Jak odetkać toaletę szybko i skutecznie? Domowe sposoby na zatkane WC

Zapchana toaleta to kłopotliwa sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Jednak nie zawsze potrzebna jest fachowa pomoc - istnieje wiele prostych, domowych sposobów, aby szybko i skutecznie rozwiązać ten problem.

W poniższym artykule podpowiadamy, jak odetkać toaletę szybko i skutecznie. Dowiesz się też, co należy zrobić, aby zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości.

Jak odetkać zapchaną ubikację?

Zatkana toaleta to spory problem, zwłaszcza jeżeli wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach. Ponadto w momencie uruchomienia spłuczki, zawartość sedesu niebezpiecznie podnosi się do jego krawędzi. Uspokajamy! Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, nie musisz od razu dzwonić po pomoc.

Na początek warto sprawdzić działanie domowych sposobów na zatkany odpływ. Do najczęściej wykorzystywanych środków należą:

  • gorąca woda,
  • mieszanka sody i octu,
  • artykuły chemiczne,
  • przepychacz do WC,
  • plastikowa butelka,
  • druciany wieszak.

Jak udrożnić muszlę klozetową gorącą wodą?

To chyba najprostszy sposób na odetkanie toalety, który warto wykorzystać na początku. Może się bowiem zdarzyć, że rura odpływowa w ubikacji zatkała się na skutek tworzących się wewnątrz osadów. Zator może powstać z tłustych odpadków, które z czasem osadzają się na rurze odpływowej, zwężając promień przepływu wody. Wiele osób popełnia bowiem podstawowy błąd i wrzuca resztki jedzenia do sedesu, które są jedną z najczęstszych przyczyn zatkanej toalety.

Jak poradzić sobie z problemem? Wystarczy nalać wodę do dużego garnka i doprowadzić ją do wrzenia. Następnie ostrożnie przenieść garnek do ubikacji i wlać powoli jego zawartość do sedesu. Gorąca woda powinna poradzić sobie z zatorem, a co za tym idzie umożliwić swobodne spływanie nieczystości do kanalizacji. Dodatkowo do gorącej wody możesz dodać płyn do mycia naczyń, który także skutecznie radzi sobie z rozpuszczaniem tłustych osadów.

Soda oczyszczona do udrażniania rur

Soda oczyszczona to w wielu domach jeden z najważniejszych składników używanych do czyszczenia, zwłaszcza w połączeniu z octem spirytusowym. Taka mieszanka sprawdza się także do przetykania muszli klozetowej. Należy wsypać kilka łyżek sody oczyszczonej do sedesu, a następnie wlać pół szklanki octu.

Rozpocznie się burzliwa reakcja chemiczna, której będzie towarzyszyć wydzielanie się dużej ilości piany. Powstające w czasie tej reakcji bąbelki skutecznie odrywają zanieczyszczenia od ścianek sedesu oraz rury odpływowej, dzięki czemu mieszanina sodowo-octowa poradzi sobie z zatkaną toaletą. Kiedy woda w sedesie przestanie się “burzyć” - spuść wodę i sprawdź, czy sposób przyniósł pożądany efekt. W razie potrzeby cały proces można powtórzyć i pozostawić mieszankę wewnątrz sedesu na co najmniej pół godziny.

Środki chemiczne na zatkaną toaletę

Jeżeli powyższe domowe sposoby nie zadziałały, możesz sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia toalety. Są to preparaty, w skład których wchodzi wodorotlenek sodu uznawany za bardzo skuteczny środek czyszczący. Możesz więc spróbować odetkać toaletę Kretem (najpopularniejszym chyba preparatem na rynku) - jest on dostępny w postaci płynu lub granulek.

Aby odetkać toaletę Kretem, wystarczy wlać lub wsypać do zatkanego odpływu odpowiednią ilość preparatu, a następnie zalać go ciepłą wodą. Dokładnie zastosowanie płynu jest opisane na opakowaniu.

Uwaga! Warto nadmienić, że Kret jest środkiem silnie żrącym, dlatego przed jego użyciem najlepiej założyć gumowe rękawice. Produkt należy przechowywać z dala od dzieci.

Jak odetkać toaletę butelką?

Oprócz wody i środków chemicznych można zastosować sprawdzone sposoby mechaniczne. Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym nie ma gumowej przepychaczki do toalet, możesz skorzystać z innych sposobów - np. z butelki. Jak udrożnić rurę w toalecie za pomocą butelki? To bardzo proste:

  • weź zwykłą, plastikową półtoralitrową butelkę po wodzie lub napoju,
  • odetnij dolną część butelki i ponacinaj ścianki wzdłuż - na głębokość kilku centymetrów,
  • zakręć butelkę zakrętką,
  • przyłóż dół butelki do odpływu,
  • energicznie naciskaj butelkę, wykonując nią ruchy góra-dół.

Działanie plastikowej butelki jest identyczne, jak działanie przepychaczki. Powstające na skutek dynamicznego ruchu podciśnienie powinno usunąć zator.

Jak odetkać toaletę zapchaną papierem?

Jeżeli zastanawiasz się, czym udrożnić toaletę, w której utknął papier toaletowy, to na początek dobrym pomysłem może okazać się druciany wieszak. Po jego zgięciu powstanie proste narzędzie, którym możesz sięgnąć do znajdującego się w rurze zatoru.

Lekko zakrzywiony na końcu wieszak pozwoli Ci pozbyć się papieru toaletowego lub innych przedmiotów będących przyczyną zatkanej toalety. Zwróć jednak uwagę, aby nie przepychać zatoru dalej, ponieważ w ten sposób możesz skutecznie zablokować całą rurę odpływową. Niedrożność WC usuniesz, wyciągając na zewnątrz znajdujące się w niej kawałki papieru itp.

Co zrobić, gdy z zapchanej toalety wypływa woda?

Skoro wiesz już, jak udrożnić zapchane WC, przejdźmy jeszcze do rozwiązania kolejnego problemu. Może się zdarzyć, że z zatkanej toalety zacznie wylewać się woda.

W pierwszej kolejności zakręć zawór, aby zapobiec zalaniu łazienki. Zanim zaczniesz przepychać toaletę, pozbądź się wody z miski sedesowej za pomocą dowolnego pojemnika, kubka, szklanki, etc.

Powodem przecieku może być zepsuta uszczelka, spłuczka lub zator, znajdujący się w dalszej, i trudno dostępnej części odpływu. Jeśli źródłem problemu jest zapchana rura odpływowa, skorzystaj z pomocy fachowca. W przypadku, gdy awaria dotyczy uszczelki lub spłuczki, możesz wymienić je samodzielnie.

Najczęstsze przyczyny zapychania się toalety

Jeżeli nie chcesz mierzyć się z problemem i w pośpiechu szukać rozwiązania czym przepchać toaletę, działaj zawczasu. Jedną z najczęstszych przyczyn niedrożności jest nadmiar papieru toaletowego. Jeśli w domu są dzieci, zwróć im na to uwagę.

Najczęstszą przyczyną zatkania toalety są:

  • ręczniki papierowe,
  • waciki kosmetyczne,
  • patyczki kosmetyczne,
  • mokre chusteczki do higieny intymnej,
  • produkty spożywcze lub resztki dań,
  • inne.

Jak zapobiegać zapychaniu się WC?

Aby zapobiec zapychaniu się toalety:

  • nie wrzucaj żadnych przedmiotów, które nie zostały przystosowane do użytku w toaletach;
  • regularnie czyść WC;
  • od czasu do czasu używaj do czyszczenia środków, które pomagają w rozkładzie zanieczyszczeń stałych.

Czego nie można wrzucać do toalety?

Mamy nadzieję, że przedstawione w powyższym artykule sposoby na zatkaną toaletę sprawią, że uda Ci się samodzielnie uporać z problemem. Pamiętaj jednak, że jeżeli żaden z domowych sposobów nie zadziała, konieczna będzie pomoc fachowca - prawdopodobnie problem zatkanej toalety jest dużo poważniejszy, niż myślisz.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment