda tej kwestii nie rozpatrywaliśmy, ale kompakty z racji ich konstrukcji i sposobu instalacji są zwykle tańsze.

Zanim zdecydujesz się na zakup warto zapoznać się z ofertą sklepu Mexen, w której znajdziesz zarówno kompakty WC, jak i zestawy do zamontowania na stelażu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment