Jak naprawić spłuczkę do WC?

Mało kto z nas zastanawia się nad tym jak działa spłuczka do WC. Po prostu naciskamy przycisk spłukujący i tyle. Nieczystości zostają odprowadzone z toalety do kanalizacji i po problemie. Jednak czasami może zdarzyć się, że przycisk nie zadziała tak, jak tego oczekujemy i albo woda nie wypłynie z rezerwuaru, albo wręcz odwrotnie, po spłukaniu zawartości sedesu nadal będzie płynąć. Warto w takiej sytuacji wiedzieć jak naprawić spłuczkę podtynkową.

Jak rozpoznać zepsutą spłuczkę do WC?

Prawdopodobnie jednym z najczęściej pojawiających się problemów, które mogą utrudnić korzystanie z ubikacji, jest awaria spłuczki. Jeżeli zaglądając do miski ustępowej zauważysz, że woda płynie nieprzerwanym wąskim strumieniem, może to oznaczać, że spłuczka przepuszcza wodę. Nie jest to sytuacja, która uniemożliwiałaby korzystanie z muszli klozetowej, ale jednak warto się nią zająć, ponieważ nie zwracając uwagi na utratę wody, narażasz się na wzrost kosztów za jej zużycie.

Rozwiązaniem awaryjnym może być zakręcenie zaworu napełniającego rezerwuar po każdym spuszczeniu wody i ponownym napełnieniu zbiornika, ale nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Zwłaszcza jeżeli kran odcinający wodę znajduje się w innym pomieszczeniu. Uszkodzony zawór napełniający to niestety większy problem. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie naprawa cieknącej spłuczki. W większości przypadków naprawa spłuczki podtynkowej nie wymaga pomocy hydraulika i można poradzić sobie z nią samodzielnie.

Jak działa spłuczka podtynkowa?

Chcąc samodzielnie naprawić cieknącą spłuczkę podtynkową, warto choć w skrócie dowiedzieć się czegoś na temat jej działania. Spłuczka podtynkowa i każda inna to dość prosty mechanizm składający się z dwóch zaworów. W spłuczce podstawowym elementem jest pływak podłączony do przewodu pozwalającego na dopływ wody. Po wciśnięciu przycisku spłuczki pojemnik się opróżnia z wody, spływając z dużą mocą do sedesu.

Następnie woda z powrotem wlewa się do rezerwuaru, a kiedy spłuczka jest pełna, pływak osiąga wybrany poziom i zamyka zawór napełniający. Drugi element, czyli zawór spłukujący ma za zadanie blokowania odpływu wody do muszli klozetowej. Częścią zaworu spłukującego jest tzw. dzwon, który wypełnia się woda i dociska na powrót zawór spłukujący do odpływu, blokując samoistny odpływ wody.

Jak naprawić cieknącą spłuczkę?

Cieknąca spłuczka to jedna z najczęściej występujących w ubikacji awarii, na szczęście łatwo można sobie z nią poradzić. W większości przypadków powodem niekontrolowanego wycieku wody jest uszkodzona uszczelka zaworu spłukującego lub złe ustawienie pływaka. W obu sytuacjach należy zakręcić zawór wody, zdjąć pokrywę spłuczki i sprawdzić, z którym z problemów mamy do czynienia. W przypadku spłuczki podtynkowej trzeba będzie też zdjąć płytkę osłaniającą stelaż. Wymiana uszczelki to dość prosta czynność, która nie powinna zająć wiele czasu.

Jeżeli przyczyną awarii jest niewłaściwe położenie pływaka, to wystarczy ręcznie poprawić jego wyważenie lub dokręcić śrubę regulującą poziom wody. Po dłuższym czasie eksploatacji może zdarzyć się, że niezbędna jest regulacja pływaka i ustawienie go na powrót w odpowiedniej pozycji. Taką naprawą spłuczki można zająć się samodzielnie.

Woda do spłuczki podtynkowej przepływa przez specjalną membranę z zaworem igłowym, znajdującą się na wlocie wody, może się ona zablokować na skutek dostania się na nią zanieczyszczeń z wodociągu. Taka sytuacja utrudnia w znacznym stopniu zamknięcie dopływu wody, która będzie się nalewała przez cały czas. Jej nadmiar będzie na bieżąco odprowadzany przez rurkę w przelewie awaryjnym umieszczonym w zaworze napełniającym. Zabrudzenie membrany można wyczyścić lub odkamienić zanurzając w roztworze wody sody i octu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment