Jak układać panele winylowe?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem i samodzielną instalacją paneli winylowych, to w tym wpisie znajdziesz niezbędne ku temu wskazówki.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak zaplanować ułożenie paneli winylowych;
  • jak przygotować podłoże pod układanie paneli;
  • jak układać panele winylowe.

Zaplanuj układanie paneli winylowych

Zanim rozpoczniesz samodzielne układanie paneli winylowych, musisz dokładnie zaplanować, jak będzie wyglądała Twoja nowa podłoga.

  1. Pierwszym etapem jest dokładne zmierzenie powierzchni podłogi, na której zamierzasz położyć panele.
  2. Następnie zdecyduj jaki rodzaj paneli winylowych będzie najlepiej pasował do danego pomieszczenia. Panele winylowe mogą mieć różne wzory, kolory i faktury, dlatego ważne jest, aby dobrać je tak, żeby jak najlepiej pasowały do konkretnego wnętrza i Twoich preferencji stylistycznych. Bez trudu znajdziesz panele, które będą odpowiednie do wykończenia salonu, kuchni lub łazienki.
  3. Dokładne wymierzenie podłogi pozwoli na wyliczenie, ile opakowań paneli winylowych należy kupić. Na tym etapie należy zaplanować, w którym kierunku będą układane panele, zwykle zaleca się montaż równolegle do dłuższej ściany pomieszczenia, prostopadle do źródła światła.
  4. Decydując się na konkretny wzór paneli należy zwrócić uwagę na to, jak będzie się on prezentował, ponieważ odpowiednio dobrany deseń oraz układ paneli może wpłynąć na optyczne powiększenie lub pomniejszenie pomieszczenia. Jest to także odpowiedni moment na podjęcie decyzji czy zainwestujesz w panele winylowe samoprzylepne, panele podłogowe mocowane na klej czy też panele montowane w systemie podłogi pływającej.

Na Mexen.pl zamówisz panele winylowe o długości 1240 mm i szerokości 182 mm. Znając wymiary desek, z łatwością obliczysz, ile opakowań produktu jest Ci potrzebnych. Dzięki temu unikasz nadmiernego deficytu materiałów lub ich nadwyżki.

Przygotuj panele winylowe przed położeniem

Zastosuj się do poniższych kroków przed położeniem podłogi:

  1. Po zakupie paneli należy pamiętać o tym, aby pozostawić je w pomieszczeniu, w którym mają być ułożone - przez co najmniej 48 godzin. Pozwoli to dostosować się im do warunków otoczenia i zmniejszy ryzyko pękania czy deformacji. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza gdy planujesz położenie paneli podczas chłodniejszych miesięcy.
  2. Po rozpakowaniu sprawdź, czy wszystkie panele są dokładnie takie, jakie być powinny - chodzi tu zarówno o kolorystykę, jak i o to czy żaden z nich nie jest uszkodzony. W przypadku jakichkolwiek problemów należy zastanowić się nad wymianą wadliwego opakowania.
  3. Kolejnym etapem będzie prawdopodobnie docięcie kilku fragmentów. W tym celu, używając miarki i ołówka, zaznacz miejsca, w których będziesz dokonywał cięcia. Panele winylowe najwygodniej jest docinać za pomocą specjalnej piły do paneli tego typu.
  4. Także listwy przypodłogowe muszą być docięte w taki sposób, aby pasowały do wymiarów i kształtu pomieszczenia, w którym będą zastosowane.

Przygotowanie podłoża do układania paneli winylowych

Zanim przystąpisz do montażu paneli winylowych, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie całej powierzchni podłogi.

  1. Podłoga musi być czysta, sucha i gładka, jest to szczególnie ważne w przypadku gdy stosowane będą panele winylowe samoprzylepne lub panele klejone. W przypadku paneli winylowych montowanych w systemie podłogi pływającej niewielkie ubytki czy pył na powierzchni podłogi nie będą sprawiały większego problemu.
  2. Jeżeli na podłodze znajdują się nierówności przekraczające 1 mm o długości większej niż 20 cm, należy je wyrównać za pomocą cementowej masy szpachlowej.
  3. W przypadku podłogi betonowej upewnij się, że jest ona odpowiednio wypoziomowana i zagruntowana.
  4. Panele winylowe pozwalają na efektywne wykorzystanie ogrzewania podłogowego, dlatego, zanim je ułożysz, upewnij się, że system ogrzewania jest zamontowany we właściwy sposób.

Zanim zaczniesz układać panele podłogowe, zastosuj odpowiedni podkład podłogowy. Wybór odpowiedniego podkładu ma duży wpływ na komfort użytkowania podłogi. Od niego zależy temperatura i akustyka powierzchni paneli w danym pomieszczeniu. Najlepiej zdecydować się na podkład stworzony specjalnie do podłóg winylowych.

Zwróć też uwagę na to, że panele winylowe stosowane na ogrzewanie podłogowe nie mogą być zbyt grube, ponieważ muszą swobodnie przepuszczać ciepło.

W Mexen.pl znajdziesz panele winylowe o grubości 6,5 mm, można więc z powodzeniem wykorzystać je jako okładzinę podłogową także tam, gdzie zdecydujesz się zastosować nowoczesny sposób ogrzewania pomieszczenia, jakim jest wbudowanie systemu grzewczego bezpośrednio w podłogę.

Montaż paneli winylowych krok po kroku

Układanie paneli winylowych rozpoczyna się zwykle od jednego z narożników pomieszczenia - najczęściej od lewej strony zgodnie z kierunkiem padania światła w danym pomieszczeniu, czyli prostopadle do okien.

Zapoznaj się z poniższymi krokami, aby położyć panele w profesjonalny sposób:

  • Krok 1: pierwszy panel umieść wzdłuż ściany, pozostawiając niewielką szczelinę (zwykle jest to około 0,5 cm) pomiędzy panelem i ścianą, aby umożliwić ewentualne rozszerzanie się i kurczenie podłogi w trakcie użytkowania. Odpowiedni odstęp dylatacyjny zapewnią klocki dociskowe umieszczone między panelem i ścianą, są one usuwane po zakończeniu układania posadzki;
  • Krok 2: następnie ułóż kolejne rzędy paneli, łącząc je ze sobą za pomocą systemu zatrzaskowego lub kleju. Połączenie paneli zależy od tego, na jaki model się zdecydujesz;
  • Krok 3: ułóż panele winylowe na całej powierzchni posadzki;
  • Krok 4: gdy skończysz upewnij się, że podłoga jest równa a poszczególne panele przylegają do siebie - jeżeli każdy element został poprawnie zamontowany, to nie ma pomiędzy nimi żadnych szczelin;
  • Krok 5: na sam koniec zamocuj listwy przyścienne.

Jeżeli podczas montażu paneli winylowych pojawią się jakiekolwiek nierówności, na bieżąco je koryguj, aby poszczególne elementy były do siebie idealnie dopasowane.

Zwróć uwagę na to, że podczas układania paneli wzdłuż ścian może wystąpić konieczność przycięcia ich na końcach. Aby tego dokonać, dokładnie zmierz i zaznacz miejsca, w których zechcesz dokonać niezbędnych cięć.

Co jeszcze warto wiedzieć o montażu paneli winylowych?

Montaż paneli winylowych może się różnić w zależności od producenta i ich rodzaju. Panele samoprzylepne mocowane są w inny sposób niż te układane w systemie podłogi pływającej. Dlatego też, jeszcze zanim sięgniesz po jeden z wybranych produktów i przystąpisz do działania, zapoznaj się z instrukcjami producenta.

Jeżeli zastanawiasz się, jak układać panele winylowe na klik, to jest to naprawdę proste:

  • Krok 1: w pierwszej kolejności połącz ze sobą panele na krótszych bokach;
  • Krok 2: całą długość panelu należy zakleszczyć do ułożonego wcześniej rzędu;
  • Krok 3: podnieś pod odpowiednim kątem koniec deski, którą chcesz zamontować i ustaw jej pióro naprzeciw wpustu ułożonych wcześniej egzemplarzy;
  • Krok 4: po dociśnięciu deski usłyszysz charakterystyczny dźwięk – kliknięcie, które informuje o poprawnym ułożeniu panelu.

Najczęściej panele winylowe układane są na wylewce cementowej - zawartość wilgoci w podłożu nie może przekraczać 2,5%, a w przypadku montażu z ogrzewaniem podłogowym może to być najwyżej 1,5%.

Dopuszczone jest także układanie paneli winylowych na podłodze drewnianej. To bardzo wygodny sposób na wyremontowanie zniszczonej podłogi bez konieczności zrywania starych okładzin. Możesz w ten sposób osiągnąć efekt idealnie równej posadzki, imitującej wyglądem naturalne drewno.

Pamiętaj o tym, że…

…wykładzina dywanowa nie może być stosowana jako podkład pod panele winylowe.

Dobór sposobu układania paneli winylowych

Sposób, w jaki będą ułożone Twoje nowe panele, zależy głównie od wymiarów pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji estetycznych. Panele winylowe mogą zostać ułożone z regularnym przesunięciem, w ten sposób powstaje efekt tak zwanej cegiełki. Najlepiej zastosować przesunięcie o jeden rząd paneli w stosunku do kolejnego:

  • o połowę długości deski,
  • o 1/3 długości.

Jeżeli chcesz osiągnąć bardziej oryginalny efekt, ułóż panele w nieregularnych odstępach. W ten sposób zyskujesz podłogę o nowoczesnym i niepowtarzalny wyglądzie. To także dobra metoda na wykorzystanie paneli, które pozostały po wykończeniu podłóg w całym mieszkaniu.

Montaż paneli winylowych – podsumowanie

Panel winylowy to materiał dość wdzięczny, wybaczający niewielkie błędy, jednak w przypadku układania większej powierzchni, warto skorzystać z pomocy fachowców. Jeżeli zdecydujesz się zrobić to samodzielnie, pamiętaj, że praca powinna składać się z następujących etapów:

  • dokładne zmierzenie podłogi w pomieszczeniu w celu obliczenia niezbędnej ilości paneli;
  • dopasowanie długości paneli do wielkości pomieszczenia;
  • przygotowanie podłogi - odpowiednio przygotowane podłoże musi być czyste suche i pozbawione nierówności, jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy będzie to podłoga winylowa montowana na klej;
  • wybór sposobu montażu paneli - podłoga klejona czy w systemie pływającym;
  • montaż podłogi winylowej;
  • wykończenie podłogi za pomocą listew przyściennych.

Jak widzisz samodzielna instalacja podłogi winylowej to zadanie, które wymaga czasu i dokładności, jednak nie jest aż takie trudne. Ułożenie podłogi w systemie pływającym nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Zwłaszcza jeżeli dotyczy to mniejszego pomieszczenia.

Odpowiednio ułożona podłoga winylowa posłuży Ci przez wiele lat, z powodzeniem zastępując parkiet czy drewniane deski. Jest ona nie tylko piękna, ale także łatwa do utrzymania w czystości.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment