Jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej?

Wychodzisz z kabiny i... katastrofa! Trafiasz stopą w zimną kałużę i wpadasz w niekontrolowany poślizg. Chwilę balansujesz, by odzyskać równowagę. Wreszcie, grzmotnąwszy boleśnie łokciem w klamkę, osiągasz stabilną pozycję. Niczym Sherlock Holmes przystępujesz do badania przyczyny pojawienia się wody w łazience. Już wiesz! To nieszczelna kabina prysznicowa jest sprawcą przykrego incydentu. Musisz niezwłocznie zlokalizować miejsce przecieku i uszczelnić prysznic. Jak to zrobić? O tym w dalszej części artykułu.

Przykre skutki przeciekania kabiny prysznicowej

Nieszczelności w kabinie prysznicowej to spory problem. Wypływająca woda z mydłem, szamponem, czy innymi środkami kosmetycznymi powoduje, że podłoga łazienki jest śliska, co zagraża bezpieczeństwu użytkowników. Na posadzce pojawiają się nieestetyczne zacieki, które z czasem mogą zamienić się w trudne do usunięcia kamienne osady. Wyciekająca woda wzmaga wilgoć w łazience, a towarzysząca jej wysoka temperatura tworzy specyficzny mikroklimat, sprzyjający rozwojowi grzybów i pleśni. Te z kolei nie tylko wywołują nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim są szkodliwe dla zdrowia. Woda z nieszczelnej kabiny może wsiąkać w ściany i podłogę, a nawet - w przypadku długotrwałego gromadzenia się pod płytkami - zalewać niższe kondygnacje. Dlatego jak najszybciej trzeba ustalić, gdzie znajduje się miejsce przecieku i uszczelnić kabinę prysznicową. Odpowiednie uszczelnienie i zabezpieczenie kabiny przed przeciekaniem, pozwoli nam uniknąć przykrych konsekwencji.

Gdy przecieka kabina prysznicowa, wytrop sprawcę awarii!

Jedną z najczęstszych przyczyn wycieku wody z kabiny prysznicowej są zużyte lub uszkodzone uszczelki. Znajdziemy je wzdłuż każdej dłuższej krawędzi drzwi, i na dole, w miejscu styku dolnej części skrzydła z brodzikiem. Na pierwszy rzut oka niewidoczne, zupełnie niepozorne, a jednak mogą być sprawcami nieszczelności, pojawiających się w drzwiach prysznica. Dlatego niezmiernie istotne jest kontrolowanie ich stanu i regularne czyszczenie, żeby nie osadzała się na nich pleśń. Uszczelki, ze względu na ciągły kontakt z wodą i detergentami, należą do najszybciej zużywających się elementów każdej kabiny. Jeżeli zorientujemy się, że któraś z nich uległa uszkodzeniu, powinniśmy ją niezwłocznie wymienić. Ważne jest, aby kontrolować ich stan, a co za tym idzie regularnie czyścić i wymieniać.

Jak uszczelnić kabinę prysznicową bez pomocy fachowca?

Wymiana uszczelek prysznicowych jest banalnie prosta i nie wymaga interwencji fachowca. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w niezbędne artykuły i można przystępować do pracy. Uszczelki do kabiny prysznica różnią się rozmiarem, wyglądem i zastosowaniem. Przy wyborze odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • grubość ścianki kabiny, do której dobieramy uszczelki,
  • szerokość szczeliny między skrzydłami drzwi,
  • miejsce instalacji uszczelki,
  • kształt kabiny, w której będzie montowana.

Wymiana uszczelki w drzwiach kabiny prysznicowej

Wymianę rozpoczynamy od usunięcia zużytej lub uszkodzonej uszczelki i dokładnego wyczyszczenia całej powierzchni szkła, w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Szyba powinna być sterylnie czysta. W tak przygotowane miejsce wsuwamy nową uszczelkę i dobrze dociskamy. Montaż ułatwi nam posmarowanie szyby płynem do naczyń. Gdyby uszczelka była nieco za duża, możemy nałożyć niewielką ilość bezbarwnego silikonu. W przypadku nabycia uszczelki dłuższej niż wysokość kabiny wystarczy ją odpowiednio dociąć. Jeżeli zamierzamy montować uszczelki w miejscu styku skrzydeł drzwi, warto wybrać modele magnetyczne. Wbudowany magnes sprawia, że uszczelki dokładnie przylegają do siebie, gwarantując stuprocentowe uszczelnienie. Pamiętajmy, że po montażu uszczelki nie da się przesunąć, dlatego musimy ją od razu zamontować prawidłowo.

Silikon -specjalista od mokrej roboty, czyli ciąg dalszy uszczelniania kabiny prysznicowej

Mimo wymiany uszczelek problem nie został rozwiązany i przeciekająca kabina prysznicowa w dalszym ciągu spędza nam sen z powiek. Co jeszcze musimy zrobić, żeby uszczelnić kabinę prysznicową? Pozostało nam sprawdzenie, czy wszystkie szczeliny zostały odpowiednio zabezpieczone silikonem. Może okazać się, że sprawcą bałaganu jest wyciek wody spod brodzika, spowodowany zużyciem starego silikonu albo nieprawidłowym uszczelnieniem fugi. Wtedy warto sięgnąć po silikon sanitarny, który nie dość, że jest odporny na wysoką wilgotność i wahania temperatury, to jeszcze posiada właściwości grzybobójcze. Stare uszczelnienie należy dokładnie usunąć za pomocą specjalnego nożyka i rozpuszczalnika do silikonu, a następnie za pomocą specjalnego pistoletu nałożyć nowy silikon.

Dbaj o regularne uszczelnianie brodzika

Skłonność do przeciekania ma najczęściej kabina wyposażona w brodzik. Jeżeli mieszkamy w piętrowym domu, szczelny brodzik ma szczególne znaczenie, ponieważ chroni przed zalaniem sąsiadów mieszkających pod nami. Konieczne jest więc dokładne uszczelnianie nie tylko samej kabiny, ale również podłogi wokół niej. Najbardziej newralgiczne miejsca, które wymagają uszczelnienia silikonem:

  • połączenie brodzika z każdą z sąsiadujących z nim ścian,
  • szczeliny między kabiną a brodzikiem,
  • fugi pomiędzy krawędzią brodzika a płytkami we wnętrzu prysznica,
  • miejsca, w których profile prysznicowe przykręcone są do ściany.

Do spoinowania kabin prysznicowych i brodzików wybierajmy produkty odporne na detergenty i duże różnice temperatur oraz promieniowanie UV, czyli silikony sanitarne, przeznaczone typowo do pomieszczeń o dużej wilgotności. Tego rodzaju uszczelniacze zapewniają stuprocentową gwarancję szczelności i chronią przed przykrymi niespodziankami.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment