Wady i zalety wanny z parawanem

Urządzenie łazienki bardzo często nie jest prostą sprawą. Szczególnie jeśli chodzi o niewielką łazienkę w Twoim mieszkaniu. W tak ograniczonej przestrzeni potrzebne jest funkcjonalne rozwiązanie, które zapewni Ci nie tylko oszczędność miejsca, lecz także wysoki komfort korzystania z łazienki. Rozwiązaniem tym może okazać się wanna z parawanem. Jak to działa? Jakie są rodzaje parawanów? Czy nadają się one do każdego typu wanny? Poznaj zalety i wady wanny z parawanem.

Wanna z parawanem - czym się charakteryzuje?

Wanna z parawanem to dla wielu osób nieoczywiste rozwiązanie. Często bowiem wydaje im się, że do niewielkiej łazienki mogą wybrać wannę lub prysznic. Montaż kabiny prysznicowej wydaje im się najrozsądniejszym rozwiązaniem, gdyż w małej łazience nie zajmuje ona dużo miejsca, a do tego pozwala na oszczędność wody. W takim wypadku musisz jednak zrezygnować z długich i relaksujących kąpieli. Rozwiązaniem tego problemu jest parawan nawannowy. Dzięki niemu nie musisz rezygnować ani z kąpieli w wannie, ani z brania prysznica. Ochroni on bowiem Twoją łazienkę przed zachlapaniem.

Parawan nawannowy - jaki wybrać?

Wanna z parawanem do małych łazienek jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki niej możesz każdego dnia kierować się własnymi preferencjami i wziąć szybki prysznic albo długą kąpiel. Rynek oferuje różne rodzaje parawanów nawannowych. Jaki więc parawan wybrać? Dzieli się je ze względu na rodzaj otwierania. Wyróżnia się więc:

  • parawan harmonijkowy - inaczej nazywany parawanem składanym, pasuje do każdego kształtu wanny, nawet tej narożnej. Może składać się z dwóch lub więcej elementów. Zależy to od wymiarów wanny. Nie posiada prowadnic, w związku z czym montaż jest bardzo prosty;
  • parawan przesuwny - również składa się z dwóch lub większej liczby skrzydeł, a także pasuje do każdego typu wanny. Parawan przesuwny przypomina swoim wyglądem standardową kabinę prysznicową;
  • parawan wahadłowy - jego montaż jest nieco trudniejszy, gdyż osadzony jest on na zawiasach. Ponadto składa się on z jednego elementu. W związku z tym nie pasuje on do każdego kształtu wanny. Parawan wahadłowy sprawdza się wyłącznie w przypadku wanien prostokątnych.

Wanna z parawanem ze szkła hartowanego czy z plastikowym?

Parawany nawannowe dzieli się nie tylko ze względu na sposób ich montażu. Kiedy wybierzesz już odpowiedni ze względu na montaż parawan nawannowy do Twojej łazienki i wanny, możesz wybrać także materiał, z jakiego został on wykonany. Do wyboru masz:

  • parawan szklany - do jego produkcji używa się szkła hartowanego. Możesz więc kąpać się w gorącej wodzie bez obaw o jego uszkodzenie. Szkło hartowane jest bowiem wysoce odporne na szok termiczny, a także uszkodzenia mechaniczne. Taki parawan występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Ponadto parawany nawannowe ze szkła hartowanego są bezpieczne w użytkowaniu;
  • parawan z tworzywa sztucznego - często spotykane rozwiązanie ze względu na niską cenę oraz lekkość materiału. Wanna z plastikowym parawanem nawannowym jest więc świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Taki parawan daje możliwość brania prysznica samodzielnie nawet kilkuletniemu dziecku. Parawan z tworzywa sztucznego, jakim jest akryl lub polistyren jest także odporny na uszkodzenia, jednak dużo szybciej się brudzi. Wymaga więc częstszego mycia;
  • parawan w formie zasłony prysznicowej - to najtańsze, ale jednocześnie najmniej funkcjonalne rozwiązanie. Wanna z parawanem w postaci zasłony prysznicowej zamontowanej na relingu nad wanną daje bowiem pewną intymność podczas kąpieli oraz chroni łazienkę przed zachlapaniem, jednak nie wygląda tak estetycznie, jak wanna z parawanem nawannowym.

Zalety wanny z parwanem nawannowym

Największą zaletą wanny z parawanem nawannowym jest możliwość wyboru pomiędzy szybkim prysznicem a długą kąpielą. Jest to bowiem częsty problem wielu rodzin, których łazienki są niewielkie. Ot przykładowo kobieta chce zrelaksować się podczas kąpieli, a mężczyzna woli szybkie prysznice. Wanna z parawanem nawannowym jest z takim wypadku najlepszą opcją.

Ponadto nie musimy się martwić, w jakich wnętrzach sprawdzi się wanna z parawanem prysznicowym. Pasuje ona bowiem do każdej łazienki, nawet tej małej. Możesz zamontować parawan harmonijkowy lub przesuwny na każdej wannie. Dzięki temu obniżają się także koszty urządzania łazienki. Osobna wanna i osobna kabina prysznicowa w łazience nie tylko zajmuje dużo miejsca, lecz także generuje dodatkowe koszty.

Ważnym aspektem jest także łatwość instalacji. Zarówno w wannach prostokątnych, jak i narożnych montaż parawanu jest bardzo prosty. Nie przeszkadzają w nim ani niskie ściany, ani spadzisty sufit, gdyż parawan prysznicowy może być montowany wyłącznie na wannie. Ostatnią, ale równie ważną zaletą, jaką cechują się parawany prysznicowe na wannę, jest ich estetyka. Dzięki nim nawet w małych łazienkach może być elegancko i nowocześnie.

Czy parawan prysznicowy ma jakieś niekorzystne aspekty? Oczywiście, że tak. Wanna z parawanem przede wszystkim generuje dodatkowe miejsce do sprzątania. W przypadku samej wanny nie musisz regularnie czyścić parawanu. Ponadto wanna z parawanem nie sprawdzi się w przypadku osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. W takim wypadku najlepsza jest jednak kabina prysznicowa w niskim brodzikiem lub bez niego.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment