- Kategoria: AGD w kuchni
- Autor: Mexen
- Dodano:
Piekarnik często należy do tych miejsc, których czyszczenie bardzo chętnie odkładamy w czasie. Jednak kiedyś wreszcie należy to zrobić, zwłaszcza jeżeli należysz do osób, które często pieką, zarówno ciasta, jak i różnego rodzaju mięsa, zapiekanki, pizze itp. W czasie pieczenia wiele produktów nie tylko paruje, ale także lekko kipi, co powoduje odrywanie się małych kawałeczków potraw, które potem osiadają na ściankach piekarnika. Warto zadbać o ich regularne usuwanie.
Zadbaj o wnętrze piekarnika
Mimo najlepszych przepisów i umiejętności kulinarnych zdarzyć się może, że potrawa wykipi lub z jakiegoś powodu rozleje się w trakcie pieczenia. W takiej sytuacji należałoby jak najszybciej wyczyścić piekarniki, jednak czyszczenie piekarnika rozgrzanego do wysokiej temperatury może być bardzo niebezpieczne. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać, aż wnętrze piekarnika całkowicie ostygnie. Niestety zabrudzenia także ostygną i mocniej przylgną do ścianek urządzenia. Nie można ich jednak zostawić, ponieważ podczas kolejnego uruchomienia piekarnika zaczną się one przypalać jeszcze bardziej, co może spowodować pojawienie się dymu i zapachu spalenizny.
Idealnym rozwiązaniem byłoby czyszczenie piekarnika po każdym użyciu, jednak mało kto o tym pamięta. Zostawianie zaschniętego tłuszczu w piekarniku to nie tylko problem estetyczny, ale także higieniczny. To nie tylko źle wygląda, zabrudzony piekarnik, w którym znajdują się resztki jedzenia, może być źródłem nieprzyjemnego zapachu, a także pożywką dla rozmaitych drobnoustrojów, a w wyjątkowych sytuacjach także dla robaków. Między innymi dlatego utrzymanie piekarnika w czystości powinno należeć do rzeczy, których bezwzględnie nie można zapomnieć.
Czyszczenie piekarnika – wybór metod
Brudny piekarnik może być powodem, dla którego pieczone w nim potrawy mają zapach nie do końca taki, jakiego można by się spodziewać. Okruszki, zjełczały tłuszcz czy przypalone fragmenty jedzenia znajdujące się w rozgrzanym piekarniku mogą nadać Twojemu daniu specyficzny zapach. Jeśli chcesz tego uniknąć, czyszczenie piekarnika musi wejść do grona rutynowych czynności porządkowych. Jeżeli należysz do grona szczęśliwców posiadających piekarniki z funkcją automatycznego czyszczenia, musisz pamiętać jedynie o włączeniu odpowiedniego programu. Każdy inny musi po prostu przyłożyć się do ręcznego czyszczenia piekarnika.
Zastanawiasz się czym wyczyścić piekarnik? Istnieje sporo domowych sposobów niewymagających drogich detergentów. Robiąc to regularnie, możesz umyć piekarnik wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W przypadku gdy masz do wyczyszczenia przypalony piekarnik, musisz sięgnąć po bardziej złożone metody. Na początek możesz spróbować wyczyścić piekarnik parą. Do naczynia żaroodpornego należy wlać wodę i wstawić ją do piekarnika nagrzanego do co najmniej 100 stopni. Woda zacznie się gotować, a wydobywająca się z niej para zmiękczy osady znajdujące się na ściankach piekarnika. Następnie wystarczy wyczyścić piekarnik wilgotną ściereczką, należy jednak zrobić, to zanim piekarnik całkiem wystygnie.
Jaka wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik?
W sytuacji, gdy masz naprawdę brudny piekarnik i chcesz skutecznie wyczyścić piekarnik, usuwając z niego przypalony tłuszcz, możesz sięgnąć po gotowe produkty chemiczne lub po zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie, czyli domowe sposoby czyszczenia piekarnika. Wiemy, jak dokładnie wyczyścić przypalony piekarnik za pomocą produktów, które prawdopodobnie każdy ma w swojej kuchni. Soda oczyszczona, ocet i cytryna. Te trzy produkty potrafią poradzić sobie z najbardziej nawet zabrudzonymi miejscami, nie tylko czyszcząc, ale dodatkowo dezynfekując powierzchnię całego piekarnika.
Czyszczenia powierzchni piekarnika krok po kroku
Jeśli chcesz szybko wyczyścić piekarnik, wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków:
-
pozbądź się z piekarnika zaschniętych resztek jedzenia,
-
w miarę możliwości pozbądź się warstwy przypalonego tłuszczu,
-
wymieszaj część sody oczyszczonej z częścią wody i częścią octu – papkę nałóż na najbardziej zabrudzone miejsca i zostaw na kilkanaście minut,
-
usuń sodę oczyszczoną wraz z rozpuszczonym tłuszczem i innymi zabrudzeniami,
-
umyj piekarnik ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Jeżeli nie masz sody oczyszczonej, możesz spróbować wyczyścić piekarnik cytryną. Poza tym dość popularnym sposobem jest mycie piekarnika folią aluminiową zwiniętą w kulkę. To rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze dla powierzchni niż druciak czy szorstka strona gąbki, a pozwala wyczyścić piekarnik w stopniu więcej niż wystarczający!
Komentarze