- Kategoria: Łazienka
- Autor: Mexen
- Dodano:
Grzejniki elektryczne to urządzenia grzewcze, wykorzystujące energię elektryczną do produkcji ciepła. Działają poprzez konwersję energii elektrycznej w energię cieplną, która jest następnie emitowana do otoczenia w celu ogrzewania przestrzeni mieszkalnych, biurowych, przemysłowych lub innych.
Współcześnie można wybierać spośród wielu różnych rodzajów grzejników elektrycznych, w związku z tym dobranie odpowiedniego modelu dopasowanego do potrzeb nie powinno nikomu sprawiać problemów.
W poniższym wpisie przedstawiamy rodzaje grzejników elektrycznych oraz podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę, aby dobrać odpowiednie urządzenie, które spełni Twoje oczekiwania.
Poznaj rodzaje popularnych grzejników elektrycznych
Najpopularniejszymi grzejnikami elektrycznymi dostępnymi na rynku są:
- grzejniki konwektorowe: jest to jedno z najprostszych rozwiązań, pozwalające na szybkie i efektywne ogrzanie pomieszczenia. Ten rodzaj grzejników działa na zasadzie konwekcji, polegającej na procesie naturalnego obiegu powietrza w pomieszczeniu, spowodowanego różnicami temperatur. Mechanizm ten opiera się na dwóch zjawiskach fizycznych: cieplejsze powietrze ma mniejszą gęstość niż zimniejsze, więc unosi się do góry, natomiast chłodniejsze, będące cięższe, opada w dół;
- grzejniki olejowe: są to urządzenia, wewnątrz których znajduje się specjalny olej, który po podgrzaniu przekazuje energię na ścianki grzejnika. Takie grzejniki są stosunkowo bezpieczne w użytkowaniu, równomiernie oddają ciepło i pozostają nagrzane jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu ich z prądu;
- grzejniki ceramiczne: działają na podobnej zasadzie, jak grzejniki olejowe – znajdujący się wewnątrz wkład ceramiczny nagrzewa się i sukcesywnie oddaje ciepło na zewnątrz;
- grzejniki halogenowe (promienniki): wykorzystują zjawisko radiacji promieniowania podczerwonego. Ich zaletą jest to, że szybko się nagrzewają. Nadają się do pomieszczeń o niewielkich kubaturach.
To, na jaki rodzaj grzejnika się zdecydujesz, zależy głównie od wielkości pomieszczenia oraz od tego, jak szybko chcesz je ogrzać.
Różnice i podobieństwa w działaniu grzejników elektrycznych
Przed wyborem konkretnego grzejnika warto zapoznać się z różnicami, które między nimi występują. Dzięki temu uda Ci się kupić najlepszy grzejnik elektryczny dopasowany do Twoich potrzeb.
Przejdź dalej i dowiedz się, czym różnią się poszczególne rodzaje grzejników.
Sposób działania poszczególnych grzejników
Oto jak działają poszczególne typy grzejników:
- konwekcja – grzejnik konwektorowy podgrzewa powietrze przepływające przez urządzenie. Może mieć wbudowany wentylator, który sprawnie wydmuchuje ciepłe powietrze;
- promieniowanie ciepła – grzejnik olejowy i ceramiczny najpierw sam się rozgrzewa, a potem sukcesywnie oddaje ciepło do otoczenia;
- radiacja – grzejniki halogenowe podgrzewają żarnik, który emituje ciepło w postaci światła podczerwonego, ogrzewając w ten sposób otoczenie.
Czas nagrzewania grzejników elektrycznych
Jeżeli zależy Ci na tym, aby poczuć przyjemne ciepło natychmiast po włączeniu grzejnika, to najlepszym wyborem będą wszelkiego rodzaju radiatory. Rozgrzana do czerwoności grzałka emituje ciepło błyskawicznie.
Podobnie działa grzejnik konwektorowy: grawitacyjny przepływ powietrza sprawia, że w ciągu dosłownie kilku chwil od włączenia poczujesz ciepłe powietrze. W ten sposób można dość szybko ogrzać niewielkie pomieszczenie, na przykład łazienkę.
Grzejnik ceramiczny i olejowy potrzebują nieco więcej czasu, aby znajdujące się w nich elementy grzewcze osiągnęły odpowiednią temperaturę - trwa to od 30 do 60 minut. Kiedy się rozgrzeją, będą dość długo emitowały przyjemne ciepło.
Kilka słów o parametrach technicznych grzejników elektrycznych
Poszczególne grzejniki elektryczne różnią się między sobą nie tylko zasadą działania. Przed ich zakupem warto zwrócić uwagę także na najważniejsze parametry techniczne, mające wpływ na efektywność wybranego urządzenia.
Na opakowaniu każdego grzejnika elektrycznego znajdziesz następujące parametry:
- moc: im wyższa moc urządzenia, tym szybsze i skuteczniejsze będzie ogrzewanie, ale przekłada się to również na zdecydowanie większe zużycie prądu;
- wbudowany termostat: pozwala na swobodną regulację temperatury, co z kolei pozwala na oszczędność energii, ponieważ grzejnik pracuje z pełną mocą tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne. Termostat pozwala dostosować pracę grzejnika do oczekiwanej temperatury;
- przeznaczenie: to, na jaki typ grzejnika się zdecydujesz, zależy głównie od tego, gdzie będzie używany, czyli od metrażu pomieszczenia. Mały grzejnik elektryczny sprawdzi się jako element dodatkowy wszędzie tam, gdzie jest już standardowe ogrzewanie;
- funkcje dodatkowe: niektóre grzejniki mają dodatkowe funkcje, takie jak programatory, piloty pozwalające na zdalne sterowanie urządzeniem, a nawet detektory otwarcia okien. Takie rozwiązania z pewnością zwiększają komfort użytkowania grzejników;
- wielkość urządzenia: grzejniki elektryczne są dostępne w wielu rozmiarach do wyboru. W trakcie zakupów warto jednak zwrócić uwagę na to, że duży grzejnik elektryczny wcale nie musi mieć większej mocy;
- długość kabla zasilającego: wbrew pozorom jest to dość istotna cecha, zwłaszcza jeżeli kupujemy grzejnik elektryczny, który nie będzie na stałe przytwierdzony do ściany czy podłogi. Możliwość swobodnego przenoszenia urządzenia bez konieczności odłączania od gniazdka pozwala szybko dogrzać wybraną strefę pomieszczenia;
- konstrukcja grzejnika: od niej zależy czy dany grzejnik będzie można przestawiać wygodnie do innego pomieszczenia, czy też będzie przytwierdzony na stałe. W przypadku urządzeń przenośnych trzeba sprawdzić, czy są wyposażone w wygodny uchwyt, a przy cięższych modelach w kółka.
Jak wybrać energooszczędny grzejnik elektryczny?
Główną zaletą grzejników elektrycznych jest ich efektywność i łatwa obsługa – wystarczy podłączyć je do prądu. Największą wadą jest koszt zużycia prądu.
Czynnikiem, który w głównej mierze decyduje o ilości zużywanego prądu, jest oczywiście moc urządzenia. Istnieją jednak dodatkowe aspekty, o których warto pamiętać.
- dopasowanie mocy grzejnika do wielkości pomieszczenia i faktycznego zapotrzebowania na ciepło. Zanim wybierzesz konkretny model, dowiedz się, jak dobrać grzejnik elektryczny do pomieszczenia, obliczając zapotrzebowanie na moc grzewczą;
- prawidłowe używanie termostatu – grzejnik używany do dogrzewania pomieszczeń nie musi działać non stop. Ustaw termostat - wybierz optymalną dla siebie temperaturę, a urządzenie samo się włączy, gdy ta spadnie;
- zadbanie o to, aby ciepło nie uciekało z ogrzewanego pomieszczenia – należy pamiętać o zamykaniu drzwi i okien w czasie pracy urządzenia. W okresie chłodniejszych miesięcy przestaw okna na tryb zimowy;
- w przypadku używania grzejników elektrycznych szczególnie ważna jest dobra izolacja budynku. Im lepsza, tym krócej grzejnik musi pracować, a co za tym idzie, zmniejszy się zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Jeśli myślisz o zakupie grzejnika elektrycznego, który będzie odpowiadał za utrzymanie stałej temperatury, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej taryfy elektrycznej. Jest to szczególnie przydatne w przypadku grzejników elektrycznych olejowych lub ceramicznych.
Najlepsze grzejniki elektryczne
W ofercie naszego sklepu internetowego Mexen nie mogło zabraknąć także urządzeń grzewczych przeznaczonych do konkretnych pomieszczeń. Znajdziesz u nas zarówno grzejniki łazienkowe, jak i grzejniki pokojowe.
Grzejnik łazienkowe
Najszerszą kategorię stanowią grzejniki łazienkowe, które pozwalają utrzymać w łazience optymalny komfort cieplny, a dodatkowo mogą pełnić funkcję suszarki na ręczniki.
Ten typ grzejnika działa dzięki podgrzaniu wody lub specjalnego płynu znajdującego się w ramionach. Urządzenia tego rodzaju dość szybko się nagrzewają i emitują ciepło po odłączeniu urządzenia od prądu.
Niewątpliwą zaletą dostępnych w Mexen produktów jest duży wybór rodzajów i modeli grzejników w wielu kolorach. Dzięki temu możesz wybrać urządzenie, które nie tylko spełni Twoje oczekiwania grzewcze, ale także stanie się dekoracją łazienki.
Grzejniki pokojowe
W tej kategorii znajdziesz klasyczny kaloryfer elektryczny (grzejnik płytowy) przeznaczony do zawieszenia na ścianie. Grzejniki elektryczne wykonane są z aluminium, które bardzo szybko się nagrzewa i oddaje temperaturę do otoczenia.
W ofercie Mexen dostępne są modele o różnej wielkości i mocy, co pozwoli wybrać grzejnik elektryczny dopasowany do indywidualnych potrzeb. Do wyboru są modele w kolorze białym lub czarnym.
Jaki grzejnik elektryczny wybrać?
Ostateczną decyzję co do tego, jaki grzejnik elektryczny wybrać musisz podjąć samodzielnie. Będzie to zależało od wielu czynników, o których mieliśmy okazję wspomnieć wyżej.
Aby w pełni wykorzystać potencjał danego urządzenia, należy dobrać moc grzejnika elektrycznego do wielkości pomieszczenia.
Decydując się na konkretny model grzejnika, należy szczególną uwagę zwrócić na jego moc - większe zużycie energii elektrycznej przekłada się bowiem na wyższe rachunki za prąd.
Komentarze