Jak zamontować baterię w zlewozmywaku?

Chcesz samodzielnie zamontować baterię kuchenną, ale nie wiesz, jakie czekają Cię zadania? Zanim sięgniesz po telefon i zadzwonisz po złotą rączkę, sprawdź nasz poradnik! Dzięki niemu dowiesz się, jakie narzędzia i materiały będą Ci potrzebne do montażu kranu, jak przygotować instalację wodną oraz jakie są etapy wymiany starej baterii na nową. Okazuje się, że samodzielnie mocowanie armatury nie jest takie skomplikowane, jak się wydaje. Czytaj dalej, aby poznać wszystkie praktyczne wskazówki i dowiedzieć się, jak zamontować baterie do zlewu!

Jak zamontować nową baterię zlewozmywakową?

Zastanawiasz się jak podłączyć kran w swoim domu? Wiedz, że przed przystąpieniem do montażu baterii kuchennej, należy w pierwszej kolejności zgromadzić potrzebny sprzęt. W tym przypadku niezbędny jest klucz nastawny. Musisz mieć też taśmę teflonową, gumowe podkładki, śruby mocujące oraz elastyczne wężyki zasilające. Przed zakupem nowej baterii należy sprawdzić instalację wodną, w tym wielkość odpływu, wielkości gwintu zaworu kątowego oraz rozstaw otworów w zlewozmywaku.

Przed rozpoczęciem prac, pamiętaj o zakręceniu głównego zaworu, aby odciąć dopływ wody. W ten sposób zapobiegniesz wyciekom podczas odkręcania kranu lub w trakcie montażu nowego. Wcześniej upewnij się, że wiesz, gdzie jest ten zawór główny oraz zawory odcinające dopływ ciepłej i zimnej wody!

Wymiana kranu – demontaż starej baterii

Czeka cię demontaż baterii kuchennej bądź Twoim zadaniem będzie montaż baterii umywalkowej stojącej? Warto więc poznać wszystkie kroki, aby prace remontowe przebiegły prawidłowo i sprawnie. Demontaż baterii zlewozmywakowej rozpoczyna się od odkręcenia wężyków zasilających od końcówek systemu wodociągowego. Należy do tego użyć klucza nastawnego, aby delikatnie odkręcić nakrętki łączące wężyki z zaworami. Następnie, trzeba poluzować śruby mocujące armaturę do zlewozmywaka lub blatu kuchennego. 

Po odkręceniu wszystkich elementów montażowych bateria powinna swobodnie się wysunąć. Upewnij się, że wszystkie części, takie jak uszczelki czy podkładki, zostały usunięte. Wiedz, że starą armaturę należy oddać do punktu zbiórki odpadów wielkogabarytowych, należy również dokładnie oczyścić otwór w zlewozmywaku. Jest to bardzo istotne w przypadku montażu nowej armatury, ponieważ taka czynność zapewnia właściwe przyleganie kranu.

Montaż kranu – co warto wiedzieć?

  1. Przygotowanie otworu i montaż podstawy baterii kuchennej: przed umieszczeniem we właściwym miejscu nowiutkiego kranu warto zwrócić uwagę na to, aby otwór był odpowiedniej średnicy i pasował do zakupionego sprzętu. Pod podstawę kranu należy tylko założyć gumową podkładkę, aby zapewnić sobie szczelność i ochronę powierzchni blatu przed uszkodzeniem.
  2. Mocowanie baterii kuchennej: po umieszczeniu kranu w blacie, trzeba go dokładnie przykręcić, wykorzystując do tego śruby mocujące znajdujące się w zestawie montażowym. Te elementy należy dokręcać równomiernie, aby uniknąć przechylenia baterii i zapewnić jej stabilne mocowanie.
    Należy pamiętać, aby nie dokręcać śrub zbyt mocno, ponieważ prowadzi to do uszkodzenia zlewozmywaka lub blatu i nieszczelności. Kręć po prostu do momentu wyczucia wyraźnego oporu.
  3. Podłączenie elastycznych wężyków zasilających: kolejny krok to przyłączenie armatury do rury instalacji wodnej. Ważne jest to, aby prawidłowo podłączyć wężyki do właściwych zaworów — zimną wodę do zaworu z zimną wodą, a ciepłą do zaworu z ciepłą wodą. Przewody trzeba dokręcić ręcznie, a następnie za pomocą klucza nastawnego, aby zapewnić sobie maksymalną nieprzepuszczalność. Pamiętaj, elastyczne wężyki baterii muszą pasować do końcówek rur, w innym przypadku możesz mieć wodę tam, gdzie jej nie chcesz mieć, np. na podłodze.
  4. Mocowanie dodatkowych elementów: jeśli zakupiona armatura łazienkowa jest wyposażona w wyciąganą wylewkę, należy ją zamontować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku kranów ściennych korpus baterii musi być przytwierdzony do ściany przy pomocy odpowiednich śrub i kołków rozporowych. Ważne jest to, aby sprawdzić, czy wszystkie połączenia są szczelne i stabilne.

Sprawdzenie szczelności instalacji i testowanie po zamontowaniu baterii

Po zakończeniu montażu baterii, przed odłożeniem narzędzi, należy dokładnie sprawdzić szczelność instalacji. W tym celu powoli odkręć główny zawór wodny oraz zawory odcinające, a następnie sprawdź, czy woda przepływa przez armaturę bez wycieków. W przypadku jakichkolwiek nieszczelności musisz natychmiast zakręcić zawory i poprawić połączenia.

Testowanie baterii to także sprawdzenie, czy strumień wody jest równy i nie ma problemów z ciśnieniem. Dobrze zamontowana armatura powinna zapewniać płynny przepływ wody zarówno zimnej, jak i ciepłej.

Konserwacja i dbanie m.in. o baterię kuchenną ścienną

Chcesz cieszyć się swoją nową baterią kuchenną przez długi czas? Pamiętaj o jej regularnej konserwacji. Oznacza to systematyczne czyszczenie korpusu i wylewki z osadów wapiennych, które wpływają na estetykę oraz funkcjonalność kranu. Najczęściej polecane są łagodne środki myjące oraz miękkie ściereczki do czyszczenia. W innym razie może dojść do zarysowań na ich powierzchni. 

Jakie są rodzaje baterii kuchennych i jak wybrać odpowiednią do swojego zlewu?

Wybór odpowiedniej baterii kuchennej wpływa jednakowo na wygodę użytkowania oraz estetykę pomieszczenia. Producenci oferują jej rozmaite rodzaje, które różnią się między sobą stylem, funkcjonalnością i sposobem montażu. Wśród najpopularniejszych typów znajdują się baterie stojące, ścienne, z wyciąganą wylewką, a także modele z wbudowanym filtrem wody. Wybierając armaturę, należy skupić się na specyfikacji instalacji wodnej, dostępnym miejscu w blacie kuchennym oraz osobistych preferencjach, co do jej wyglądu i funkcji. 

Popularne baterie kuchenne

  • Baterie stojące (sztorcowe): to najpopularniejszy rodzaj montowany bezpośrednio na zlewie. Warianty stojące charakteryzują się prostym montażem i są oferowane w różnych stylach – od klasycznych po nowoczesne. Wybierając baterię tego typu, należy zwrócić uwagę na wysokość korpusu oraz zasięg wylewki, aby zapewnić sobie wygodne miejsce do mycia naczyń i napełniania wysokich garnków. Mexen oferuje szeroki wybór baterii sztorcowych, w tym modele z wyciąganą wylewką, która znacznie ułatwia pracę w kuchni.
  • Baterie ścienne: kran tego rodzaju idealnie sprawdza się w kuchniach, gdzie jest już poprowadzona sieć wodociągowa w ścianie. Montaż baterii ściennej może być nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku wariantu stojącego, ponieważ wymaga precyzyjnego dopasowania do rozstawu przyłączy wodnych. W ofercie Mexen dostępne są modele baterii ściennych o różnych rozstawach, dzięki temu ich montaż jest łatwiejszy. 

Wymiana kranu w zlewie – sprawdź też nowoczesne modele!

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się krany z wbudowanym filtrem do wody. Tego typu rozwiązanie pozwala uzyskać czystą wodę prosto z wodociągu. Jest nie tylko wygodne, ale także korzystne dla zdrowia. Na rynku dostępna jest nowoczesna armatura kuchenna z wbudowanymi filtrami, która jest niezwykle łatwa w samodzielnym montażu i późniejszym utrzymaniu w dobrej kondycji. Ponadto można dostosować jej wygląd do stylu panującego w domu.

Wymieniasz starą baterię? Postaw na nowoczesność!

Filtr wody to tylko jedno unowocześnienie dostępne na rynku. Obecnie bez problemu można kupić praktyczne modele z termostatem. Zapewniają one precyzyjnie ustawioną temperaturę wody, co bez wątpienia jest szczególnie przydatne w kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uniknąć przypadkowego poparzenia się gorącą wodą i jednocześnie można oszczędzać energię, utrzymując stałą temperaturę w kranie. Nowoczesne baterie kuchenne z termostatem, doskonale sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach, ponieważ nadają im stylu i elegancji.

Jak wybrać odpowiednią baterię do swojej kuchni?

Przy wyborze baterii kuchennej należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników m.in. styl pomieszczenia, rodzaj zlewu, czy też indywidualne potrzeby użytkowników.

Bateria kuchenna w pierwszej kolejności powinna być idealnie dopasowana do aranżacji panującej we wnętrzu. W kuchniach klasycznych dobrze sprawdzą się baterie o tradycyjnym wzornictwie, natomiast w nowoczesnych – modele proste, o minimalistycznym kształcie. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku może to być wariant stojący lub przytwierdzony bezpośrednio do ściany.

Montaż baterii dopasowanej do stylu 

Warto wiedzieć, że współcześni producenci armatury łazienkowej, czego przykładem jest Mexen, oferują także warianty wykonane z mosiądzu, czy też stali nierdzewnej. Wśród naszych propozycji możesz również znaleźć wysokiej jakości baterię metalową, która z powodzeniem przetrwa długie lata użytkowania, zapewniając Ci doskonałą odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Natomiast w przypadku zlewozmywaków jedno- lub dwukomorowych sprawa wygląda tak, że wymagają różnych typów kranów. Dlatego zawsze podczas instalacji baterii należy zadbać o to, aby dostosować jej wysokość do wysokości zlewozmywaka. Dzięki temu zapewnisz sobie odpowiednią przestrzeń do mycia naczyń. Warto również sprawdzić zasięg wylewki i możliwość jej obrotu, żeby użytkowanie ze zlewu przebiegało sprawnie. 

Montaż baterii kuchennej rządzi się własnymi prawami – dlatego, sprawdź, co należy jeszcze wiedzieć!

Kluczowe są jeszcze dwie zmienne:

  • Instalacja wodna i jej parametry: przed zakupem baterii kuchennej należy sprawdzić specyfikę instalacji wodnej, zwłaszcza to, czy jest ona przystosowana do montażu wybranego modelu. W tym przypadku istotny jest przede wszystkim rozstaw zaworów odcinających, średnica gwintu zaworu kątowego i główny zawór wodny.
  • Instrukcja montażu: przed rozpoczęciem prac należy dokładnie zapoznać się z instrukcją i dowiedzieć się jak zamontować wybrany kran do zlewu; to niby oczywistość, ale „lubimy” o takich oczywistościach zapominać.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment