Zasady projektowania kuchni

Chcesz aby Twoja kuchnia była ergonomiczna i funkcjonalna? Nawet małe wnętrza mogą być wygodne w użytkowaniu, jeżeli zostaną podzielone na strefy oraz prawidłowo oświetlone. Sprawdź, co na temat aranżacji kuchni - zarówno tych oddzielonych od pozostałych pomieszczeń, jak i otwartych - mówi projektant wnętrz. Jakich zasad należy przestrzegać, aby cieszyć się z ergonomicznej i funkcjonalnej kuchni?

Projekt kuchni - od czego zacząć?

Podstawową zasadą przy projektowaniu kuchni jest zastosowanie podziału na 5 stref rozmieszczonych zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Funkcjonalna kuchnia, otwarta bądź zamknięta, powinna być miejscem przystosowanym do gotowania oraz spożywania posiłków. W każdym projekcie kuchni musi znaleźć się miejsce na poszczególne strefy robocze. Pierwszą z nich jest obszar zapasów obejmujący chłodziarkę oraz szafkę na produkty spożywcze i akcesoria kuchenne. Strefa przechowywania powinna być wyposażona w górne szafki, w których rozlokujesz zastawę stołową i garnki. W górnej części zabudowy kuchennej warto umieszczać wszystkie przedmioty, z których korzystasz na co dzień, aby uniknąć zbędnego pochylania się. Strefa zmywania obejmuje zlew, zmywarkę oraz kosze na śmieci. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu wysokiej estetyki, zrezygnuj z koszy wolnostojących, na rzecz pojemników, które możesz umieścić w szafce z wysuwaną szufladą. W tej szafce możesz trzymać także przybory do sprzątania oraz worki na śmieci.

Przygotowywania posiłków - podstawa organizacji wnętrza

Kluczowymi obszarami każdej kuchni są miejsca do przygotowania posiłków oraz gotowania. Świetnym pomysłem na nowoczesną aranżację wnętrza jest wprowadzenie wyspy lub półwyspu. Jeżeli masz nieco więcej przestrzeni do zagospodarowania, warto wprowadzić wolnostojące szafki przystosowane do instalacji kuchenki oraz zlewu. Nowoczesne meble kuchenne w formie wyspy są także świetnym wyborem do aneksów kuchennych, ponieważ stanowią naturalną granicę między salonem a kuchnią.

projektowanie kuchni

Aranżacja kuchni - wymiary i odległości

Zastanawiasz się jak urządzić kuchnię w funkcjonalny i komfortowy sposób? Jeżeli zależy Ci na uzyskanie przestrzeni, która będzie sprzyjała szybkiej i efektywnej pracy, pamiętaj o zastosowaniu zasady trójkąta roboczego. Górna zabudowa powinna mieć od 40 do 100 cm wysokości oraz około 30 cm głębokości. Jeżeli zaś chodzi o położenia dolnych szafek, jest ona uzależniona od wysokości blatu roboczego (ok. 82 cm). Pamiętaj przy tym, że głębokość szafek jest zależna od parametrów blatu. Przykładowo, zabudowa o głębokości około 50 cm jest przystosowana do blatów o wymiarze 60 cm.

Projektowanie kuchni - blaty kuchenne

Dobrą praktyką podczas urządzania kuchni jest zastosowanie blatu pomocniczego przy lodówce, który usprawni chowanie produktów spożywczych. Zakładając, że długość głównego blatu roboczego oscyluje w granicach 60-120 cm, przyjmij, że wymiary blatu pomocniczego nie powinny przekraczać 40 cm. Aby określić idealne poziom blatów, zmierz wysokość od zgiętego łokcia do podłogi i odejmij 15 cm. Nie zapominaj przy tym, że przy zdejmowaniu wymiarów, należy uwzględnić wielkość sprzętu AGD - jest to szczególnie istotne w przypadku urządzeń przeznaczonych pod zabudowę kuchenną.

Projekt kuchni - a może kuchnia z wyspą?

Jeżeli chcesz zlecić aranżację kuchni z wyspą kuchenną, zastanów się, czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie na mniejszym metrażu. Projektowanie kuchni otwartej daje duże pole do popisu, dlatego warto sprawdzić nowoczesne projekty i przemyśleć układ. Z kolei kuchnia zamknięta wymaga optycznego otwarcie i doświetlenia, dlatego lepiej postawić na minimalistyczną zabudowę. W takim przypadku dobrym pomysłem jest zainwestowanie w transparentne szafki do przechowywania naczyń. Szklane elementy zabudowy pasują zarówno do małej kuchni, jaki przestronnego aneksu kuchennego. To wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia szybkie zlokalizowanie potrzebnych przedmiotów.

Projekty kuchni - od czego zacząć remont małych kuchni?

Zlecając projekt kuchni profesjonalnym designerom, zyskujesz pewność, że pomieszczenie będzie w pełni funkcjonalne. Aby zaprojektować kuchnię o niewielkim metrażu, dostosowaną do potrzeb domowników, nie wystarczą kompaktowe sprzęty agd oraz zabudowa na wymiar. Remont kuchni to duże i kosztowne przedsięwzięcie - zachowanie zasad ergonomii to absolutna podstawa. Wielkości pomieszczenia, mimo że dość istotna, nie musi mieć wpływu na sposób realizacji codziennych czynności - funkcjonalne ustawienie mebli, przestronny blat kuchenny oraz podział kuchni na strefy, sprawią, że nawet małe pomieszczenie w kształcie litery l będzie prezentowało się nowocześnie.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment