Jak zamontować stelaż podtynkowy do WC?

Stelaże podtynkowe, na których podwieszana jest miska WC, są idealnym rozwiązaniem do każdej łazienki, niezależnie od jej wielkości, kształtu czy stylu aranżacyjnego. Ponieważ skrywają wszystkie elementy konstrukcyjne w ścianie, stanowią efektowną alternatywę dla tradycyjnej ceramiki sanitarnej. Ich zastosowanie nie tylko wpływa na estetykę wnętrza, ale również podnosi bezpieczeństwo i funkcjonalność użytkowania. Jak dobrać odpowiedni model stelaża podtynkowego i jak go prawidłowo zainstalować?

Jak dobrać stelaż do zabudowy?

Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zestawów podtynkowych należą stelaże przeznaczone do misek wiszących WC i bidetów, chociaż w sprzedaży można również spotkać konstrukcje do instalacji pisuarów i umywalek. Dobiera się je w zależności od planowanych funkcji, ciężaru zabudowy i pod kątem sposobu montażu, a dokładnie rodzaju ścian, na których mają być instalowane.

W bogatej ofercie handlowej różnych producentów spotyka się stelaże do zabudowy suchej, czyli do ścian lekkich, np. kartonowo- gipsowych oraz stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej (mokrej) do ścian murowanych i wymagających obmurowania. Decyzja, jaki model stelaża WC wybrać, zależy od warunków występujących w naszej łazience. Niezależnie od wybranego modelu warto pamiętać, żeby posiadał wewnętrzne wypełnienie ze styropianu, które skutecznie tłumi niepożądane dźwięki.

Przygotowanie do montażu stelaża podtynkowego

Wybierając stelaż podtynkowy, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów istotnych dla jego montażu i przyszłego użytkowania:

  • każdy stelaż podtynkowy powinien posiadać aprobatę techniczną, która potwierdza, że został wykonany zgodnie z obowiązującymi normami;
  • ramię w stelażach do zabudowy lekkiej powinna cechować wytrzymałość na ciężar zamontowanej ceramiki i użytkownika. W przypadku stelaża do miski WC konstrukcja musi wytrzymać obciążenie statyczne do 400 kg, dla umywalki ta norma wynosi 150 kg;
  • stabilna rama do zabudowy lekkiej posiada minimum cztery punkty mocowania: dwa do ściany i dwa do podłogi;
  • stelaże samonośne charakteryzują się wzmocnioną ramą oraz profilem o większym przekroju;
  • istotna jest gwarancja, jaką daje producent, bo jej długość świadczy o jakości i wytrzymałości produktu,
  • warto zapytać, przez ile lat części zamienne będą dostępne na rynku (renomowane marki, np. Geberit oferują serwis nawet przez 25 lat).

Stelaż podtynkowy do zabudowy - warunki montażu

Warunki montażu stelaży podtynkowych są jednakowe dla wszystkich typów urządzeń ceramicznych, niezależnie od tego, czy montujemy miskę ustępową, bidet, umywalkę czy pisuar. Podstawową zasadą jest prawidłowe wypoziomowanie i zachowanie pionu poszczególnych elementów stelaża. Nieprecyzyjnie osadzony stelaż może być przyczyną dyskomfortu podczas użytkowania, a także spowodować nieprawidłowości konstrukcyjne, które utrudnią obudowę płytą g- k, a w efekcie wpłyną na estetykę wnętrza. Dlatego montaż stelaża należy poprzedzić pomiarem wszystkich instalowanych części, aby elementy sanitarne znalazły się na oczekiwanej wysokości.

Niektóre stelaże wyposażone są w orientacyjne oznaczenie wysokości 1 m od posadzki, a zdecydowana większość posiada płynną regulację w pionie i poziomie. Warto zwrócić uwagę, że każdy model jest inaczej dostosowany do kompletowania z ceramiką, dlatego najlepiej zdecydować się na kompatybilny zestaw wyposażony we wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego montażu.

Stelaż do zabudowy ciężkiej - miejsce i sposób instalacji

Zestawy podtynkowe do zabudowy ciężkiej stosowane są przede wszystkim w nowo budowanych łazienkach, wyposażonych w ściany murowane. Charakteryzują się nieco cieńszą budową ramy, ponieważ ciężar utrzymania całej konstrukcji przeniesiony jest na ścianę. Mają sporo zalet. Są tańsze od stelaży do zabudowy suchej, zajmują znacznie mniej miejsca w łazience i dają możliwość całkowitego schowania spłuczki bez konieczności nadbudowywania dodatkowych półek. Trzeba jednak mieć świadomość, że awaria któregokolwiek elementu oznacza konieczność rozkucia ściany.

A jak powinien wyglądać prawidłowy montaż stelaża podtynkowego ? Ramię stelaża podtynkowego do zabudowy mokrej oraz spłuczkę musimy wcześniej przykręcić śrubami do ściany, a zbiornik spłukujący podłączyć do instalacji wodnej. Następnie przykręcić miskę toaletową. Gdy mamy do czynienia z pionowym odpływem ze spłuczki, stelaż obmurowuje się po bokach i z dołu, natomiast w przypadku odpływu bocznego, można od dołu zastosować dodatkowe wsporniki, które odciążą całą konstrukcję. Po zamontowaniu ramy stelaża w ścianie murowanej, całą konstrukcję oraz rury należy zatynkować lub przykryć płytami kartonowo- gipsowymi. Na nich można przykleić płytki lub zastosować inny rodzaj wykończenia.

Stelaże do zabudowy lekkiej - ich rodzaje i zalety

Standardowy stelaż do zabudowy lekkiej ma wymiary od 35 do 50 cm szerokości oraz od 10 do 25 cm głębokości. Na rynku dostępne są zestawy podtynkowe WC do zabudowy niskiej, w których rama ma 80 cm lub 90 cm oraz wysokiej, z ramą od 110 do 130 cm. Odrębnym rodzajem są wolnostojące stelaże samonośne, z czteropunktowym mocowaniem do podłogi betonowej. Bez problemu ukryjemy go za obudową ze ścian gipsowo - kartonowych. Widoczna pozostaje tylko muszla i przycisk spłukujący. Taka konstrukcja wygląda schludnie, jest bezpieczna i stabilna. Ze względu na niewielkie gabaryty pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, zwłaszcza w łazience o skąpym metrażu. Powyższe cechy oraz nieskomplikowany montaż i prosta zabudowa stelaża sprawiają, że klienci często wybierają ten system do swojej łazienki.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment