Jak zamontować pisuar?

Pisuar to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się nie tylko w toaletach w miejscach publicznych, ale także w prywatnych łazienkach. Jeżeli chcesz zainstalować go w swoim domu, możesz zrobić to samodzielnie, nawet jeżeli nie masz doświadczenia w pracach montażowo-hydraulicznych.

Montaż pisuaru może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednim planowaniem i narzędziami z pewnością sobie poradzisz. W tym artykule omówimy krok po kroku, jak zamontować pisuar w łazience, aby działał bez zarzutów.

Zanim przystąpisz do montażu pisuaru

Pierwszym krokiem przy instalacji pisuaru jest oczywiście wybór odpowiedniego miejsca. Należy upewnić się, że jest ono łatwo dostępne i daje możliwość zachowania pełnego komfortu i intymności. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji, co pozwoli uniknąć osadzaniu się wilgoci i pleśni w okolicy pisuaru.

Następnie upewnij się, że masz pod ręką niezbędne narzędzia i akcesoria przydatne do montażu pisuaru. Odpowiednie narzędzia to między innymi:

  • klucz do rur,
  • poziomica,
  • uszczelki,
  • śruby,
  • wkręty,
  • kołki,
  • silikon do uszczelniania,
  • pisuar wraz z zestawem montażowym.

Sposób montażu będzie się różnił w zależności od tego, czy zdecydujesz się na montaż pisuaru bezpośrednio na ścianie łazienki, czy raczej na wbudowanym w ścianę stelażu. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie trudniejsze i może wymagać pomocy fachowców.

Instalacja pisuaru - wykonaj montaż w 13 krokach

Na początek warto zapoznać się ze sposobem montażu pisuaru opisanym w instrukcji urządzenia dołączonej przez producenta, ponieważ różne modele pisuarów mogą mieć nieco inne wymagania montażowe.

  1. Znajdź i zakręć zawór odcinający dopływ wody.
  2. Ustal odpowiednią wysokość montażu pisuaru - na jakiej wysokości pisuar sprawdzi się najlepiej, zależy m.in. od potrzeb domowników.
  3. Zamocuj zawiesia, czyli uchwyty montażowe i rury spustowe. Upewnij się, że są dobrze przymocowane, unikniesz dzięki temu chybotania się urządzania i ewentualnych przecieków.
  4. Jeśli pisuar jest wyposażony w zbiornik spłukujący, to należy go teraz zamontować - sprawdź, czy na pewno wszystkie połączenia są szczelne i nie ma wycieków. Przed kontynuacją montażu zweryfikuj również, czy zbiornik spłukujący działa poprawnie.
  5. W przypadku pisuarów podłączanych bezpośrednio do instalacji należy przygotować w ścianie otwór, w którym zostanie umieszczony zawór spłukujący.
  6. W przygotowanym otworze należy zainstalować zawór i rurę odpływową.
  7. Kolejnym krokiem montażu pisuaru jest zamocowanie misy pisuarowej do zawiesia i rur spustowych. Misa musi być ustawiona równo i stabilnie, a wszystkie połączenia dokładnie uszczelnione. Za pomocą poziomicy sprawdź, czy pisuar wisi równo.
  8. Po zamocowaniu misy pisuaru możesz przejść do podłączenia go do źródła wody. Odpowiednio podłącz rurę do zaworu zimnej wody, korzystając z klucza do rur. Upewnij się, że połączenia są szczelne i nie ma wycieków.
  9. Jeżeli wybrałeś pisuar bezwodny, pomiń powyższy krok.
  10. Jednym z ostatnich kroków jest podłączenie pisuaru do systemu kanalizacyjnego. Podłącz rurę spustową zamocowaną do syfonu - ten zaś musi być podłączony do kanalizacji.
  11. Teraz możesz odkręcić zawór odcinający dopływ wody i sprawdzić działanie pisuaru. Przyjrzyj się dokładnie, czy woda nie wydostaje się w miejscach łączenia spłuczki czy syfonu. W razie potrzeby dokręć poszczególne elementy.
  12. Jeżeli zdecydujesz się na model ze spłukiwaniem automatycznym, możesz podłączyć urządzenie do prądu. Pamiętaj o dostępie do gniazda elektrycznego na etapie planowania instalacji pisuaru.
  13. Po zakończeniu montażu, należy dokładnie oczyścić obszar wokół pisuaru z ewentualnych zabrudzeń i pozostałości po montażu, a następnie zastosować silikon do uszczelnienia połączeń między pisuarem a ścianą lub podłogą.

Jak widzisz, montaż pisuaru może być zadaniem wymagającym, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i naszej instrukcji, możesz z powodzeniem zainstalować pisuar we własnej toalecie.

Odpowiednie miejsce do montażu pisuarów

Decydując się na zainstalowanie pisuaru w swojej łazience, musisz zastanowić się, gdzie dokładnie najlepiej go zamocować. Miejsce musi być dostosowane do potrzeb użytkownika łazienki, ale jednocześnie nie może utrudniać korzystania z niej pozostałym domownikom. Najlepiej jest więc zdecydować się na model pisuaru, który nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca.

Najczęściej kupowane są pisuary wiszące, mocowane bezpośrednio na ścianie, ale można znaleźć także modele stojące na podłodze - te jednak zajmują zdecydowanie więcej miejsca. W przypadku małych łazienek sprawdzą się świetnie pisuary narożne, pozwalające racjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Najważniejsze jest, aby pisuar umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji wodno kanalizacyjnej - w innym wypadku czeka Cię poważny remont.

Jak zamontować pisuar - o czym jeszcze warto pamiętać przed instalacją?

Na rynku armatury sanitarnej istnieje bardzo duży wybór pisuarów różnego rodzaju. Różnią się między sobą następującymi aspektami:

  • sposobem instalacji:
    • ścienne,
    • mocowane na stelażu,
    • podłogowe,
  • zasadą działania spłuczki
    • ręczne,
    • automatyczne,
    • bezwodne,
  • rozmiarem.

Ta ostatnia cecha jest bardzo ważna, ponieważ od niej zależy wygoda użytkowania łazienki. W toaletach publicznych istnieją ścisłe wytyczne co do wymiarów toalet i zamontowanych w nich pisuarów. W przypadku mieszkań prywatnych nie ma potrzeby ich przestrzegania, jednak należy zamocować pisuar w taki sposób, aby nie przeszkadzał w swobodnym korzystaniu z łazienki.

W jakiej odległości zamontować pisuar?

Standardowa wysokość, na jakiej montuje się pisuary to około 70-75 cm nad podłogą - odległość mierzona jest od krawędzi „dziobu” pisuaru. W domu możesz oczywiście dostosować wysokość do potrzeb użytkowników.

Większość pisuarów ma szerokość 35-35 cm. Zanim kupisz wybrany model, sprawdź, czy zmieści się w łazience. Pamiętaj, że musisz zostawić wolną przestrzeń pomiędzy pozostałymi elementami wyposażenia łazienki, takimi jak: umywalka, miska sedesowa czy meble.

W kontekście odległości nie można zapomnieć o odstępie pomiędzy przednią krawędzią pisuaru a znajdującą się naprzeciwko urządzenia ścianą. Absolutne minimum wynosi 40 cm, jednak optymalną odległością jest co najmniej 60 cm - może być więcej.

Montaż pisuaru – czy warto?

Coraz więcej osób zastanawia się nad instalacją urządzeń tego typu także w prywatnych łazienkach. Jednak czy faktycznie zawsze będzie to dobry pomysł? Wielu mężczyzn uważa, że pisuary to urządzenia zdecydowanie bardziej wygodne w użyciu niż klasyczna miska sedesowa. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, jeżeli masz na to miejsce, najlepiej, jeśli jest to osobna toaleta, albo druga łazienka.

Czyszczenie pisuaru nie wymaga szczególnego wysiłku. Nowoczesne urządzenia są pokryte powłoką utrudniającą osadzanie się kamienia. W rezultacie wystarczy regularne spłukiwanie i cykliczne używanie żelu do dezynfekcji toalet. Warto pamiętać, aby zamocowana w łazience miska pisuaru była dopasowana do pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia, tworząc spójną i elegancką całość.

Na mexen.pl masz do wyboru kilka serii produktów. Wybierz jeden z nich i odmień oblicze swojej łazienki.

Jak zamontować pisuar samodzielnie – podsumowanie

Montaż pisuaru może być wyzwaniem, ale z odpowiednim podejściem i narzędziami jest to zadanie wykonalne. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta i postępować zgodnie z zaleceniami. Po zakończeniu montażu regularnie sprawdzaj stan pisuaru, aby uniknąć ewentualnych wycieków i problemów.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment