Co musisz wiedzieć o obudowach wannowych?

Elegancka obudowa wanny ukrywa wszystkie nieestetyczne elementy montażowe i jest ciekawą dekoracją każdej łazienki. Odpowiednio dobrana pozwoli stworzyć miłą dla oka strefę kąpielową. Na jaką zatem zabudowę się zdecydować? Można wybrać gotową obudowę dopasowaną do konkretnego modelu wanny lub wykonać ją samodzielnie wykorzystując do tego płytki ceramiczne. W artykule przedstawiamy cenne informacje o obudowach wannowych, o których każdy, kto decyduje się na to rozwiązanie, powinien pamiętać.

Gotowe obudowy wanny

Producenci często oferują gotowe obudowy do konkretnych modeli wanien. Najczęściej są one wykonane z białego akrylu, nie dają więc dużego pola do popisu, jeśli chodzi o aranżację łazienki. To sposób na obudowę wanny klasyczny, a tym samym mało nowatorski. Jednakże są bardzo eleganckie i wkomponują się w każde wnętrze. Co więcej, ich montaż jest bardzo szybki i łatwy. Gotowe panele z tworzywa sztucznego montuje się za pomocą zatrzasków lub dołączonymi do kompletu łącznikami. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest łatwy dostęp do elementów podwannowych w przypadku awarii. Z łatwością można dokonać demontażu elementów zabudowy, a po naprawie usterki ponownie ją założyć. Ot, tego typu obudowa wanny jest zatem wysoce praktyczna.

Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Bardzo popularnym sposobem jest użycie płyt gipsowo-kartonowych do obudowania wanny. Do montażu potrzebne będą przede wszystkim metalowe profile, masa np. szpachlowa, silikon sanitarny, taśma akustyczna. Trzeba pamiętać, że do łazienek przeznaczone są płyty zielone, zaimpregnowane przeciw wilgoci. Płyty gipsowo-kartonowe należy umieści na stelażu (grubość stelaża wynosi 5,5 cm lub 6,5 cm). Tak przygotowaną powierzchnię należy wyrównać bądź zaszpachlować. Następnie możemy przystąpić, na przykład do układania płytek ceramicznych, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Dodatkowo mamy ogromny wybór wzorów i rozmiarów, więc bez problemu dopasujemy je do wystroju pomieszczenia. To obudowa wanny, której wizualna atrakcyjność zależy wyłącznie od naszej twórczej inwencji!

Murowana obudowa wanny

Kolejnym sposobem jest obudowanie wanny płytkami z betonu komórkowego. Jest to materiał, który można łatwo modelować, przez co bez trudu dopasuje się do kształtu wanny. Poza tym daje on możliwość stworzenia praktycznych półek. Bloczki łączy się zaprawą klejową, a następnie zabezpiecza preparatem gruntującym. Tak przygotowaną powierzchnię można wykończyć płytkami ceramicznymi. Taka zabudowa wanny jest solidna i trwała.

Obudowa styropianowa

Nośniki z elastycznego styropianu są lekkie i bardzo łatwe w montażu. Gwarantują doskonałą izolację termiczną oraz akustyczną. Obudowa wanny - styropianowa stosowana jest w przypadku wanien przylegających do ściany. Gotową zabudowę można wykończyć glazurą lub płytkami ceramicznymi. Taką obudowę najlepiej zastosować, jeśli mamy wannę owalną lub okrągłą ze względu na elastyczność materiału.

W przypadku, kiedy decydujemy się na zabudowę wanny, należy wykonać otwory rewizyjne, dzięki którym będzie możliwa naprawa elementów znajdujących się pod zabudową. Ważne, aby otwór rewizyjny był tak umiejscowiony, by zapewnić wygodny dostęp. Oprócz tego należy również pamiętać o tym, by styk krawędzi wanny i ściany powinien być uszczelniony, by woda nie dostała się pod wannę.

Zabudowa wanny a jej kształt

Obudowa wanny prostokątnej

Wanny prostokątne są najpopularniejszym rozwiązaniem, ponieważ są funkcjonalne oraz wygodne. Zabudowanie wanny prostokątnej nie jest trudne. Sprawdzi się tutaj gotowa obudowa wanny, obudowa z bloczków z betonu komórkowego, jak i styropianowa oraz z płyt gipsowo-kartonowych. W przypadku wanien prostokątnych mamy ogromną elastyczność a obudowę możemy zrobić w zasadzie z każdego materiału. Na przykład coraz bardziej popularne staje się wykończenie płytkami wielkoformatowymi. Ciekawym pomysłem jest wykończenie obudowy wanny szerokimi drewnianymi deskami.

Obudowa wanny narożnej

Wanna narożna to jedna z najbardziej praktycznych wanien, gdyż sprawdza się w dużej oraz małej łazience. Obudowę wanny narożnej można wykonać z nośników styropianowych lub bloczków z betonu komórkowego. Jeśli chodzi o wykończenie, będzie ono bardziej czasochłonne, ponieważ do bezpośredniego ułożenia najlepiej sprawdzą się płytki o niewielkich rozmiarach lub tynk mozaikowy na elastycznej siatce. Wiąże się to z układaniem pojedynczych płytek, których szerokość powinna mieścić się w przedziale 10-12 cm. Należy zatem je przecinać a krawędzie przecięcia dobrze oszlifować, co sprawi, że brzeg nie będzie kaleczył.

Jak zabudować wannę owalną?

Wanna owalna lub okrągła jest nieco trudniejsza do zabudowy ze względu na zaokrąglone krawędzie. Zastosowanie gotowej obudowy przypadku wanny owalnej jest najprostszym rozwiązaniem. Zazwyczaj wykonane są one z akrylu w kolorze białym. Kolejnym dobrym materiałem jest styropian, gdyż poradzi on sobie z zaokrąglonym kształtem wanny. Taką obudowę można wykończyć wąskimi elementami z drewna lub mozaiką ceramiczną.

Obudowa wannowa to praktyczne i estetyczne rozwiązanie. które pozwoli na piękne wykończenie wanny. Stwórz praktyczną i przytulną strefę kąpieli w Twojej łazience z wykorzystaniem materiału, który najbardziej Ci odpowiada. Jednakże bez względu na jaki typ zabudowy wanny się zdecydujesz, musisz pamiętać o pozostawieniu otworu rewizyjnego, aby w przypadku awarii móc bez problemu dokonać naprawy.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment