Zlew jednokomorowy vs. dwukomorowy – który lepszy?

Wybór odpowiedniego zlewu do nowej kuchni może być trudniejszy, niż się wydaje. Zlew jedno- czy dwukomorowy – na który z nich się zdecydować? I jeden, i drugi ma swoje zalety oraz wady, które mogą wpłynąć na komfort codziennego użytkowania w kuchni. Dziś porównamy zatem najpopularniejsze typy zlewów, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru. Czy bardziej praktyczny będzie zlewozmywak jedno- czy dwukomorowy? Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem, nie pomijając m.in. wielkości kuchni, liczby komór konstrukcji oraz gwarantowanych przez zlewozmywaki funkcji.

Dla kogo zlew jednokomorowy będzie dobrym wyborem?

Zlewozmywak jednokomorowy najlepiej sprawdza się w mniejszej kuchni, w której każda wolna przestrzeń jest na wagę złota. Ten typ zlewu posiada tylko jedną dużą komorę, co sprawia, że charakteryzuje go przynajmniej kilka istotnych zalet. Niestety jednak montaż tego rodzaju konstrukcji wiąże się jednocześnie z pewnymi ograniczeniami.

Zlewozmywaki jednokomorowe –  ich główne zalety

  1. Oszczędność miejsca – jedną z największych zalet posiadania w kuchni zlewu jednokomorowego jest bez wątpienia możliwość zaoszczędzenia sporej ilości miejsca ze względu na niedużą wielkość zlewozmywaka, co zwiększa wygodę w czasie gotowania i nie tylko. Dzięki jednej, dużej komorze zlew ten zajmuje mniej miejsca na blacie kuchennym niż model dwukomorowy, co jest istotne przede wszystkim w małych kuchniach, wymagających zastosowania rozwiązań pozwalających zyskać maksymalną ilość wolnej przestrzeni.
  2. Łatwość montażu – zlewozmywaki jednokomorowe są zazwyczaj łatwiejsze w montażu niż dwukomorowe, a zarazem bardzo praktyczne. Z jakiego powodu? Mniej elementów tworzących je oznacza prostszą instalację i mniej problemów z dopasowaniem do istniejącego układu kuchni.
  3. Uniwersalność – dzięki swojej prostocie zlew jednokomorowy można łatwo dopasować do praktycznie każdego stylu kuchni. Z powodzeniem będzie służyć zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach, jak i zaaranżowanych zgodnie z klasycznymi standardami.
  4. Większa komora – jednokomorowy zlewozmywak oferuje dużą przestrzeń do mycia nie tylko sztućców czy talerzy, ale również dużych garnków, patelni czy blach do pieczenia. Brak przegrody gwarantuje większą swobodę ruchu, w wyniku czego usuwanie resztek jedzenia z artykułów służących do ich przygotowywania staje się o wiele wygodniejsze i zajmuje niewiele czasu.

Zlewozmywak jednokomorowy – jakie ograniczenia posiada?

  1. Brak dodatkowej komory – za główną wadę zlewu jednokomorowego należy uznać w poszczególnych sytuacjach brak drugiej komory, co może utrudniać wykonywanie kilku czynności jednocześnie, np. mycia naczyń i płukania warzyw.
  2. Ograniczona funkcjonalność – często gotując i myjąc dużo naczyń, zlewozmywak jednokomorowy może okazać się niewystarczający. Brak możliwości oddzielenia różnych zadań kuchennych wpływa najczęściej w negatywny sposób na komfort użytkowania tego typu konstrukcji kuchennej.
  3. Mniej opcji dodatkowych – wiele modeli zlewów jednokomorowych zapewnia mniej opcji dodatkowych (np. suszenia naczyń) w porównaniu do posiadających tylko jedną komorę, np. takich jak ociekacz. A to bywa  problematyczne dla osób oczekujących bardziej wszechstronnego rozwiązania.

Zlewozmywak dwukomorowy – czym różni się od konstrukcji z jedną komorą?

Zlew dwukomorowy to odpowiedni model dla osób posiadających większą kuchnię, w której wolna przestrzeń nie jest zbyt mocno ograniczona. Składa się on, jak sama nazwa wskazuje, z dwóch komór, które mogą być równej lub różnej wielkości – w zależności od modelu. Taki zlew jest bardziej wszechstronny niż jednokomorowy, ale jednocześnie zajmuje więcej miejsca i może być trudniejszy w montażu.

Zlewozmywak dwukomorowy – jakie są jego największe plusy?

  1. Wielozadaniowość – główną zaletą zlewu dwukomorowego jest możliwość wykonywania w nim kilku czynności jednocześnie. Może być to np. mycie naczyń w jednej komorze i płukanie warzyw w drugiej, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę w kuchni.
  2. Lepsza organizacja pracydwukomorowy zlew umożliwia lepszą organizację przestrzeni roboczej. Za jego sprawą łatwiej jest oddzielić brudne naczynia od czystych, co bywa szczególnie przydatne w większych gospodarstwach domowych (tworzonych przez co najmniej kilka osób), stanowiąc dla nich idealne rozwiązanie.
  3. Więcej opcji dodatkowych – zlewy dwukomorowe często oferują więcej opcji dodatkowych niż modele posiadające jedną komorę, m.in. ociekacz, deskę do krojenia czy kosze na sztućce. Te akcesoria w wielu przypadkach pozwalają znacznie zwiększyć funkcjonalność zlewu, dlatego jest on wybierany coraz częściej szczególnie przez osoby, dla których rozmiar zlewu nie ma większego znaczenia. 
  4. Większa elastyczność – możliwość wyboru między zlewem o dwóch równych komorach a modelem posiadającym jedną większą i jedną mniejszą pozwala łatwiej znaleźć taki, który okaże się najlepiej dopasowany względem potrzeb kupującego.

W jakich sytuacjach lepiej jest unikać zakupu i montażu zlewu dwukomorowego?

  1. Większe wymagania przestrzenne – zlew dwukomorowy zajmuje więcej miejsca niż jednokomorowy, co może być problematyczne w mniejszej kuchni. Konieczność wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na blacie ogranicza bowiem ilość wolnego miejsca na inne urządzenia kuchenne i może mieć znaczenie dla Twojego stylu gotowania.
  2. Trudniejszy montaż – radzimy zwrócić uwagę na to, że montaż zlewu dwukomorowego jest zwykle bardziej skomplikowany niż w przypadku zlewu jednokomorowego. W końcu więcej elementów do wykorzystania oznacza więcej pracy i potencjalnych problemów przy instalacji – zwłaszcza gdy przeprowadza ją niedoświadczona osoba.
  3. Wyższa cena – ważne jest też to, że zlewy dwukomorowe są zazwyczaj droższe niż jednokomorowe, zarówno pod względem zakupu samego zlewu, jak i kosztów instalacji.

Podsumowanie – zlew jednokomorowy czy dwukomorowy? A może zlew półtorakomorowy? 

Wybór między zlewem jednokomorowym a dwukomorowym to decyzja, która zależy od wielu czynników, takich jak wielkość kuchni, rozmiar zlewozmywaka, jego wygląd czy indywidualne potrzeby kupującego. Zlew jednokomorowy jest najczęściej idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie prostotę, oszczędność miejsca i łatwość montażu. Z kolei zlew dwukomorowy gwarantuje większą funkcjonalność, możliwość wykonywania w nim kilku zadań jednocześnie i lepszą organizację pracy w kuchni. Pamiętaj, że na rynku dostępne są również zlewy półtorakomorowe, będące konstrukcjami łączącymi w sobie cechy modeli jedno- i dwukomorowych.

Jeśli więc szukasz sklepu oferującego wysokiej jakości: 

które najlepiej odpowiadają potrzebom różnych osób, sprawdź asortyment Mexen, gwarantujący szeroki wybór modeli zlewozmywaków jedno- i dwukomorowych, wykonanych w różnych stylach i rozmiarach, odpornych na wysokie temperatury i gwarantujące wysoki komfort pracy. Następnie wybierz zlew, który najlepiej pasuje do Twojej kuchni i ciesz się z możliwości komfortowego korzystania z niego każdego dnia podczas mycia naczyń, owoców czy warzyw.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment