- Kategoria: AGD w kuchni
- Autor: Mexen
- Dodano:
Czyste, pachnące i zorganizowane wnętrze lodówki to marzenie każdego domownika. Niestety, na co dzień jesteśmy tak zabiegani, że często zdarza się, iż nasza lodówka staje się domem dla resztek niekoniecznie świeżego już jedzenia. Pojawia się nieprzyjemny zapach, półki pokryte są zaschniętymi plamami z rozlanych resztek jedzenia. Jak zatem wyczyścić kompleksowo lodówkę w środku tak, aby wyglądała i pachniała jak nowa?
Gruntowne czyszczenie lodówki krok po kroku
Jak prawidłowo należy myć lodówkę? Warto spojrzeć na zalecenia producentów, które znajdują się w instrukcji obsługi naszego modelu lodówki i sprawdzić, czy są jakieś specjalne wytyczne. Podstawowy proces mycia lodówki wygląda następująco:
-
Czyszczenie lodówki zaczynamy od odłączenia jej od prądu.
-
Wyjmujemy całą zawartość lodówki, wszystkie produkty spożywcze. W tym miejscu warto zrobić segregację i wyrzuć przeterminowane lub zepsute produkty oraz gnijące warzywa, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
-
Wyjmujemy całe ruchome elementy, czyli wszystkie półki i szuflady i zostawiamy drzwiczki otwarte.
-
Wszystkie szuflady, półki i pojemniki namaczamy na jakiś czas w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a następnie przecieramy. Obficie płuczemy wodą i wycieramy do sucha papierowym ręcznikiem.
-
Myjemy wnętrze lodówki wilgotną ściereczką nasączoną przygotowanym środkiem czyszczącym. Należy pamiętać, aby wyczyścić wszystkie zakamarki, to pozwoli wyeliminować nieprzyjemne zapachy. Przecieramy samą ciepłą wodą i następnie wycieramy do sucha szmatką.
-
Czyszczenie lodówki to również elementy zewnętrzne i bardzo ważna gumowa uszczelka znajdująca się na drzwiach, gdyż także w jej wnętrzach zbierają się zabrudzenia, które mogą wydzielać nieprzyjemny zapach.
-
Następnie lodówkę należy zostawić otwartą na minimum pół godziny, aby dokładnie wyschła.
-
Na koniec wkładamy osuszone elementy z powrotem do środka lodówki. Najlepiej regularnie czyścić lodówkę, raz w tygodniu przecierać letnią wodą powstałe w niej zabrudzenia.
-
Dokładnie w ten sam sposób postępujemy z zamrażarką. Nowoczesne zamrażarki są bezszronowe, tak więc czyszczenie ich nie sprawia już większego problemu.
-
Warto zadbać także o to, aby wszystkie rzeczy wkładane do lodówki zapakowane były w pojemniki, przykryte pokrywką lub owinięte folią spożywczą. Pozwoli to na utrzymanie lodówki czystej przez zdecydowanie dłuższy czas.
Jakich środków używać, aby dokładnie wyczyścić lodówkę?
Na rynku dostępnych jest wiele interesujących produktów, którymi możemy umyć lodówkę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydają się być preparaty ekologiczne. Dlaczego? Nie stanowią zagrożenia dla produktów spożywczych tak jak preparaty zawierające silne związki chemiczne. Jednak wszystkie preparaty ekologiczne mają zdecydowanie wyższe ceny, na które nie każdy może sobie pozwolić. Co zatem w tej sytuacji? Czym myć lodówkę?
Optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przygotowanie własnego ekologicznego środka czystości ze składników, które większość z nas zawsze posiada w domu. Najbardziej popularną miksturą jest mieszanka wody i sody oczyszczonej lub wody z octem. Przepis jest banalnie prosty. W litrze ciepłej wody rozpuszczamy 1 łyżkę sody lub 3 łyżki octu. Możemy także przygotować preparaty czyszczące na bazie kwasku cytrynowego czy też alkoholu. Domowe sposoby czyszczenia lodówki sprawdzają się zawsze i wszędzie. Są bardzo bezpieczne dla naszego zdrowia i dla naszych produktów spożywczych. Przy tym genialnie zabijają przykry zapach w lodówce.
Jak dbać o lodówkę na co dzień?
Jest kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam na dłuższe cieszenie się naszą świeżą, czystą i sprawną lodówką:
-
Minimum co tydzień sprawdzaj daty przydatności do spożycia produktów znajdujących się w lodówce. Obejrzyj dokładnie owoce i warzywa, ponieważ to one najszybciej się psują. Jeśli są plamy, to pamiętaj, aby wyczyścić lodówkę.
-
Zadbaj o drożność kanałów wentylacyjnych, ponieważ to właśnie cyrkulacja jest bardzo ważna, aby w lodówce panował odpowiedni mikroklimat. W tym celu staraj się nie opierać produktów o ścianki chłodziarki.
-
Czyść odpływ na skropliny, musi on zawsze pozostawać drożny, aby lodówka funkcjonowała prawidłowo. Sprawdzaj zatem regularnie czy resztki pożywienia nie dostały się do odpływu.
-
Regularnie wymieniaj filtr wody, jeżeli Twoja lodówka posiada wbudowaną kostkarkę do lodu wraz z dystrybutorem wody.
Dbaj o regularne mycie lodówki, by mogła służyć Ci wiele lat.
Komentarze