Armatura czarna czy chrom - które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Wybór odpowiedniej baterii prysznicowej, wannowej czy bidetowej jest nie tylko kwestią estetyki, ale także praktyczności, zwłaszcza gdy chodzi o łatwość czyszczenia i konserwacji tych elementów wyposażenia.

Producenci armatury proponują w tej kwestii wiele rozwiązań. Obecnie prym wśród osób poszukujących tego typu produktów wiedzie matowa czerń i połyskujący chrom. Każda z powłok ma swoje unikalne zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę jeszcze zanim zdecydujesz się na jeden z wariantów.

Armatura czarna czy chrom? Poznaj naszą opinię na temat baterii łazienkowych i kuchennych.

Chromowane a czarne baterie łazienkowe i kuchenne - które wybrać?

Wybór między czarną a chromowaną armaturą zależy od kilku czynników, takich jak:

 • styl wnętrza;
 • łatwość konserwacji;
 • osobiste preferencje.

Oto analiza baterii łazienkowych oraz kuchennych uwzględniająca wyłącznie ich powłoki.

Armatura chromowana - zalety oraz wady baterii w chromie

Oto jak przedstawiają się zalety oraz wady baterii chromowanych.

Zalety:

 • uniwersalność - chromowana armatura pasuje do większości wnętrz, od klasycznych po nowoczesne;
 • wysoki połysk - lśniąca powierzchnia odbija światło, dodając elegancji całemu pomieszczeniu;
 • dostępność - armatura chromowana dostępna jest na rynku w każdej odsłonie - w różnych kształtach i rozmiarach - co ułatwia znalezienie pasujących elementów do łazienek utrzymanych w dowolnej aranżacji.

Wady:

 • widoczność zacieków i odcisków palców - na chromowanej powierzchni łatwo zauważyć zacieki i krople wody oraz odciski palców, co wymaga częstszego czyszczenia;
 • konserwacja - regularne polerowanie jest konieczne, aby utrzymać baterię w idealnym stanie.

Idealna dla…:

 • osób ceniących klasyczną elegancję, ale i posiadających czas na regularne czyszczenie oraz polerowanie armatury, a także dla tych, którzy preferują najnowsze trendy w designie.

Armatura czarna - zalety oraz wady czarnych baterii

Poznaj zalety oraz wady baterii w kolorze czarnym:

Zalety:

 • nowoczesny wygląd - czarna armatura często kojarzy się z nowoczesnym i minimalistycznym designem. Może stanowić wyrazisty akcent w łazience czy kuchni;
 • mniej widoczne zacieki i odciski palców - ciemna powierzchnia jest bardziej odporna na widoczność zacieków wody i odcisków, co może zmniejszyć częstotliwość czyszczenia;
 • wersje matowe i błyszczące - dostępne są różne wykończenia czarnej armatury, co pozwala lepiej dopasować ją do stylu wnętrza.

Wady:

 • widoczność kamienia wapiennego - na czarnych powierzchniach zdecydowanie bardziej widoczny jest biały osad powstały z kamienia wapiennego;
 • dopasowanie do wnętrz - może nie pasować do każdego stylu wnętrza;

Idealna dla…:

 • osób szukających nowoczesnych i stylowych rozwiązań, które nie wymagają częstego czyszczenia. Świetnie komponuje się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach lub tam, gdzie chcesz stworzyć kontrast z jasnymi kolorami.

Które baterie łatwiej utrzymać w czystości - armatura czarna czy chrom?

Łatwość czyszczenia baterii łazienkowych i kuchennych zależy od kilku czynników, w tym od wykończenia powierzchni oraz od rodzaju i częstotliwości występowania zabrudzeń w danym otoczeniu.

Porównaliśmy baterie czarne i chromowane pod kątem łatwości czyszczenia. Oto co udało się nam ustalić.

Czyszczenie baterii chromowanej - wyniki analizy

Zacieki i odciski palców na chromowanych bateriach są bardziej widoczne niż na armaturze o matowym wykończeniu. Oznacza to, że choć same w sobie nie są trudne do wyczyszczenia, mogą wymagać tego częściej, aby utrzymać ich wygląd. Do czyszczenia wystarczy miękka ściereczka i delikatny środek myjący, ale konieczne może być również regularne polerowanie, aby przywrócić pierwotny blask.

Co więcej, twarda woda i kamień wapienny mogą pozostawiać na chromie białe plamy, które wymagają regularnego usuwania za pomocą odpowiednich środków odkamieniających.

Czyszczenie baterii w kolorze czarnym - wyniki analizy

Matowe wykończenie czarnych baterii sprawia, że odciski palców i zacieki wodne są na nich mniej widoczne, co minimalizuje potrzebę częstego czyszczenia. Utrzymanie ich zatem w dobrym stanie jest łatwiejsze, dzięki znikomej widoczności drobnych zabrudzeń.

Kamień wapienny może być bardziej widoczny na czarnej powierzchni - zwłaszcza, jeśli w wodzie jest większe stężenie minerałów. Usuwanie tych osadów może wymagać użycia specjalnych środków lub stosowania łagodnych dla powłok roztworów, takich jak ocet.

Armatura czarna czy chrom - podsumowanie

Wybór między armaturą czarną a chromowaną powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami i stylem wnętrza.

Na mexen.pl znajdziesz baterie łazienkowe i baterie kuchenne dostępne w kilku kolorach do wyboru: chromowane, czarne, złote, grafitowe czy białe. Wybieraj spośród baterii wannowo-prysznicowych, prysznicowych, bidetowych i umywalkowych.

Chromowana armatura sprawdzi się w wielu różnych wnętrzach, oferując klasyczną elegancję, podczas gdy czarna bateria jest idealnym wyborem dla miłośników nowoczesnych, industrialnych wnętrz oraz osób poszukujących unikalnych rozwiązań do łazienki czy też kuchni.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment