- Kategoria: Praktyczne porady w kuchni
- Autor: Mexen
- Dodano:
Beton architektoniczny w kuchni to rozwiązanie stosunkowo nowe, ale cieszące się sporą popularnością, zwłaszcza wśród miłośników surowego stylu inspirowanego wnętrzami loftowymi. Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na aranżację kuchni zarówno z wykorzystaniem prawdziwych betonowych ścian, jak i montując na ścianie nowoczesne płytki imitujące beton. Oba rozwiązania są równie stylowe, imitacja betonu jest jednak nieco łatwiejsza w obróbce.
Rodzaje betonu architektonicznego
Beton to materiał dostępny w wielu wersjach kolorystycznych, ale oprócz tego możemy mówić o następujących rodzajach betonu:
-
masy i tynki dekoracyjne nakładane szpachlą są lżejsze niż klasyczny beton i można je uznać za jego dość udaną imitację
-
gotowe płyty betonowe i panele dekoracyjne, takie rozwiązanie jest wprost stworzone dla osób, którym marzy się gładka betonowa ściana
-
beton z szalunków, czyli beton lany bezpośrednio w kuchni - na ścianie pojawi się dokładne odwzorowanie szablonu, w jaki wlany był beton.
Wybierając beton do aranżacji wnętrz, można osiągnąć fantastyczne efekty, mówimy tu zarówno o betonie architektonicznym, jak i o płytkach, które naśladują efekt betonu kolorem i deseniem. Beton w kuchni prezentuje się bardzo oryginalnie. Poza tym jest to materiał, który bardzo łatwo utrzymać w czystości. Zabrudzoną ścianę z betonu można szorować nawet ostrą szczotką, używając do tego dowolnego detergentu, niestraszna mu woda, można wykończyć nim na przykład ścianę nad zlewozmywakiem. Warto też wspomnieć, że beton jest odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także na działanie bakterii czy grzybów.
Beton architektoniczny na kuchennej ścianie
Betonowa ściana inspirowana wnętrzami w stylu industrialnym to doskonały pomysł na wykończenie nowoczesnych pomieszczeń. Kuchnia lub łazienka, w której beton stanowi materiał wykończeniowy zyska niepowtarzalny klimat. Wbrew temu, co się może wydać, beton dekoracyjny daje całkiem dużo możliwości aranżacyjnych. Zwłaszcza pod względem tonacji kolorystycznej. Odcienie szarości są dość uniwersalne i można je łączyć swobodnie właściwie z każdym kolorem.
Beton w kuchni sprawdza się doskonale jako okładzina ścienna, ale równie dobrze może stać się podłogą lub blatem kuchennym. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się, na płyty betonowe, tynki dekoracyjne lub surowy beton. Jeśli marzy Ci się oryginalne wykończenie betonowej ściany, możesz wybrać beton polerowany lub beton strukturalny o oryginalnej fakturze albo płytki imitujące beton architektoniczny. Kiedy znudzą Ci się odcienie szarości, nie musisz od razu zmieniać okładzin na ściany, możesz pomalować je za pomocą specjalnych pigmentów, jego kolor można zmienić także, zanim położysz go na ścianach, pigmenty nadają się do barwienia betonu w masie.
Z czym łączyć beton dekoracyjny?
Wiele osób powstrzymuje się przed aranżacją kuchni z użyciem betonu architektonicznego, obawiając się efektu. Betonowe ściany mało komu kojarzą się z ciepłą i przytulną kuchnią. Jednak tak naprawdę to, jak ostatecznie będzie prezentowała się kuchnia, zależy w ogromniej mierze od dodatków, mebli i akcesoriów, z których zdecydujesz się skorzystać. Beton w kuchni komponuje się doskonale z lśniącymi frontami mebli, ze stalową armaturą i kamiennymi blatami. To idealne tło dla wielu kolorów, miłośnicy minimalistycznych wnętrz mogą pozostać w gamie szarości, tworząc w ten sposób eleganckie wnętrze w stylu skandynawskim.
Beton w kuchni sprawdzi się także w przypadku tradycyjnie urządzonych wnętrz, jednak wtedy powinien stanowić dodatek, intrygujący element, a nie dominujący wystrój kuchni. Idealnie pasuje na przykład nad blat kuchenny, świetnie ochroni ścianę przed zabrudzeniami. Ciepły charakter kuchni podkreślą drewniane meble i panele na podłodze lub panele dekoracyjne na ścianie.
Sprawdź, dlaczego warto wykorzystać beton architektoniczny w kuchni
Beton architektoniczny to bardzo ciekawe rozwiązanie, będące oryginalną alternatywą dla klasycznych płytek ściennych. Płyty betonowe sprawdzają się doskonale jako okładzina ścienna w kuchni, ponieważ jest on praktycznie niezniszczalny. Decydując się na betonową ścianę lub betonowy blat zyskujesz nie tylko solidne i trwałe wykończenie, ale także niebanalną ozdobę wnętrza. Jednak należy pamiętać, że beton architektoniczny jest dość ciężki, dlatego należy umieszczać go jedynie na ścianie o dużej nośności. Na cieńsze ściany lepiej wybrać zdecydowanie lżejsze płytki stanowiące imitację betonu.
Ten z pozoru nieprzyjazny materiał wykończeniowy cieszy się niesłabnącą popularnością głównie ze względu na swoje zalety. Dzięki jego wytrzymałości mechanicznej można używać go w miejscach narażonych na częste uderzenia, na przykład oparciami krzeseł. Odporność na promienie słoneczne sprawia, że kolor pozostanie dokładnie taki sam przez wiele lat. Poza tym jest bardzo odporny na zabrudzenia, w tym na tłuste plamy, o które w kuchni nietrudno.
Komentarze