Czy trzeba myć mydelniczkę?

Akcesoria łazienkowe trzeba myć regularnie - szczególnie ważne jest mycie mydelniczki. Mydło jest w ruchu kilka razy dziennie, używa się go przy każdym myciu rąk, co w praktyce oznacza, że ma kontakt z wieloma drobnoustrojami. Dodatkowo, dotyka się go mokrymi rękami, co powoduje, że nieestetycznie rozpływa się w mydelniczce. Jak i czym myć mydelniczki?

Częste mycie rąk podstawą higieny

Nie jest zaskoczeniem, że podstawą higieny jest regularne mycie rąk. Mówi się o tym już dzieciom w wieku szkolnym, a jeszcze mocniej podkreślano to, gdy pojawiło się ryzyko zakażenia koronawirusem. Trudno też wyobrazić sobie wizytę w publicznej toalecie, po której natychmiast nie idzie się skorzystać z mydła. Korzystanie z dobrego jakościowego mydła pomaga eliminować zakażenia skóry i nie wysusza jej. Mimo że teoretycznie wydaje się to oczywiste, warto pamiętać, że ten podstawowy zabieg rzeczywiście likwiduje bakterie i chroni nas przed wieloma chorobami.

Dozownik mydła czy mydelniczka - co wybrać?

Wybór zależy tak naprawdę od preferowanych rodzajów mydła: mydło w płynie czy mydło w kostce? Ekologiczną formą są mydła w kostce, opakowane w papierowe pudełko. Dzięki temu, za każdym razem nie generuje się plastikowego opakowania. Mają one jednak swoje minusy - po kilkukrotnym umyciu rąk robią się miękkie i przestają estetycznie wyglądać. W mydelniczce gromadzi się woda, co nie jest ani higieniczne ani dobrze się nie prezentuje.

Mydło w płynie jest wygodniejsze ze względów estetycznych, bo nawet częste mycie rąk nie powoduje, że zmienia swój wygląd. Aby nadać łazience charakteru, można wybrać designerski dozownik, który postawiony na umywalkę będzie współgrał z resztą wnętrza.

Mydelniczka z ociekaczem

Jeśli lubisz myć ręce mydłem w kostce, można zminimalizować problem gromadzącej się w mydelniczce wody, kupując model z ociekaczem. To wygodne rozwiązanie, bo cała woda i rozpuszczone mydło spływają na dół. Są dwa rodzaje mydelniczek tego typu: z pojemnikiem oraz w formie koszyczka, który ma uchwyty z silikonu, mocowane do ściany. Tego typu mydelniczki również trzeba czyścić, natomiast wyglądają dużo estetycznie, a mydło na nich położone nie rozpuszcza się i nie traci swoich właściwości.

Jak dbać o mydelniczkę?

Kluczem jest regularność! Szklane mydelniczki trzeba czyścić prawie po każdym myciu rąk czy twarzy. Zwykle wystarczy ciepła woda i doszorowanie tego, co mogło wyschnąć - najczęściej przy krawędzi mydelniczki. Jeśli z którejś strony zgromadził się kamień od dużej ilości wody, można potraktować to preparatem odkamieniającym, ale zwykle aż tak inwazyjne produkty nie są potrzebne. Najtrudniej jest domyć czarne i ciemne mydelniczki, bo na nich osad z mydła jest najbardziej widoczny.

Na mydelniczce mogą gromadzić się też włosy i kurz - im częściej będzie przecierana, tym bardziej higieniczne będzie korzystanie z leżącego na niej mydła - szczególnie do mycia twarzy. Dozownik na mydło w płynie też trzeba przecierać, bo w kontakcie z wodą robią się na nim zacieki. A pojemniki z zaciekami, stojące na umywalce raczej nie wyglądają estetycznie. Do ich czyszczenia najlepiej użyć delikatnego środka odkamieniającego, bo mycie samą wodą nie pozbędzie się zacieków.

Mycie rąk to podstawowy zabieg higieniczny, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. Należy pamiętać, że należy czyścić także mydelniczkę, aby nie stała się miejscem gromadzenia zarazków. Najczęściej wystarczy do tego woda, a przy bardziej uciążliwych zaciekach delikatne środki chemiczne.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment