Młynek do zlewu: jak działa rozdrabniacz do odpadów pod zlew? Czy warto?

Młynek do zlewu, czy też inaczej młynek do odpadów kojarzy się wielu osobom z amerykańską kuchnią i scenami z seriali, kiedy podczas zmywania, resztki jedzenia usuwane są wprost z talerza do odpływu zlewozmywaka. Co jednak nie skutkuje zatkaniem się zlewu. Dlaczego? Ponieważ jest w nim zainstalowany rozdrabniacz kuchenny, który radzi sobie świetnie z wszelkimi kuchennymi odpadkami. Wraz z wodą do kanalizacji dostają się bardzo mocno rozdrobnione resztki.

Młynek do zlewu – czym jest i jak działa?

Młynek przeznaczony do mielenia odpadów kuchennych to w Polsce stosunkowo nowy wynalazek, jednak coraz więcej ludzi decyduje się na instalacje w swojej kuchni tego właśnie urządzenia. Wiele krajów nie tylko zezwala, ale nawet nakazuje korzystanie z rozdrabniaczy, ponieważ pozwala to na praktycznie całkowite wyeliminowanie frakcji bio. W ten sposób generowanych jest zdecydowanie mniej śmieci.

Budowa młynka jest bardzo prosta, jest on wykonany ze stali nierdzewnej, składa się z tuby, w której zamontowane są dwa talerze tnące. Urządzenie podłączane jest do prądu, po uruchomieniu młynka, wirujące talerze siekają wrzucone do niego odpadki na bardzo drobne kawałeczki. Rozdrobnione odpadki wraz z wodą trafiają do kanalizacji. Nie trzeba się obawiać o możliwość zatkania odpływu, ponieważ zmielone resztki są naprawdę bardzo małe, zdecydowanie mniejsze, niż te, które co jakiś czas przeciskają się przez oczka sitka umieszczonego standardowo w odpływie.

Co można wrzucać do młynka do zlewu?

Posiadacze młynka do zlewu polecają go głównie dlatego, że można wrzucić do niego właściwie wszystkie odpady organiczne. Poczynając od fusów po kawie czy herbacie, poprzez skórki warzyw i owoców, skorupki od jajek, pestki, liście, fragmenty roślin, zwiędłe kwiaty, aż po drobne kości. Wystarczy wrzucić je do otworu rozdrabniacza i włączyć młynek. Następnie wystarczy puszczenie strumienia zimnej wody i zmielone resztki opuszczają spust zlewozmywaka, wpływając wprost do rury kanalizacyjnej. Woda jednocześnie chłodzi mechanizm rozdrabniacza.

Aby zapobiec zniszczeniu urządzenia, należy wrzucać do niego głównie miękkie odpadki organiczne. Nie można więc pozbywać się w ten sposób łupin orzechów czy dużych kości. Poza tym do rozdrabniacza nie można wlewać gorącego tłuszczu, tu chodzi nie tylko o sam młynek, ale raczej o to, że tłuszcz po wymieszaniu z wodą może stwardnieć, tworząc wraz ze zmielonymi resztkami korek, który skutecznie zatka rurę kanalizacyjną.

Montaż młynka do zlewozmywaka

Instalacja młynka do zlewu jest zadaniem stosunkowo prostym i większość osób radzi sobie z tym bez konieczności korzystania z pomocy fachowca. Najistotniejsze jest posiadanie otworu odpływowego o odpowiedniej szerokości, standardowo jest to 90 mm. Jeżeli więc planujesz montaż młynka do odpadów kuchennych, musisz pamiętać o tym już na etapie kupowania zlewu. Przed rozpoczęciem montażu należy też zapoznać się z wymiarami takimi m.in.jak wysokość rozdrabniacza, odległość od dolnej misy zlewozmywaka do linii środkowej otworu wlotowego czy szerokość rozdrabniacza.

Wlot kanalizacji powinien znajdować się ok. 5 cm poniżej otworu młynka. Urządzenie umieszcza się w otworze zlewozmywaka, następnie nakłada się uszczelki, mocuje się rozdrabniacz oraz nakłada się kołnierz uszczelniający szczelinę pomiędzy młynkiem a brzegami otworu zlewozmywaka.

młynek do odpadów

Poznaj rodzaje młynków do zlewu

Wszystkie dostępne na rynku młynki do odpadków są urządzeniami elektrycznymi, różnić się cechami takimi jak: moc młynka, wymiary instalacyjne, wielkość komory rozdrabniacza oraz głośność. Jeżeli natomiast chodzi o sposób uruchamiania, to wyróżniamy:

  • rozdrabniacz korkowy,

  • młynek pneumatyczny,

  • młynek bezprzewodowy.

Pierwszy z nich uruchamia się automatycznie po zatkaniu zlewu korkiem, drugi z nich uruchamiany jest sprężonym powietrzem, a ostatni działa przy użyciu pilota. Wielkość komory, w jaką wyposażony jest rozdrabniacz, liczy się szczególnie w sytuacji, gdy w domu naprawdę dużo się gotuje, a w związku z tym powstaje naprawdę dużo odpadków, które będą odprowadzane przy wykorzystaniu młynka.

Młynek do odpadów – zalety

Nie będziemy Cię przekonywać, że młynek do zlewu to urządzenie absolutnie niezbędne, a do tego całkowicie pozbawione wad, warto jednak zastanowić się nad zakupem rozdrabniacza. Dzięki niemu można znacząco zredukować ilość produkowanych śmieci, to może przełożyć się na mniejsze opłaty za wywóz śmieci. Czyli jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne.

Poza tym młynek do odpadów pomaga w utrzymaniu czystości zlewozmywaka, nie generuje też konieczności czyszczenia sitka w odpływie oraz usuwania resztek, które wpadły do odpływu. Rura odprowadzająca resztki do kanalizacji pozostaje czysta, a co za tym idzie, nie pojawiają się w niej żadne przykre zapachy. To kolejny z argumentów przemawiających za instalacją młynka do rozdrabniania odpadków. Jeżeli chodzi o wady takiego urządzenia, to najistotniejszą jest posiadanie odpowiedniego zlewozmywaka.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment