Jak odkamienić deszczownicę prysznicową?

Dlatego, aby korzystanie z deszczownicy za każdym razem przynosiło Ci oczekiwaną korzyść, musisz pamiętać, że tylko jej regularne jej odkamienianie zapewni prawidłowe działanie.

W poniższym wpisie wyjaśniamy:

  • czym najlepiej czyścić armaturę łazienkową;
  • jak wykonać domowy roztwór do czyszczenia deszczownicy.

Czym najlepiej czyścić deszczownicę?

Przy częstym korzystaniu z deszczownicy osad może pojawić się naprawdę szybko, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z twardą wodą. Możesz zdecydować się na gotowe środki czyszczące, które pozwolą oczyścić powierzchnię pokrytą kamieniem oraz usunąć naleciałości z wnętrza deszczownicy, lub wybrać jeden z domowych sposobów.

Domowe środki czystości mają tę przewagę nad produktami sklepowymi, że zwykle mamy je pod ręką. Wśród najczęściej używanych domowych środków czyszczących możemy wymienić:

  • mieszankę octu i wody;
  • sok z cytryny lub kwasek cytrynowy rozpuszczony z wodą;
  • sodę oczyszczoną.

Wszystkie wymienione produkty usuwają kamień i doskonale czyszczą zabrudzoną powierzchnię, są tanie, łatwo dostępne i bezpieczne dla zdrowia – Twojego i domowników.

Jak odkamienić słuchawkę prysznicową octem? Jak zrobić roztwór?

Czyszczenie słuchawki prysznica lub dysz w deszczownicy można przeprowadzić w bardzo prosty sposób, przetykając każdy otwór za pomocą wykałaczki. Jest to metoda skuteczna, ale bardzo czasochłonna i wymagająca cierpliwości oraz skupienia.

Zdecydowanie lepszym sposobem na to, aby usunąć kamień, jest zastosowanie wyżej wymienionych środków.

Jak odkamienić deszczownicę prysznicową? Przygotuj niezawodny roztwór!

  • Pierwszym etapem będzie przygotowanie roztworu odkamieniającego. Najwygodniej jest go zrobić w dużej misce, do której będzie można swobodnie włożyć deszczownicę;
  • w wybranym pojemniku wystarczy połączyć równą ilość octu z ciepłą wodą (1:1). Jeśli zapach octu jest dla Ciebie zbyt uciążliwy, możesz zastąpić go sokiem z cytryny lub łyżeczką kwasku cytrynowego.

Roztwór wody z octem, jak i roztwór cytrynowy są bardzo skutecznymi środkami do usuwania kamienia. Jednocześnie są one całkowicie bezpieczne dla większości materiałów, z których wykonane są deszczownice. Co ważne, ocet, jak i kwas zawarty w cytrynie działa dezynfekująco, skutecznie zabijając bakterie oraz grzyby.

W ten sam sposób możesz wyczyścić słuchawkę prysznicową. Warto dodać, że ocet jest na tyle delikatny, że można nim myć całą łazienkę - nie powoduje matowienia szkła, ani płytek ściennych.

Jak wyczyścić deszczownicę krok po kroku?

Wykonaj następujące kroki, aby odkamienić deszczownicę prysznicową:

  • gdy masz już gotowy roztwór wody i wybranego kwasu, włóż do niego odczepioną z uchwytu deszczownicę i pozostaw w pojemniku na jakiś czas - w przypadku silnego zakamienienia może to być nawet cała noc. W sytuacji, gdy kamienia jest mniej, odczekaj około godziny;
  • upewnij się, że cała deszczownica jest zanurzona, a płyn wypełnia jej dysze;
  • po upływie określonego czasu użyj miękkiej szczoteczki do czyszczenia i delikatnie usuń rozpuszczony kamień z dysz deszczownic. Postaraj się dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, w których kamień może trzymać się mocniej;
  • po dokładnym wyczyszczeniu deszczownicy spłucz ją czystą wodą, upewniając się, że pozostałości kamienia i roztworu zostały całkowicie usunięte.

Analogicznie możesz postąpić w przypadku czyszczenia słuchawki prysznicowej – odkręć końcówkę węża i zanurz ją w roztworze, a następnie oczyść za pomocą szczoteczki. Płynem powstałym z połączenia wody i łyżeczki kwasku cytrynowego możesz czyścić także baterie łazienkowe.

Inne metody czyszczenia deszczownicy

Deszczownice, słuchawkę prysznicową i każdą zabrudzoną powierzchnię w łazience można wyczyścić za pomocą innych łatwo dostępnych środków.

Bardzo popularne jest wykorzystywanie sody oczyszczonej połączonej z wodą. Gęstą pastą należy pokryć całą deszczownicę - dla lepszego efektu można polać ją octem, który przyspieszy proces odrywania się kamienia od powierzchni deszczownicy.

Tutaj także, zamiast octu, warto wykorzystać kwasek cytrynowy. Wiele osób rekomenduje połączenie sody oczyszczonej z wodą utlenioną. Z kolei ta mieszanka poradzi sobie nie tylko z kamieniem, ale i z grzybami oraz pleśnią. Dobrze używać jej do regularnego czyszczenia łazienki - można ją stosować na każdej powierzchni.

Regularne czyszczenie deszczownicy - dlaczego jest ważne?

Deszczownice charakteryzują się dużą, płaską głowicą montowaną zazwyczaj na suficie lub na wysokim ramieniu prysznica. Są zaprojektowane tak, aby dostarczać wodę w sposób imitujący naturalny deszcz. Strumienie wody z deszczownicy są zwykle delikatniejsze i bardziej rozproszone niż w tradycyjnym prysznicu, co zapewnia użytkownikowi doświadczenie relaksującej, łagodnej kąpieli.

Z biegiem czasu deszczownica może zmniejszyć swoją wydajność. Dzieje się to z powodu już wspomnianego kamienia, który osadza się w jej wnętrzu.

Twarda woda zawiera wysokie stężenie wapnia i magnezu. Gdy woda przepływa przez deszczownicę, naleciałości mogą osadzać się na dyszach, prowadząc do ich zablokowania. Skutkuje to zmniejszeniem przepływu wody i może sprawić, że strumień stanie się słabszy lub nierównomierny.

Osady kamienne mogą gromadzić się zarówno wewnątrz deszczownicy, jak i na elementach grzewczych. To z kolei może wpływać na efektywność ogrzewania wody, zwiększając zużycie energii.

Jak odkamienić deszczownicę prysznicową? Podsumowanie

Domowe sposoby na odkamienianie deszczownicy czy słuchawki prysznicowej są nie tylko bardzo skuteczne, ale także bezpieczne i ekologiczne. Kupiony w sklepie środek czyszczący może zawierać składniki, które nie są obojętne dla naszego otoczenia – spłukane przenikają z wodą do środowiska.

Dlatego zachęcamy do regularnego używania naturalnych środków, dzięki którym zarówno deszczownica, jak i słuchawka prysznicowa będą czyste i pozbawione osadu z kamienia.

Zdarzają się sytuacje, kiedy czyszczenie deszczownicy nie przynosi oczekiwanych skutków. Masz wówczas dwa wyjścia:

  • korzystanie z armatury, której działanie pozostawia wiele do życzenia;
  • zakup nowej deszczownicy na Mexen.pl!

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment