Czym wyczyścić baterie łazienkowe?

Jednym z nieodłącznych elementów wyposażenia każdej łazienki są baterie łazienkowe. To właśnie one umożliwiają wygodne korzystanie z urządzeń sanitarnych, zapewniając łatwy dostęp do bieżącej wody. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli zróżnicowanych pod względem kształtu, rozmiaru czy kolorystyki. Choć wszystkie początkowo ładnie się prezentują, to jednak po pewnym czasie na powierzchni mogą powstać mało estetyczne osady. W jaki sposób czyścić baterie łazienkowe?

O czym należy pamiętać podczas czyszczenia baterii?

Większość baterii łazienkowych dostępnych na rynku wykonana jest z mosiądzu. Jak się okazuje, materiał ten charakteryzuje się dużą odpornością na szorowanie i niekorzystne czynniki zewnętrzne, co pozwala zachować schludny wygląd armatury przez wiele lat. W pierwszej kolejności trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy unikać żrących preparatów, które mogą uszkodzić powierzchnię. Duże znaczenie z pewnością ma systematyczność usuwania kamienia i innych zanieczyszczeń. Wystarczy regularnie czyścić baterie łazienkowe, aby zapobiec przed trudnymi do zmycia nalotami.

Podczas mycia baterii łazienkowej najlepiej delikatnie nasączyć szmatkę odpowiednim środkiem, zamiast bezpośrednio go rozpylać na powierzchnię. Warto pamiętać, że w trudno dostępnych miejscach, takich jak fugi i narożniki mogą gromadzić się kamień i inne zabrudzenia. Z tego względu najlepiej pamiętać o regularnym wyciąganiu perlatora z wnętrza baterii w celu czyszczenia. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem są środki na bazie kwasu cytrynowego. Wystarczy pozostawić poszczególne elementy kranu na kilkanaście minut, aby wyglądały jak nowe.

Jakie środki czystości warto używać?

Doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie są przekonane do domowych sposobów czyszczenia łazienki, może być wykorzystanie odpowiednich środków chemicznych. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo preparatów, w tym również przeznaczone do armatury łazienkowej. Decydując się na ich zastosowanie, możesz mieć pewność, że nie uszkodzisz powierzchni baterii. W przypadku braku dostępu do takich produktów najlepiej użyć łagodnych, uniwersalnych płynów o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH, zbliżonym do naturalnego.

Przy wyborze odpowiednich środków chemicznych warto dokładnie zapoznać się ze składem, aby był bezpieczny dla danej powierzchni. Przede wszystkim należy unikać:

  • kwasów,

  • rozpuszczalników,

  • chloru,

  • mydła,

  • środków nabłyszczających.

Duże znaczenie ma też płynna postać preparatu bez drobinek ścierających. W ten sposób uchronisz armaturę przed zarysowaniami. Nowoczesne modele baterii łazienkowych zwykle wykonane są z łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Z tego względu myjąc je systematycznie, wystarczą jedynie łagodne produkty myjące. Jeśli posiadasz kran o innym wykończeniu niż chromowanym, koniecznie sprawdź zalecenia producenta dotyczące pielęgnacji.

nowoczesny odpływ liniowy

Domowe sposoby na czyszczenie baterii

Ciekawą propozycją dla osób, które preferują skuteczne, a przy tym delikatne i ekologiczne sposoby czyszczenia baterii, jest zastosowanie domowych metod. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w znane i zwykle dostępne pod ręką produkty, takie jak kwasek cytrynowy, ocet czy etanol. Świetnie usuwają zabrudzenia sprawiając, że czyszczenie baterii jest całkiem przyjemne, a przy tym są bezpieczne dla powierzchni.

Usuwanie kamienia z wykorzystaniem octu

Popularną domową metodą usuwania kamienia z armatury jest czyszczenie octem. Jak czyścić baterie tym sposobem? Trzeba rozcieńczyć ocet z wodą w proporcji 1:1, a następnie nasączyć ściereczkę. Mokry materiał powinien pozostać na powierzchni baterii około 15 minut lub dłużej przy trudniejszych osadach. Po upływie tego czasu wystarczy przepłukać kran. W razie potrzeby można powtórzyć czynność.

Zwalczanie zanieczyszczeń przy pomocy kwasku cytrynowego

Zamiast octu do czyszczenia baterii łazienkowej świetnie nadaje się kwasek cytrynowy. Wystarczy wymieszać go z wodą, aby uzyskać skuteczny, bakteriobójczy, a przy tym w pełni naturalny środek. W roztworze można zamoczyć poszczególne części kranu po ich demontażu i pozostawić na pewien czas. Dzięki temu zapewnisz sprawne działanie armatury i sprawisz, że wyglądać będzie jak nowa.

Błyskawiczne mycie kranów alkoholem etylowym

Świetnym sposobem, aby doczyścić powierzchnię kranu, jest zastosowanie alkoholu etylowego. W takiej sytuacji wystarczy delikatnie nasączyć nim ściereczkę i pocierać baterię do momentu usunięcia całego kamienia. To szybka i niezwykle skuteczna metoda, gwarantująca piękny połysk armatury.

Dlaczego należy regularnie czyścić strumień wody w baterii łazienkowej?

Obecnie niemal każda bateria łazienkowa wyposażona jest w regulator strumienia wody. Zwykle akcesoria te występują w formie sitka ze stali nierdzewnej, którego działanie przypomina nieco filtr. Aby zapobiec przed osadami utrudniającymi przepływ, dobrze pamiętać o systematycznym czyszczeniu tego elementu, przynajmniej raz na pół roku, a w przypadku twardej wody nawet raz w miesiącu. Dzięki temu uchronisz go przed uszkodzeniami i mało estetycznymi zabrudzeniami.

Po zdemontowaniu regulatora strumienia należy dokładnie go umyć pod strumieniem wody lub włożyć do roztworu z kwaskiem cytrynowym, co ułatwi usuwanie trudnych zanieczyszczeń. Następnie wystarczy wytrzeć ściereczką na sucho i ponownie zamontować w kranie. Obecnie dużą popularnością cieszą się nowoczesne perlatory, gdyż są dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości. Wyróżnia je specjalna konstrukcja, dzięki której usuniesz kamień wapienny poprzez przejechanie po sitku palcem.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment