Jak zabudować wannę?

W swojej łazience posiadasz wannę i zastanawiasz się, co zrobić, aby wyglądała jak najbardziej estetycznie? Zdecydowanie najlepiej prezentuje się wanna, która jest obudowana - rzecz jasna, mowa o wypadku, kiedy standardowo jest ona zamontowana przy ścianie. Mimo tego, że coraz większą popularnością cieszą się wanny wolnostojące, to wanny do zabudowy nadal wiodą prym, przede wszystkim ze względu na swoją praktyczność i łatwość w utrzymaniu czystości. Zabudowa wanny krok po kroku - przedstawiamy wszystkie możliwości!

Obudowa wanny - od czego zacząć?

Zabudowa wanny może być dostarczona razem z nią, prosto od producenta, lub można obudowę wanny stworzyć samemu, idealnie dopasowaną pod łazienkę i nasz gust. Obudowa wanny może być wykonana z różnych materiałów i wykończeń:

  • z płyt gipsowo kartonowych,

  • z bloczków z betonu komórkowego,

  • z płyt

  • z płytek ceramicznych,

  • z akrylu sanitarnego,

  • z drewna.

Jak widzisz, obudowa wanny w Twojej łazience może mieć różne wykończenia - dzięki temu doskonale dopasujesz ją do aranżacji tego pomieszczenia! Co więcej, zabudowa wanny pozwala na utrzymanie tego miejsca w czystości - między krawędzią wanny a ścianą nie ma prześwitu, dzięki czemu woda nie będzie nigdzie ściekać. Dodatkowo, obudowanie wanny pozwala na zakrycie całej instalacji - nie zapomnijmy jednak o pozostawieniu otworu rewizyjnego, który zapewni dostęp w razie jakichkolwiek awarii.

Gotowe obudowy wanny

Wiele producentów wanien oferuje gotowe obudowy dopasowane do danych modeli - mają one odpowiedni kształt oraz wymiary. Najczęściej spotyka się gotowe obudowy do wanny prostokątnej, czyli najbardziej popularnego modelu. Gotowa obudowa wanny to duże ułatwienie, jesteśmy bowiem pewni, że będzie ona dobrze dopasowana do wanny. Gotowe panele najczęściej wykonane są z gładkiego akrylu sanitarnego, który jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości - główną wadą tego rozwiązania jest fakt, że zazwyczaj są one białe, nie dają więc dużego pola do popisu, jeśli chodzi o aranżację naszej łazienki.

Główną zaletą gotowych rozwiązań jest łatwość i szybkość montażu - nie trzeba nawet zatrudniać do tego fachowca. Po zamontowaniu takiego panelu z akrylu sanitarnego wanna jest w pełni gotowa do użytkowania. Kolejną sporą zaletą gotowej obudowy jest fakt, że w razie awarii możemy panel w szybki sposób ściągnąć i po naprawie zamontować go ponownie. Sprawdź, jakie rozwiązania do zabudowy wanny posiadamy w naszym sklepie: https://mexen.pl/wanny/akcesoria-do-wanien.

Jak zabudować wannę - przygotowanie krok po kroku

Decydując się na stworzenie obudowy wanny musimy zacząć od przygotowania podłoża, niezależnie od rodzaju wykończenia. Aby móc stworzyć pełną obudowę wanny z płytek ceramicznych lub innego tworzywa, musimy stworzyć płaszczyznę, na której zamocujemy wykończenie obudowy wanny. Możemy do tego celu użyć kilka różnych materiałów.

Obudowa wanny z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty g k to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, jeśli chodzi o stworzenie podkonstrukcji pod wykończenie obudowy wanny. Jeśli zależy nam na lepszym wygłuszeniu (np. mieszkamy w bloku), możemy położyć dwie warstwy tych płyt. Do łazienek przeznaczone są zielone płyty g k - są one odporne na wilgoć. Obudowa wanny oparta na konstrukcji z płyt kartonowo gipsowych najlepiej sprawdzi się w wypadku wanny prostokątnej.

Zabudowa wanny prostokątnej z betonu komórkowego

Kolejnym materiałem używanym do wykonania podkonstrukcji pod wykończenie wanny są płytki z betonu komórkowego - mają one zazwyczaj wymiary 60 x 25 cm i grubość od 4 do 6 cm. Podobnie jak w przypadku płyt g k rozwiązanie to najlepiej wykorzystać do wanny prostokątnej - jednak tnąc płytki na węższe paski możemy użyć ich do budowy konstrukcji obudowy łukowej.

Obudowanie wanny z paneli polistyrenowych lub elastycznych

Najbardziej uniwersalnym materiałem wykorzystywanym do stworzenia podkonstrukcji zabudowy wanny są panele polistyrenowe lub elastyczne - pozwalają one na budowę zabudowy owalnej, łukowej i prostokątnej. Panele takie bez problemu można dociąć do pożądanych wymiarów.

Czym obudować wannę - rodzaje wykończenia

Jeśli mamy już stworzoną podkonstrukcję, możemy wybrać wykończenia obudowy. W przypadku wanien prostokątnych najczęściej wybieramy płytki ceramiczne lub drewno, choć bardzo popularne i najtańsze są gotowe panele z tworzywa sztucznego. To rozwiązanie z gatunku tych "mniej premium", które nie może konkurować z płytkami, ale wybierając taką obudowę wybieramy oszczędny minimalizm, co podoba się wielu osobom.

Zabudowa z płytek ceramicznych

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest obudowanie wanny płytkami ceramicznymi. Są one wykorzystywane także na ścianach czy podłodze łazienki: ten materiał jest odporny na wilgoć i bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Płytki ceramiczne są obecnie dostępne w przeróżnych wzorach i kolorach, co pozwala na stworzenie naprawdę fantastycznej aranżacji łazienki. Jeśli wykańczamy naszą wannę płytkami ceramicznymi mamy duże pole do popisu, materiał ten można bowiem dowolnie ciąć, dzięki czemu sprawdzi się także jako obudowa wanny owalnej. Płytki przyklejamy do podłoża przeznaczonym do tego klejem, a następnie wykonujemy spoiny - najlepiej wybrać tutaj materiały hydrofobowe.

Zabudowa wanny w drewnie

Innym, nieco mniej popularnym rozwiązaniem na wykończenie zabudowy jest wybór drewna. Dzięki nowoczesnym technologiom drewno może być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci - nie ma więc obaw o to, że zacznie butwieć. Wybierając na obudowę wanny drewno możemy postawić na gatunki egzotyczne, które wręcz lubią wilgotne otoczenie. Zawierają one dużo naturalnych żywic, które chronią przed rozwojem grzybów i pleśni i nie wymagają dodatkowego impregnowania. Zastosowanie drewna w łazience pozwala osiągnąć nowoczesny, a zarazem przytulny efekt.

Obudowy wanny: podsumowanie

Jak widzisz, zabudowa wanny w łazience jest wbrew pozorom dość prostym procesem, szczególnie jeśli wybierzemy gotowe rozwiązania, dostarczone przez producenta. Marząc o ciekawej i niespotykanej przestrzeni możemy samodzielnie obudować wannę, wybierając takie wykończenie, jakie najbardziej pasuje do aranżacji naszej łazienki, a przy tym - do typu wanny

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment