Jak zainstalować stelaż podtynkowy do bidetu? Praktyczny przewodnik krok po kroku

Montaż bidetu z użyciem stelaża podtynkowego do bidetu to zadanie, które wymaga precyzji i staranności, ale jest w pełni wykonalne samodzielnie – pod warunkiem że dobrze się do tego przygotujesz. W poniższym artykule przeczytasz, jak krok po kroku poprawnie podłączyć bidet wiszący, jakie narzędzia będą potrzebne oraz na co zwrócić uwagę, aby instalacja przebiegła bez problemów. Dowiesz się także, dlaczego warto postawić na zastosowanie stelaża podtynkowego w łazience oraz poznasz błędy, których należy unikać podczas pracy.

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Poniżej opisujemy nie tylko proces montażu stelażu podtynkowego do bidetu, ale też:

  • jak się do niego przygotować
  • czym może skutkować nieprawidłowe wykonanie kolejnych czynności
  • dlaczego stelaż podtynkowy może służyć przez wiele lat. 

Instalacja stelaża podtynkowego może zapewnić więcej możliwości aranżacyjnych w łazience. W jaki sposób? 

Montaż stelaża bidetu – przygotowanie i narzędzia 

Montaż stelaża podtynkowego do bidetu wymaga nie tylko precyzyjnego pomiaru, ale również odpowiednich narzędzi. Zanim rozpoczniesz pracę, upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne elementy, czyli:

  • stelaż
  • zawory kątowe
  • śruby mocujące
  • kołki montażowe
  • narzędzia: wiertarkę, poziomicę, klucz nastawny, miarkę oraz ołówek budowlany.

Pierwszym krokiem jest ustalenie odpowiedniej wysokości (według indywidualnych potrzeb), na której zostanie zamontowany bidet. Wiele osób decyduje się na montaż stelaża w łazienkach wykonanych ze ścian murowanych, jak i z płyt gipsowo kartonowych. W przypadku pierwszych z wymienionych cały proces przebiega jednak zazwyczaj dłużej i jest trudny do wykonania samodzielnie, a nierzadko za jego przebieg odpowiedzialny musi być prawdziwy specjalista. 

Stelaż podtynkowy powinien być zainstalowany tak, aby wytrzymać ciężar instalacji. Na tym etapie niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich odległości od innych elementów wyposażenia łazienki: 

  • toalety
  • umywalki
  • wanny
  • prysznica

i pozostałych.  

Przed przystąpieniem do wiercenia upewnij się, że wszystkie rury wodno-kanalizacyjne są odpowiednio poprowadzone, a instalacja wodna nie koliduje z miejscem przeznaczonym na montaż stelaża. 

Następnie powinieneś przejść do wiercenia otworu kanalizacyjnego. Pamiętaj o używaniu odpowiednich wierteł do materiału, z którego wykonana jest ściana (np. wiertła do betonu). Gdy wszystkie otwory są gotowe, możesz przejść do mocowania stelażu przy pomocy kołków rozporowych i śrub mocujących, dbając o to, aby był on idealnie wypoziomowany. Dokładne wypoziomowanie stelaża jest bowiem kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania bidetu.

Czarny bidet w eleganckiej łazience

Jak prawidłowo przeprowadzić montaż bidetu i wc? 

Jak prawidłowo zamontować stelaż do bidetu? Kluczowym krokiem jest precyzyjne ustalenie wysokości montażu oraz dopasowanie wszystkich elementów instalacyjnych. Wysokość stelaża podtynkowego względem bidetu zależy od preferencji użytkowników, ale standardowo wynosi ona około 40-45 cm nad podłogą. Po ustawieniu stelaża na odpowiedniej wysokości zabezpiecz go za pomocą śrub montażowych i kołków.

Kiedy stelaż zostanie już zamocowany do ściany, należy wykonać odpowiednie przyłącze wodociągowe. Warto upewnić się, że wszystkie przyłącza są szczelne i dobrze dopasowane do bidetu. Dużą popularnością cieszy się podłączenie bidetu do instalacji wodnej za pomocą elastycznych wężyków i z wykorzystaniem zaworów kątowych, co pozwala na łatwiejsze manipulowanie instalacją. Pamiętaj także o odpowiednim zamontowaniu odpływu – każda nieszczelność w tym miejscu może skutkować problemami z użytkowaniem bidetu.

Po podłączeniu wszystkich elementów instalacyjnych możesz przejść do zabudowy stelaża. Najczęściej wykorzystuje się do tego wspomniane płyty kartonowo-gipsowe, które można łatwo dopasować do wymiarów konstrukcji. Po zabudowaniu stelaża pozostaje już tylko zamontowanie samego bidetu, co również nie powinno stanowić większego problemu. Pamiętaj jednak, aby przed zakończeniem pracy dokładnie sprawdzić szczelność wszystkich połączeń oraz upewnić się, że instalacja działa bez zarzutu –  korzystanie z ciepłej/zimnej wody nie stanowi problemu, a miska ustępowa pozwala jej użytkownikom załatwiać potrzeby fizjologiczne komfortowo i higienicznie jednocześnie. 

Jakie są zalety instalacji bidetu z wykorzystaniem stelaża podtynkowego? 

Dlaczego warto zainstalować stelaż podtynkowy do bidetu? Główna zaleta tego rozwiązania to estetyka i oszczędność miejsca w łazience. Dzięki ukryciu elementów instalacyjnych w ścianie cała przestrzeń wygląda bardziej minimalistycznie i nowocześnie. Jest to szczególnie istotne w przypadku mniejszych łazienek, gdzie każdy centymetr ma znaczenie i może zadecydować o tym, czy bidet zostanie ostatecznie zainstalowany, czy też nie. Zastosowanie stelaża podtynkowego umożliwia też lepsze rozplanowanie przestrzeni oraz daje więcej opcji aranżacyjnych.

Dodatkowo stelaż podtynkowy zapewnia wygodniejszy dostęp do bidetu, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi. Brak widocznych rur i przyłączy sprawia, że sprzątanie łazienki staje się łatwiejsze i bardziej higieniczne. Kolejną zaletą stelaża podtynkowego, niezbędnego do przymocowania bidetu do ściany w estetyczny i praktyczny zarazem sposób, jest to, że można go łatwo zintegrować z innymi elementami wyposażenia łazienki, tworząc spójną i harmonijną przestrzeń, co ma przecież znaczenie w każdym pomieszczeniu – również tym, które ma służyć „tylko” utrzymywaniu w nim należytej higieny. 

Na koniec warto wspomnieć o trwałości tego rozwiązania. Stelaże podtynkowe i mocowane na nich bidety są projektowane z myślą o długotrwałym użytkowaniu, a ich solidna konstrukcja zapewnia stabilność i niezawodność przez wiele lat. Wysokiej jakości stelaże są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję, co dodatkowo zwiększa ich żywotność. Instalacja stelaża podtynkowego do bidetu to zatem rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność, estetykę oraz komfort użytkowania. I przede wszystkim dlatego warto rozważyć je podczas planowania remontu łazienki lub przygotowując ją do użytku po raz pierwszy, tworząc dom czy innego rodzaju obiekt wyposażony w tego rodzaju pomieszczenie.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment