- Kategoria: Łazienka
- Autor: Mexen
- Dodano:
Wybór odpowiedniej wysokości i miejsca instalacji grzejnika łazienkowego może mieć istotny wpływ nie tylko na komfort cieplny, ale także na prawidłową pracę systemu grzewczego oraz estetykę pomieszczenia. Przestrzeganie zaleceń dotyczących montażu grzejnika może przyczynić się do oszczędności energii oraz zapewnienia optymalnej temperatury w całej łazience.
W tym artykule wyjaśnimy między innymi, na jakiej wysokości grzejnik łazienkowy sprawdzi się najlepiej, oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze miejsca jego instalacji.
Na jakiej wysokości zamontować grzejnik łazienkowy?
To, na jakiej wysokości zostanie zamontowany grzejnik w łazience, zależy od kilku czynników, takich jak na przykład:
- wielkość pomieszczenia;
- wysokość grzejnika łazienkowego;
- umiejscowienie przyłącza elektrycznego i wodnego;
- rozmieszczenie pozostałych urządzeń sanitarnych.
Montaż grzejnika łazienkowego zależy także od osobistych preferencji oraz wzrostu domowników. Na jakiej wysokości grzejnik łazienkowy sprawdzi się zatem najlepiej? Rekomenduje się, aby kaloryfery łazienkowe wisiały na wysokości nie niższej niż 10 - 15 cm nad poziomem podłogi i nie wyżej niż 120 cm nad posadzką.
Najczęściej spotykana jest wysokość 30 - 50 cm od podłogi. Taka wysokość zapewni skuteczne ogrzewanie pomieszczenia.
Gdzie umieścić grzejnik łazienkowy?
Łazienka to miejsce, w którym zwykle powinna panować wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach. Wybór miejsca i wysokości, na jakiej zostanie zainstalowany grzejnik łazienkowy, jest istotny nie tylko ze względu na komfort cieplny, ale także na wygodę użytkowania pomieszczenia.
Grzejnik łazienkowy powinien być zamontowany w miejscu, które umożliwi do niego swobodny dostęp, a także zapewni równomierne rozprowadzenie ciepła w całej łazience i zapobiegnie osadzaniu się wilgoci na ścianach pomieszczenia. Większość grzejników łazienkowych montowanych jest w sąsiedztwie wanny lub umywalki – zwłaszcza jeżeli jest to grzejnik drabinkowy służący dodatkowo do suszenia ręczników lub ubrań.
Jeśli w Twojej łazience jest okno, zaleca się podłączenie grzejnika właśnie pod nim. Warto zwrócić uwagę na to, aby grzejnik nie był zasłonięty przez meble łazienkowe. Jedynie swobodny przepływ powietrza zagwarantuje odpowiednią temperaturę w łazience.
Na co zwrócić uwagę wybierając wysokość i miejsce montażu grzejnika łazienkowego ?
Przy wyborze wysokości i miejsca instalacji grzejnika łazienkowego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, mających wpływ na jego użytkowanie. Nieco inaczej wygląda bowiem montaż grzejnika podłączonego do centralnego ogrzewania, a inaczej grzejnika elektrycznego.
Rodzaj podłączenia
Jeżeli w łazience istnieje już instalacja grzewcza, to przed wyborem konkretnego modelu grzejnika należy sprawdzić, czy wysokość i położenie rur będą odpowiadały rozstawowi podłączenia kaloryfera.
Jeśli postawiłeś na grzejnik elektryczny podłączany do kontaktu, i chcesz go zamontować blisko źródeł wody, pamiętaj, aby gniazdo przyłączeniowe miało obudowę z pokrywą ochronną, zapobiegającą przedostawaniu się wilgoci.
Sposób instalacji
Grzejniki łazienkowe mogą być wieszane na ścianie - modele te wymagają wcześniejszego montażu haków mocujących - lub ustawiane bezpośrednio na podłodze.
Im większy i cięższy grzejnik tym solidniejszego mocowania będzie potrzebował. Należy zwrócić uwagę na to, że ciężkie żeliwne kaloryfery nie mogą być wieszane na cienkich ściankach działowych.
Grzejniki podłączone do instalacji centralnego ogrzewania muszą być umieszczone w sąsiedztwie instalacji wodnej, w innym wypadku będziesz zmuszony do rozprowadzenia dodatkowych rur.
Estetyka
Ostatnim elementem decydującym o tym, na jakiej wysokości powinien zostać zamontowany grzejnik łazienkowy, jest estetyka pomieszczenia. Zwróć uwagę również na to, aby kaloryfer nie zakłócał funkcjonalności pomieszczenia.
Grzejnik powinien być zamontowany w taki sposób, aby nie ograniczał dostępu do innych elementów wyposażenia łazienki. Wysokość montażu grzejnika łazienkowego nie powinna utrudniać też czyszczenia ceramiki łazienkowej.
W łazienkach o mniejszej powierzchni grzejnik może być zamocowany na nieco niższej wysokości, co pozwala zaoszczędzić trochę miejsca. W przypadku dużych łazienek optymalna wysokość to około 120 cm nad podłogą.
Na jakiej wysokości grzejnik łazienkowy spełni swoją funkcję? Podsumowanie
Podłączając grzejnik łazienkowy, należy mieć na uwadze kilka ważnych aspektów, takich jak:
- wielkość pomieszczenia;
- rodzaj grzejnika;
- istniejące systemy podłączeń wodnych i elektrycznych;
- wygląd grzejnika.
Wybierając drabinkę łazienkową, należy powiesić ją tak, aby był do niej wygodny dostęp, ponieważ służy ona zwykle jako dodatkowe miejsce do suszenia ręczników. W salonach łazienkowych o dużej powierzchni zaleca się montowanie nawet dwóch osobnych kaloryferów, co pozwoli uzyskać odpowiednią temperaturę w całym pomieszczeniu.
Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników łazienki, grzejnik umieszczony w pobliżu wanny lub umywalki powinien być zamocowany na takiej wysokości, aby nie sprawiał on dodatkowych problemów - np. nie utrudniał kąpieli lub ograniczał swobody ruchów. Na mexen.pl znajdziesz modele grzejników łazienkowych, które różnią się od siebie m.in. wielkością. Dzięki temu łatwo dobierzesz kaloryfer do pomieszczenia.
W przypadku instalacji nowego grzejnika w remontowanej łazience wysokość, na jakiej zostanie on zawieszony, jest zwykle determinowana istniejącym już systemem centralnego ogrzewania lub umiejscowieniem gniazdek elektrycznych. Jeżeli nie chcesz generować dodatkowych kosztów związanych z przebudową całego systemu, wymierz dokładnie miejsce montażu jeszcze przed zakupem kaloryfera łazienkowego.
Komentarze