Jak regulować drzwi w kabinie prysznicowej?

Montaż kabiny prysznicowej i regulacja drzwi to czynności wymagające precyzji. Prawidłowo wyregulowane drzwi przesuwają się lub otwierają bez trudności, gwarantując długotrwałe, bezawaryjne użytkowanie kabiny prysznicowej. Ponadto szczelne drzwi kabiny zapobiegają przeciekaniu wody, która mogłaby zalewać wnętrze łazienki. Jak wyregulować drzwi kabiny prysznicowej, aby uniknąć przykrych niespodzianek i sprawić, że łazienka stanie się bezpieczna dla użytkowników?

Na co zwrócić uwagę podczas instalacji kabiny i regulacji drzwi?

Wszystkie produkty sanitarne wyposażone są w szczegółowe informacje na temat ich prawidłowego montażu. Dlatego podczas instalowania kabiny korzystamy z instrukcji producenta, zwracając szczególną uwagę na pion i poziom montowanych elementów. Jeżeli po zakończeniu prac montażowych kabiny drzwi ustawione są krzywo albo nie pasują do siebie, może to sugerować, że stelaż został nieprawidłowo złożony lub źle przykręcony. W takim przypadku należy niezwłocznie usunąć usterkę, ponieważ może ona spowodować trwałe uszkodzenie rolek, łożysk, szyny czy nawet samych drzwi.

Dokonując regulacji drzwi kabiny, warto również przyjrzeć się pracy rolek. Często zdarza się, że po silniejszym szarpnięciu kółko rolki wypadnie z dolnej lub górnej szyny i już mamy problem z drzwiami. Jeżeli rolka znajdzie się poza prowadnicą, wystarczy zastosować najprostsze rozwiązanie: delikatnie podnieść skrzydło drzwi prysznicowych i wprowadzić kółko na właściwe miejsce. Prawidłowo wyregulowane drzwi kabiny powinny szczelnie przylegać do siebie i przesuwać się bez oporu. Nie może być pomiędzy nimi szczelin, przez które woda mogłaby się przedostawać na podłogę łazienki.

Kiedy konieczna jest regulacja drzwi kabiny prysznicowej?

Pierwszej regulacji drzwi kabiny prysznicowej należy dokonać podczas montażu nowej kabiny. W trakcie instalacji warto zadbać o dokładne wypoziomowanie przestrzeni prysznica i precyzyjne rozmieszczenie wszystkich elementów. Może się jednak zdarzyć, że prawidłowo dotąd działające drzwi prysznicowe, nagle zaczynają sprawiać problemy. Najczęstsze symptomy, które świadczą o tym, że należy je wyregulować to:

  • większy opór i trudności z zamykaniem drzwi
  • przeciekanie wody pomiędzy uszczelkami
  • haczenie drzwi o brodzik z jednej strony lub równo na całej długości
  • wyskakiwanie rolek z prowadnicy
  • pojawienie się szczeliny między zasuniętymi skrzydłami
  • utrata poziomu (drzwi nie domykają się na górze albo na dole).

Prawidłowo wyregulowane drzwi nie przeciekają, przesuwają się płynnie i bez hałasu, gwarantują wydłużenie żywotności uszczelek oraz rolek i zapewniają bezpieczne użytkowanie kabiny.

Jak wyregulować drzwi kabiny prysznicowej?

Kabina prysznicowa z drzwiami przesuwnymi lepiej sprawdzi się w małej łazience, w której nie masz miejsca na wstawienie wanny. Ponieważ kabiny prysznicowe wymagają precyzyjnego montażu, dlatego najlepiej powierzyć tę czynność fachowcom. Jednakże regulację drzwi możesz wykonać samodzielnie. Zazwyczaj wystarczy przejrzeć rolki, sprawdzić ich stan i ewentualnie dokręcić je lub poluzować. Do tego celu wystarczy śrubokręt lub klucz imbusowy

Może się też zdarzyć, że rolki się po prostu "wysłużyły" i przy każdym gwałtowniejszym szarpnięciu drzwiami wyskakują z szyny. Trzeba kupić nowe i zamontować je zgodnie z instrukcją. Wybierając się na zakupy, należy zabrać ze sobą wymontowane rolki, ponieważ produkty mogą się różnić wielkością lub technologią wykonania.

W jaki sposób rozwiązać problem niedomykających się drzwi kabin prysznicowych?

Niedomykanie się drzwi kabiny prysznicowej powoduje powstanie na całej wysokości skrzydła wąskiej szczeliny, przez którą sączy się woda. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być:

  1. zanieczyszczona prowadnica,
  2. osadzający się kamień
  3. zużyte lub uszkodzone uszczelki

Jeżeli natomiast drzwi prysznicowe nie domykają się tylko w górnej lub dolnej części to znak, że mogło dojść do poluzowania się profilów i drzwi "nie trzymają" poziomu.

W każdej z przytoczonych wyżej sytuacji należy niezwłocznie usunąć usterkę i spowodować, żeby drzwi funkcjonowały bez zarzutu. Prawidłowy sposób użytkowania, właściwa pielęgnacja i błyskawiczne reagowanie na każdą nieprawidłowość, znacząco wydłuża żywotność poszczególnych detali i sprawia, że kabina prysznicowa zapewnia komfort i bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment