Na jakiej wysokości pisuar sprawdzi się najlepiej? Na co zwrócić uwagę przed instalacją?

Do niedawna pisuary kojarzone były głównie z wyposażeniem sanitariatów publicznych, ale współcześnie coraz częściej to w domowych łazienkach obok standardowej muszli klozetowej pojawiają się właśnie pisuary.

W tym artykule podpowiemy, na co dobrze jest zwrócić uwagę przed instalacją takich urządzeń sanitarnych, oraz na jakiej wysokości pisuar powinien być montowany.

Optymalna wysokość do montażu pisuaru

Przed instalacją pisuaru należy wziąć pod uwagę istotne czynniki, takie jak przepisy budowlane oraz normy sanitarne – jest to szczególnie ważne podczas montażu pisuaru w miejscach publicznych (szkołach, biurach itp.). Należy sprawdzić, jak określone są odległości pisuaru od ściany oraz innych urządzeń sanitarnych, jest to bowiem kluczowe dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania i wygody w toalecie.

Na jakiej wysokości pisuar - przepisy

Przede wszystkim wysokość pisuaru powinna być dostosowana do średniego wzrostu mieszkańców danego kraju. Dlatego też zalecana wysokość od poziomu podłogi do krawędzi misy pisuaru (dziobu urządzenia) wynosi około 70-75 cm - umożliwia to wygodne korzystanie z urządzenia przez osoby dorosłe.

Warto wiedzieć!

W Polsce obowiązują przepisy określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich wyposażenie. Zgodnie z tymi przepisami, wysokość montażu pisuarów powinna być dostosowana do potrzeb osób o różnym wzroście i być zgodna z zasadami ergonomii.

Zalecana wysokość, na jakiej może być wykonany montaż pisuaru w toaletach dla osób niepełnosprawnych, nie powinna być niższa niż 70 cm od powierzchni podłogi i nie wyższa niż 65 cm. W przypadku sanitariatów, z których korzystają dzieci od 6 do 12 lat, rekomendowana wysokość instalacji pisuaru to 35 cm.

Odległość pisuaru od ściany

Zalecana odległość pisuaru od ściany wynosi od 40 do 60 cm.

W przypadku rozmiarów pisuarów również istnieją normy, które określają minimalne i maksymalne wymiary. Dzięki temu można zapewnić odpowiednią przestrzeń i komfortowe korzystanie z toalet użytkownikom. Przepisy bardzo szczegółowo definiują, jakie urządzenia sanitarne powinny znaleźć się w toaletach publicznych, podają liczbę pisuarów (co najmniej 1 pisuar na 30 mężczyzn) i kabin toaletowych oraz umywalek.

Jeżeli chodzi o odległość pisuaru od ściany, to nie ma tu jednoznacznych wytycznych. Podana jest standardowa wysokość montażu pisuaru, czyli 70 cm od podłogi do górnej krawędzi pisuaru.

Między umywalkami a pisuarami odległość musi wynosić co najmniej 2 metry. Taka sama odległość musi być zachowana pomiędzy pisuarami a drzwiami kabin toaletowych. Zachowanie odpowiedniej odległości zapewnia wygodę użytkowania pisuaru, jak i pozostałych elementów wyposażenia łazienki.

Jakie odległości najlepiej zachować w domowej łazience?

Decydując się na zainstalowanie pisuaru w prywatnej łazience, nie musisz przestrzegać aż tak rygorystycznych przepisów budowlanych, jak ma to miejsce w przypadku budynków użyteczności publicznej. Należy jednak zwrócić uwagę, aby montowane w łazience urządzenie sanitarne, a takim jest pisuar, nie utrudniało wygodnego korzystania z pomieszczenia.

Należy zostawić co najmniej 60 cm przestrzeni funkcjonalnej przed pisuarem. Trzeba jednak zadbać także o minimalne odstępy pomiędzy pisuarem a pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Zalecana odległość między pisuarem a umywalką, wanną czy brodzikiem powinna wynosić co najmniej 30-40 cm.

W sytuacji, gdy planujesz montaż pisuaru naprzeciwko muszli klozetowej, rekomendowane jest zachowanie co najmniej 90 cm odległości między tymi urządzeniami. Jeżeli chcesz powiesić pisuar na tej samej ścianie, na której znajduje się muszla klozetowa, wówczas między osią spłuczki do WC a osią pisuaru trzeba pozostawić 50 cm.

Montaż pisuaru a rodzaj odpływu

Ustalając odległości pisuarów od ścian i pozostałych elementów wyposażenia łazienki należy wziąć pod uwagę także znajdujący się w pomieszczeniu rodzaj odpływu.

W przypadku pisuarów z odpływem pionowym rura spustowa biegnie w dół w kierunku podłogi. Aby zapewnić prawidłowe odprowadzanie ścieków, należy wziąć pod uwagę zarówno odpowiednią wysokość, jak i nachylenie rury spustowej.

Pisuar z odpływem poziomym jest wyposażony w rurę spustową biegnącą wzdłuż ściany. Podczas montażu urządzenia tego rodzaju trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od ściany, co pozwoli na prawidłowe połączenie rury spustowej z kanalizacją. Informacje na ten temat znajdują się najczęściej na opakowaniu lub w instrukcji montażu dodawanej do pisuaru.

Współcześnie jednak większość pisuarów to modele montowane na stelażach, dlatego nie trzeba przywiązywać większej wagi do tych odległości. Wszystkie elementy instalacyjne będą znajdowały się za ścianą, na której zawiśnie jedynie miska pisuaru.

Kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed instalacją pisuaru

Pisuar jest nieodłącznym elementem wyposażenia toalet w biurach, centrach handlowych oraz szkołach. Takie rozwiązanie pojawia się także coraz częściej w mieszkaniach prywatnych, zwłaszcza gdy w domu znajduje się więcej niż jedna łazienka. Jednak zanim zdecydujesz się na montaż pisuaru, zastanów się, czy masz odpowiednią ilość wolnego miejsca w łazience.

Wybierając pisuary, warto zwrócić uwagę na to, aby miały nie tylko odpowiednie wymiary, ale także, żeby były dopasowane stylistycznie do wyposażenia Twojej łazienki. Współcześnie coraz więcej producentów produkuje pasujące do siebie miski sedesowe, bidety i wspomniane już pisuary. Dzięki temu możesz zaaranżować przestrzeń łazienki w elegancki i stylowy sposób.

Na mexen.pl możesz wybierać spośród wielu serii, dzięki czemu bez problemu dobierzesz wszystkie elementy wyposażenia łazienki.

Wybór odpowiedniego pisuaru: funkcjonalność, estetyka i zgodność z przepisami

Do montażu pisuarów najczęściej wykorzystuje się stelaże podtynkowe, dzięki temu zajmują niewiele miejsca i można je zawiesić także w małej łazience. Stelaż pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni - można na nim instalować także modele narożne, co umożliwia umieszczenie w łazience wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia i zachowanie jej pełnej funkcjonalności.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pisuarów, takich jak tradycyjne, obsługiwane za pomocą spłuczki, bezdotykowe, pisuary z deską, a nawet bezwodne, pozwalające na znaczne oszczędzanie wody. Ten ostatni rodzaj to pisuary zawierające specjalny, biodegradowalny wkład, który przepuszcza nieczystości do odpływu, jednocześnie zapobiegając uwalnianiu się nieprzyjemnego zapachu.

Wysokość montażu pisuaru w domach prywatnych zależy od indywidualnych wymagań jego przyszłych użytkowników. Instalacja na stelażu ułatwia dobór optymalnej wysokości, dopasowanej np. do niestandardowego wzrostu domowników - ma to szczególne znaczenie, jeśli z pisuaru będą korzystały dzieci.

Ostateczny wybór odpowiedniego modelu pisuaru zależy jednak od indywidualnych preferencji oraz warunków pomieszczenia - wielkości łazienki oraz połączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Gdzie zawiesić pisuar i na jakiej wysokości – podsumowanie

Coraz więcej osób decyduje się na montaż pisuaru także w prywatnych domach. Jest to rozwiązanie wygodne, szczególnie gdy domownicy mają do dyspozycji zarówno łazienkę i toaletę. Najczęściej pisuar montowany jest na ścianie lub na stelażu podtynkowym, chociaż istnieją także modele stojące. Pisuar musi być podłączony do wody oraz kanalizacji, podobnie jak klasyczny sedes czy bidet.

Wysokość, na jakiej zawiśnie pisuar na ścianie w łazience, zależy głównie od preferencji użytkownika. Najczęściej jest to 70 cm - wysokość pozwala na swobodne korzystanie z pisuaru przez mężczyzn o zróżnicowanym wzroście.

Wymiary standardowego pisuaru sprawiają, że z łatwością zmieści się nawet w niewielkiej toalecie. Należy pamiętać jednak o tym, aby montując pisuar zachować odpowiednie odległości pomiędzy nim a pozostałymi elementami wyposażenia toalety.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment