- Kategoria: Praktyczne porady w kuchni
- Autor: Mexen
- Dodano:
Kuchenna ściana wykończona czerwoną cegłą? Czemu nie! To doskonały pomysł na aranżację Twojej kuchni i prosty sposób na wyczarowanie przytulnej, domowej atmosfery. Czerwona lub biała cegła będzie pasowała zarówno do kuchni urządzonej w stylu tradycyjnym, jak i do wnętrza utrzymanego w klimacie loft. Cegła w kuchni to interesująca alternatywa dla innych metody wykańczania kuchennych ścian.
Ceglana ściana w kuchni
Jeżeli znudziły Ci się już klasyczne sposoby wykańczania ścian w kuchni, masz już dość tradycyjnych płytek, a drewniana boazeria to zupełnie nie Twoja bajka, to mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie. Czerwona cegła w kuchni to pomysł, który cieszy się pewną popularnością, zwłaszcza wśród osób lubiących niebanalne rozwiązania. Ceglaną ścianę można wpasować zarówno w aranżację ultra nowoczesną, jak i w kuchnię o bardzo tradycyjnym charakterze.
Na tle ceglanej ściany doskonale prezentują się dodatki wykonane z naturalnego drewna. Drewniana podłoga i meble w korespondującym z nią odcieniu pozwolą stworzyć wnętrze o ciepłym, bardzo przytulnym charakterze. Jeżeli z kolei czerwoną cegłę połączymy ze stalą i odcieniami surowego betonu architektonicznego, uzyskamy pomieszczenie o nowoczesnym, industrialnym wręcz charakterze. To świetna propozycja dla fanów loftowej estetyki. Ceglane ściany w obu przypadkach staną się niebanalną dekoracją o ponadczasowym charakterze.
Czerwona cegła na ścianie w kuchni – zalety i wady
Cegła w kuchni prezentuje się świetnie, jednak zanim ostatecznie zdecydujesz się na ten sposób wykończenia ścian, poznaj wady i zalety cegły w kuchni. Do niewątpliwych zalet należy to, że cegła jest materiałem naturalnym, nadającym się do wykańczania wnętrz także dla osób ze skłonnością do alergii. Poza tym warto pamiętać, że jest ona bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. W porównaniu do większości innych okładzin cegle przypisuje się także właściwości wyciszające. To doskonały pomysł w sytuacji, gdy ściana kuchni sąsiaduje z sypialnią.
Niestety, tradycyjna cegła stosowana na ścianie w kuchni ma także swoje wady. Najważniejszą jest jej waga, przez to, że jest ciężkim materiałem, może optycznie pomniejszyć pomieszczenie. W związku z tym zdecydowanie lepiej prezentuje się w obszernych kuchniach niż w aneksach kuchennych. Ponadto dość łatwo jest ją oszpecić tłustymi plamami. Aby temu zapobiec, warto zdecydować o pokryciu cegły w kuchni lakierem ochronnym. Dotyczy to także ścian z cegły ułożonych w pobliżu zlewu, ponieważ nie jest ona całkiem odporna na działanie wilgoci.
A co jeżeli nie prawdziwa cegła?
Podczas aranżacji kuchni zastanawiasz się nad użyciem w niej cegły, ale nie jesteś do końca przekonany co do jej zastosowania. Obawiasz się, że będzie trudna do utrzymania w czystości, boisz się, że po prostu nie sprawdzi się w Twojej kuchni, a jednak bardzo podoba ci się motyw cegły. Dla osób takich jak Ty stworzono rozwiązania pozwalające z powodzeniem zastąpić prawdziwą cegłę. Nowoczesna technologia sprawiła, że pojawił się materiał wykończeniowy w postaci płytek ze wzorem cegły. Kafle imitujące cegłę dostępne są w wielu rozmiarach i odcieniach.
Możesz wybrać odpowiadający Ci kolor cegły, możesz zdecydować się na białą cegłę lub na płytki w kolorze czerwonym wyglądające dokładnie jak stara cegła. W ten sposób uda Ci się osiągnąć wymarzony efekt, czyli ścianę z cegłą w roli głównej. Płytki są odporne na wysokie temperatury, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne i są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu czystości.
Aranżacje kuchni z cegłą w roli głównej
Cegła w kuchni to bardzo dekoracyjny sposób wykończenia ścian. Najlepiej prezentuje się, jeżeli zdecydujesz się na położenie jej na jednej ścianie w kuchni, pozostałe ściany malując na jakiś neutralny kolor. Jeśli należysz do miłośników kuchni w stylu skandynawskim, połącz czerwoną cegłę i białe meble, uda Ci się stworzyć wyjątkowo przyjazny klimat. Jednak nie musisz układać cegły na całej ścianie, wystarczy ozdobić nią fragment ściany, na przykład pod wiszącymi szafkami.
Cegła w kuchni zaprezentuje się świetnie także nad blatem, zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na drewno. Połączenie tych naturalnych materiałów pozwoli Ci wyczarować sielską atmosferę w swojej kuchni. Aby cieszyć się zaletami prawdziwej cegły w kuchni, należy pamiętać nie tylko o odpowiedniej pielęgnacji, ale także o tym, że należy ją zabezpieczyć. Najlepiej sprawdzi się tu impregnat silikonowy, dzięki któremu cegła na ścianach staje się dużo bardziej odporna na wilgoć.
Komentarze