- Kategoria: Praktyczne porady w kuchni
- Autor: Mexen
- Dodano:
Salon z aneksem kuchennym to popularne rozwiązanie aranżacyjne, które sprawdzi się zarówno w małym mieszkaniu, jak i domu jednorodzinnym. Jeżeli zależy Ci zaoszczędzeniu miejsca bądź preferujesz otwarte wnętrza, zrezygnuj ze ścianki działowej na rzecz intuicyjnego oddzielenia kuchni od salonu. Sprawdź, co na ten temat mówią projektanci wnętrz.
Czy warto oddzielić kuchnię od salonu?
Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Oddzielenie kuchni od salonu wydaje się bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, niemniej może stwarzać potencjalne organizacyjne. Jednym z nich jest konieczność utrzymywania stałego porządku. Biorąc pod uwagę, że pomieszczenia są ze sobą połączone, wszelkie niedociągnięcia są jeszcze bardziej uwydatnione. Kolejną kwestią jest hałas. Jeżeli poświęcasz dużo czasu na przygotowywanie potraw, czynności kuchenne mogą zakłócać spokój pozostałym domownikom przebywającym w salonie. Pomimo niezaprzeczalnych utrudnień aranżacyjnych aneks kuchenny wydaje się mieć o wiele więcej zalet. Pierwszą z nich jest optyczne powiększenie przestrzeni. Brak ścianek działowych pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i sprawia, że wnętrze jest lepiej doświetlone, a przez to wydaje się bardziej przestronne.
Oddzielenie kuchni od salonu - meble kuchenne
Wykorzystując sprytne triki aranżacyjne, możesz oddzielić kuchnię od salonu w taki sposób, aby z jednej strony zaznaczyć linię podziału, a z drugiej nie zamykać wnętrza. Najbardziej uniwersalnym, a jednocześnie budżetowym, sposobem na oddzielenie kuchni od salonu jest stworzenie kącika jadalnego. Stół i krzesła to praktyczne odgrodzenie strefy dziennej, które może służyć jako dodatkowa przestrzeń robocza. W mniejszych wnętrzach najlepiej ustawić stół blisko ściany, uzyskując tym samym wyraźną granicę między strefami. Alternatywnym rozwiązaniem jest postawienie dużego stołu pośrodku pokoju, który będzie imitował wyspę kuchenną. Tym sposobem możesz z aranżować bardziej otwartą kuchnię i sprawić, że przestrzeń wyda się bardziej przestronna.
Pomieszczenie z wyspą kuchenną - wskazówki
Wyspa oraz półwysep to funkcjonalne rozwiązania aranżacyjne umożliwiające efektowne oddzielenie salonu od przestrzeni kuchennej. Kuchnia oddzielona dużą wolnostojącą szafką prezentuje się niezwykle efektownie i nowocześnie, a przy tym świetnie rozgranicza strefy roboczą i dzienną. Mała wyspa kuchenna może służyć do przygotowywania i spożywania potraw, natomiast większa szafka z powodzeniem połączy funkcje przechowywania naczyń oraz miejsce do przyrządzania posiłków. Częstą praktyką jest wyposażanie wyspy bądź półwyspu w zlewozmywak, płytę kuchenną oraz - w przypadku większych przestrzeni - okap. Warto przy tym zaznaczyć, że okap wyspowy powinien być usytuowany tuż nad płytą grzewczą i dopasowany do jej szerokości. Okap blatowy montuje się natomiast bezpośrednio w blacie.
Ścianka oddzielająca kuchnię od salonu czy drzwi przesuwne?
Przesuwne drzwi czy ścianka działowa to ciekawe sposoby na oddzielenie kuchni od salonu. W odróżnieniu od tradycyjnych konstrukcji płyta karton-gips jest bardzo cienka, przez co zajmuje znacznie mniej miejsca. Warto jednak pamiętać, że taki sposób odseparowania stref zabieram nie tylko przestrzeń, ale i dostęp do światła. Aby uniknąć wrażenia zamknięcia, możemy zdecydować się na aranżację z luksferów. Ścianka ze szkła, umieszczona od strony salonu, z jednej strony oddzieli aneks i zwiększy prywatność, a z drugiej nie zabierze cennego światła.
Kuchnia otwarta to hit aranżacyjny ostatnich lat. Odpowiednio zaprojektowana pozwoli zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania, a przy tym sprawi, że przestrzeń nabierze unikatowego charakteru. Zadbaj o zorganizowanie wygodnej przestrzeni do spożywania posiłków i przekonaj się, ile zyskasz.
Komentarze