Wanna czy prysznic – jakie rozwiązanie sprawdzi się w Twojej łazience?

Długa, relaksująca kąpiel w wannie pełnej pachnącej piany czy błyskawiczne orzeźwienie pod prysznicem? To najczęstszy dylemat osób urządzających lub remontujących łazienkę. Przy odpowiednim metrażu idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie jednego i drugiego, żeby spełnić oczekiwania wszystkich domowników.

A zatem wanna czy prysznic? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poznać wady i zalety obu rozwiązań.

Wanna dla rodzin z dziećmi

Posiadanie wanny doceniają szczególnie rodziny z małymi dziećmi. Dla pociech kąpiel jest znacznie atrakcyjniejsza niż mycie pod prysznicem. Dziecko wówczas może zabrać ze sobą plastikowe lub gumowe zabawki i pluskać się do woli.

W ten sposób stworzymy maluchowi nie tylko okazję do zabawy, ale również wykształcimy w nim nawyk samodzielnego dbania o higienę osobistą.

Łazienka dla seniora - jaki wariant wybrać? Wanna czy prysznic?

Seniorzy, a także osoby z ograniczeniem ruchowym, z pewnością docenią rozwiązanie, jakim jest prysznic - najlepiej bezbrodzikowy typu walk-in. Bez względu na to, na który wariant się zdecydujesz, dobrym wyjściem będzie instalacja elementów, zapewniających dodatkowe wsparcie i bezpieczeństwo - są nimi np. poręcze ścienne.

Mała łazienka czy salon kąpielowy?

Wanna to doskonały sposób na wieczorny relaks. Gorąca, aromatyczna kąpiel znakomicie odpręża, poprawia samopoczucie, łagodzi bóle mięśni i wprawia w radosny nastrój. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują chwili wytchnienia po całym dniu. Co więcej, wanna może stanowić prawdziwą ozdobę łazienki - ta wolnostojąca prezentuje się naprawdę pięknie!

Jeśli natomiast chodzi o prysznice, ich bezsprzeczną zaletą jest kompaktowość. Ustawisz je nawet w bardzo małej łazience - kabina zajmuje niewiele miejsca, znacznie mniej niż wanna. Zainstalujesz go we wnęce, jak i w rogu pomieszczenia.

Szybka kąpiel pod prysznicem czy wylegiwanie się w wannie?

Ciepła kąpiel w wannie z dodatkiem pachnących olejków to synonim relaksu. Wiele osób ceni sobie wieczorny rytuał, który pozwala na chwilę sam na sam i odpoczynek po ciężkim dniu.

Co natomiast przemawia za tym, aby wybrać kabinę? To rozwiązanie szczególnie polecane w domach, gdzie liczba domowników jest większa. Gorące lub orzeźwiające prysznice trwają krótko, co skraca czas oczekiwania na “wolną łazienkę”.

Co jest bardziej ekonomiczne – prysznic czy wanna?

Prysznic to optymalne rozwiązanie dla osób aktywnych i oszczędnych. Jednym słowem - prysznic zużywa mniej wody niż nawet szybka kąpiel w wannie. Co więcej, współczesne słuchawki, deszczownice czy baterie prysznicowe wyposażane są w mechanizmy ograniczające przepływ wody (niezależnie od ciśnienia), a to oznacza, że możesz zniwelować jej zużycie nawet o ponad 50%.

Wanna oprócz licznych zalet, o których mieliśmy okazję wspomnieć, ma również swoje wady. Tą zasadniczą jest oczywiście zużycie wody. Konieczne jest także podniesienie jej temperatury, ponieważ duża powierzchnia parowania powoduje szybsze stygnięcie. A to wszystko przekłada się na zwiększenie obciążenia budżetu domowego.

Co zużywa więcej wody - wanna czy prysznic? W debacie na temat ekonomii obu rozwiązań argumenty przemawiają na korzyść natrysku. Wybierając prysznic, wybierasz wyjście zacznie bardziej ekologiczne.

Wanna czy prysznic – co łatwiej umyć?

Zużycie wody i ilość miejsca w łazience to główne argumenty, które ułatwiają wybór i pomagają rozstrzygnąć, co jest dla mnie lepsze: wanna czy prysznic? Bez względu na to, na który wariant postawisz, musisz liczyć się z regularnym czyszczeniem armatury, brodzika, ścianek czy siedziska, co jest procesem czasochłonnym.

Z uwagi na budowę i kształt wanna jest łatwa do utrzymania w idealnej czystości. Tak naprawdę wystarczy ją dokładnie spłukać chłodną wodą po każdej kąpieli, pozbywając się w ten sposób osadów i mydlin.

Klasyczne kabiny prysznicowe natomiast wymagają nieco większego zaangażowania podczas ich czyszczenia. Nawet szybki prysznic pozostawia na ściankach krople wody i kosmetyków. Ponadto stosunkowo szybko osadza się na nich kamień, którego usuwanie bywa czasem prawdziwym wyzwaniem.

Co lepsze: wanna czy prysznic? A może da się to połączyć?

Dyskusję na temat wyższości kabin prysznicowych nad wannami lub na odwrót, można prowadzić bez końca. Zarówno zwolennicy szybkiego prysznica, jak i miłośnicy długich kąpieli mają swoje powody, aby postawić na jedno z rozwiązań.

Co jeśli jedno nie musi wykluczać drugiego? Jeżeli stoisz przed wyborem pomiędzy brodzikiem a wanną, sięgnij po parawan nawannowy jedno-, dwu- lub trzyskrzydłowy, który jest doskonałą alternatywą dla kabin prysznicowych. Dzięki nim nie musisz zmieniać aranżacji całego pomieszczenia i, co równie ważne, skuwać i kłaść płytek na nowo.

Montaż na obrzeżu wanny wysokiego parawanu ze szkła hartowanego pozwala na korzystanie z natrysku bez obawy o zachlapanie łazienki.

Wersją bardziej ekonomiczną będzie rozsuwana zasłona na drążku. Parawan nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale także może stanowić oryginalny element wystroju. Jest to doskonałe rozwiązanie do małych łazienek, w których nie można zamontować osobno wanny i kabiny prysznicowej.

W przypadku salonów kąpielowych, a więc dużych i przestronnych łazienek, możesz postawić na oba wyjścia. Wówczas to, z jakiego rozwiązania skorzystasz, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb.

Co wybrać - wanna czy prysznic? Podsumujmy!

Zarówno wybór wanny, jak i prysznica można poprzeć wieloma argumentami, o których pisaliśmy powyżej. Podsumujmy:

  • Co jest bardziej oszczędne: wanna czy prysznic? Pod względem zużycia wody, bez wątpienia wygrywa w tym starciu prysznic.
  • Co będzie lepsze do małej łazienki? W większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie prysznic.
  • Wanna czy prysznic – co tańsze? Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Zarówno wanny, jak i kabiny prysznicowe mogą mieć bardzo zróżnicowane ceny.
  • Co łatwiej utrzymać w czystości? Naszym zdaniem szybciej i wygodniej czyści się wannę.
  • Co daje większą szansę na relaks? Oczywiście, że kąpiel w wannie!
  • Co wybrać, gdy w domu są małe dzieci? Wanna pozwoli na zabawę w pianie, ale i ułatwi rodzicom mycie mniejszych domowników.
  • Co lepsze w przypadku seniora? Z wiekiem sprawność ruchowa spada, wówczas osobom starszym łatwiej jest korzystać z prysznica, niż z wanny.

To tylko kilka podstawowych kwestii, które pojawiają się w “sporach” między miłośnikami długich i relaksujących kąpieli a zwolennikami szybkich pryszniców. W Mexen znajdziesz wszystkie rozwiązania niezależnie od wielkości łazienki. Sięgnij po nasze produkty w konkurencyjnych cenach.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment