- Kategoria: Dbamy o łazienkę
- Autor: Mexen
- Dodano:
Silikon jest najczęściej wykorzystywanym materiałem służącym do uszczelniania. Wykorzystuje się go zarówno do montażu okien, jak i do mocowania kabin prysznicowych, umywalek, wanien etc. Jest to materiał bardzo elastyczny, dzięki czemu z łatwością dopasowuje się do kształtu montowanych elementów wyposażenia. Poza tym doskonale chroni przed przedostawaniem się wody, na przykład na zewnątrz kabiny prysznicowej. Jednak czasami zdarza się, że silikonowa fuga pokrywa się trudną do usunięcia pleśnią. Co można, a właściwie co należy zrobić w takiej sytuacji? Czy można poradzić sobie domowymi sposobami?
Dlaczego należy usuwać pleśń w łazience?
Czarne punkty pojawiające się na uszczelkach czy fugach wykonanych z silikonu to nie tylko defekt wizualny. To także dość realne zagrożenie zdrowotne, którego nie powinno się lekceważyć. Pleśń w łazience pojawia się najczęściej w kabinie prysznicowej oraz w okolicach wanny, czyli w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą. Wilgoć i wysoka temperatura tworzą specyficzny mikroklimat sprzyjający rozwojowi pleśni.
Jeżeli nie zwrócisz na czas uwagi na pojawiające się na silikonie plamy towarzyszące powstawaniu grzyba, będziesz mieć spory problem. W krótkim czasie fugi czy uszczelki pokryje czarna pleśń, która ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Mikotoksyny wytwarzane przez zarodniki pleśni są bardzo szkodliwe, zwłaszcza jeżeli będziesz narażony na ich ciągłe wdychanie. Katar i ogólne zmęczenie, nieżyty dróg oddechowych i podrażnienie skóry, to zaledwie początek problemów, które mogą być wywołane przez rozwój pleśni w łazience.
Jak skutecznie wyczyścić zabrudzoną powierzchnię?
Najprostszą metodą jest dbanie o to, aby pleśń w łazience po prostu się nie pojawiła. Niestety, mało kto ma na tyle czasu i samozaparcia, aby po każdej kąpieli starannie wycierać wszystkie elementy narażone na rozwinięcie się na nich pleśni. Ważne jest, aby jak najszybciej reagować na pojawienie się pierwszych objawów. Czarną pleśń w kabinie prysznicowej zobaczysz bez trudu, to te niewielkie plamki pojawiające się na silikonie. Jeśli szybko je usuniesz, nie doprowadzisz do rozwinięcia się grzybów.
Jeżeli jednak doszło już do pojawienia się grzybów na silikonie, masz do wyboru szereg sposobów na to, jak skutecznie usunąć pleśń. W zależności od stopnia zabrudzenia możesz zdecydować się na walkę z pleśnią domowymi metodami lub przy wykorzystaniu gotowych środków do usuwania pleśni. Najczęściej są to preparaty grzybobójcze, które dodatkowo mają właściwości wybielające, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na strukturę silikonu.
Usuń pleśń z silikonu domowymi metodami
Silikon sanitarny to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chodzi o zapewnienie szczelności między różnego rodzaju połączeniami. Niestety, jest to także świetne środowisko do rozwoju pleśni, zwłaszcza w łazience, gdzie panuje wysoka wilgotność i temperatura. Na szczęście, pleśń w łazience można usunąć także metodami nie wymagającymi zakupu preparatu grzybobójczego. Jeżeli chcesz usunąć pleśń z silikonu, możesz w pierwszym rzędzie sięgnąć po sodę oczyszczoną.
Najpierw posypujemy sodą oczyszczoną zabrudzone powierzchnie, a następnie szorujemy je przy użyciu szczoteczki do zębów. Nie powinna ona być zbyt twarda, a szorowanie zbyt intensywne, nie chodzi przecież o usunięcie fugi lub silikonu tylko o usunięcie pleśni. Po wyszorowaniu spłukujemy wodą zabrudzone miejsca, usuwając w ten sposób resztki pleśni. Dodatkowo można zastosować naturalny środek grzybobójczy w postaci olejku z drzewa herbacianego. Dodajemy go do sody, którą należy posypać zabrudzone miejsce. Działanie olejku eterycznego to nie tylko piękny zapach, to udowodnione metody zapobiegające powstawaniu pleśni.
Jak usunąć pleśń i grzyba z łazienki? Wersja bardziej radykalna
Jeżeli domowe sposoby usuwania pleśni nie działają albo po prostu nie chcesz używać sody oczyszczonej, możesz sięgnąć po bardziej radykalne sposoby mające na celu usunięcie grzyba. Na rynku istnieje bardzo duży wybór preparatów stworzonych z myślą o tym, jak usunąć czarną pleśń w łazience. Wybierając produkt wysokiej jakości, ułatwisz sobie zadanie, należy jednak pamiętać, że zwykle są to produkty dość silnie żrące, podczas ich używania warto chronić dłonie gumowymi rękawiczkami. Preparat należy nanieść na odgrzybiane miejsce, odczekać określony na opakowaniu czas i spłukać go wraz z pleśnią czystą wodą.
Zdarzyć się może sytuacja, w której ani preparaty sklepowe, ani tym bardziej soda oczyszczona nie dają sobie rady z usunięciem pleśni. Wtedy niestety najlepiej jest usunąć fugi lub uszczelki, dobrze oczyścić puste miejsca i położyć nowe. Warto też zastanowić się, czy nie lepiej będzie w tym wypadku zdecydować się na fugi epoksydowe, którym duża wilgotność szkodzi zdecydowanie mniej.
Komentarze