Przewodnik po kompaktach WC: jak wybrać najlepszy model dla Twojego domu?

Poszukiwanie idealnego kompaktu WC bywa męczące, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnorodność modeli i funkcji dostępnych na rynku. W tym przewodniku pomożemy Ci zrozumieć, jakie cechy powinny charakteryzować idealną muszlę klozetową. Odkryjemy różne rodzaje misek WC, przyjrzymy się ich funkcjonalności, a także przeanalizujemy ich aspekty estetyczne oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Przeczytaj dalej i dowiedz się, jaki wariant będzie najlepszy dla Twojej łazienki.

Co to jest kompakt WC i dlaczego warto go wybrać?

WC kompakt to popularna ceramika łazienkowa, która jest lubiana ze względu na swoją użytkowość oraz estetyczny wygląd. Jest to zestaw, który łączy miskę WC i zbiornik na wodę w jednej, zwartej konstrukcji. Taki sedes doskonale sprawdza się w każdej łazience, zarówno dużej, jak i małej. Wybierając odpowiedni typ, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak rodzaj odpływu, sposób przytwierdzania np. do posadzki oraz funkcje dodatkowe.

Rodzaje sedesów – który wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje muszli, które można podzielić ze względu na wygląd rur, czyli system spłukiwania. Wymienić można:

  • Model z kanałem poziomym: system ten, zwany jest również odpływem poznańskim. To jeden z najczęściej wybieranych wariantów. Lubiany jest za odpływ poziomy, dzięki któremu wypływ wody odbywa się bezpośrednio do instalacji umieszczonej w ścianie za sedesem. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie popularne w nowoczesnych łazienkach.
  • Miski WC z kanałem pionowym: znane są także jako toalety z odpływem warszawskim. To tradycyjne rozwiązanie, w którym woda odprowadzana jest pionowo do podłogi. Tego typu systemy są stworzone do starszych budynków, gdzie kanalizacja nie pozwala zastosować odpływu poziomego.
  • Kompakty WC narożne: to specjalny rodzaj, który doskonale sprawdza się w niewielkich wnętrzach. Wariant narożny pozwala zaoszczędzić miejsce, ponieważ montuje się go w rogu pomieszczenia, co powiększa przestrzeń użytkową łazienki.

Miski WC – co musisz o nich wiedzieć?

Wybierając miskę, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na sposób jej mocowania. Sedes stojący znany jest ze swej prostej instalacji, co sprawia, że to doskonałe rozwiązanie dla osób, które samodzielnie remontują swoją łazienkę. Należy także ustalić umiejscowienie zbiornika oraz gdzie będzie znajdował się przycisk spłukujący. Jest to niezwykle ważne, w przypadku gdy została zakupiona miska wisząca i ma być zbudowany stelaż. Istotny jest również system rur, którymi przepływa woda. 

Wygląd też jest ważny! Poznaj najczęściej spotykane rodzaje muszli!

Oczywiście ważna jest estetyka. Współczesne muszle klozetowe dostępne są w różnych stylach i kolorach. Dlatego łatwo je dopasować do wystroju strefy kąpielowej. Dostępne są bardzo praktyczne miski bezkołnierzowe, jak i tradycyjne modele z kołnierzem. Oferowane są także warianty wyposażone w różnorodne funkcje dodatkowe, takie jak wolnoopadająca deska, system oszczędzania wody czy też specjalne powłoki antybakteryjne. Te dodatkowe opcje znacząco poprawiają komfort użytkowania z toalety oraz higienę.

Jak wybrać odpowiedni kompakt WC do swojej łazienki?

Przed zakupami odpowiedniego kompaktu WC należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym on stanie. Istotna jest zatem wielkość miejsca montażu, a także rozmiar odpływu. W małych łazienkach sprawdzają się sedesy kompaktowe narożne, które zajmują mniej miejsca i optycznie powiększają przestrzeń, a także muszla klozetowa z odpływem poziomym, która jest łatwiejsza w instalacji.

Wybierając ceramikę, należy zwrócić uwagę także na szerokość i głębokość miski, ponieważ to te parametry wpływają na jej funkcjonalność. Powinna być odpowiednio dopasowana do wielkości pomieszczenia oraz potrzeb wszystkich użytkowników. 

Różne rodzaje muszli – co warto wiedzieć?

Wygodna ceramika to najważniejszy element każdej łazienki. Dlatego producenci armatury tacy jak firma Mexen, oferują ich różne rodzaje. Dzielimy je na kilka podstawowych typów:

  • Miski wolnostojące: te tradycyjne toalety są montowane bezpośrednio na podłodze i są najczęściej wybierane przez Polaków. Tego typu rozwiązanie jest łatwe w montażu i dostępne w różnych kształtach oraz rozmiarach.
  • Miski podwieszane: miski WC wiszące to ciągle pewna nowość, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Montowane na ścianie dają wrażenie lekkości i elegancji, a jednocześnie ułatwiają czyszczenie podłogi. To doskonała propozycja dla miłośników minimalizmu.
  • Miski WC bezkołnierzowe: charakteryzują się dużym komfortem użytkowania, ponieważ zostały pozbawione tradycyjnego kołnierza, pod którym zwykle gromadzą się bakterie i brud. Dzięki temu uznawane są za bardziej higieniczne i praktyczne, bo dzięki nim utrzymanie czystości w łazience jest łatwiejsze.

Estetyka i funkcjonalność kompaktów WC – jak je łączyć?

Wybierając WC kompakt, kluczowe jest harmonijne połączenie estetyki z funkcjonalnością. Na rynku dostępne są różne style i wykończenia, co pozwala idealne dopasować wygląd toalety do każdego wnętrza. 

Współczesne muszle klozetowe występują w wielu ciekawych wersjach. Od klasycznych – takich jak eleganckie modele charakteryzujące się prostymi, ale eleganckimi liniami, z delikatnymi krzywiznami i minimalistycznymi detalami – po warianty z geometrycznymi liniami oraz subtelnym designem. Z kolei dla miłośników minimalistycznych aranżacji dostępne są miski w odcieniach czystej bieli, czerni, a także szarości.

Jeśli preferujesz elegancję, możesz wybierać spośród kompaktów WC z delikatnymi, chromowanymi akcentami lub w stonowanych odcieniach beżu i brązu, które dodają wnętrzu klasy. Alternatywnie, w nowoczesnych łazienkach świetnie prezentują się prostokątne toalety o wysokim połysku.

Jaka miska WC? – poznaj dodatkowe korzyści nowoczesnych sedesów

Jeżeli musisz zdecydować, jaki kompakt WC wybrać, to wiedz, że musisz wziąć pod uwagę też surowiec, z którego jest wykonany. Nowoczesna ceramika sanitarna oferuje różnorodne rodzaje misek WC, które m.in. cechują się sporą trwałością oraz odpornością na zarysowania. Ponadto innowacyjna technologia wykorzystana podczas ich produkcji np. powłoka antybakteryjna, zapewnia dodatkowe korzyści, mianowicie łatwość w utrzymaniu czystości i lepszą higienę. 

Współczesne kompakty WC mogą także mieć wbudowane systemy samooczyszczające oraz funkcje zmniejszające liczbę spłukiwań. Wybierając miskę, warto zatem zapoznać się z ich wyglądem, funkcjonalnością, aby stworzyć sobie harmonijną i wygodną przestrzeń łazienkową.

Jakie dodatkowe funkcje mogą mieć kompakty?

Muszle klozetowe to już nie tylko podstawowe elementy wyposażenia łazienki. Nowoczesne urządzenia sanitarne mogą oferować znacznie więcej niż tradycyjne funkcje. Od inteligentnych systemów oszczędzania wody po wygodne rozwiązania zapewniające wygodę korzystania. Poznaj ich zalety!

  1. System podwójnego spłukiwania wody: to ciekawy sposób, który pozwala dobrać ilości wody używanej do spłukiwania. Standardowe systemy oferują dwa poziomy: mniejszy, zazwyczaj są to 3 litry, oraz większy, czyli 6 litrów. Dzięki temu można znacząco zredukować swoje zużycie wody, a to bez wątpienia przekłada się na oszczędność finansową.
  2. Antybakteryjna powłoka: w naszej ofercie można dostać np. modele pokryte specjalną warstwą przeciwdrobnoustrojową. Redukuje ona ryzyko rozwoju bakterii na powierzchniach ceramicznych. Tego typu wykończenie zapewnia wyższy poziom higieny i ułatwia mycie toalety. Dzięki temu miska WC jest mniej podatna na powstawania zabrudzeń, a jej sprzątanie jest zdecydowanie szybsze i lepsze.
  3. Deska wolnoopadająca: eliminuje ona problem głośnego trzaskania podczas opuszczania. Starannie opracowany mechanizm zapewnia delikatne i ciche zamykanie deski, co jest szczególnie przydatne w domach z małymi dziećmi oraz w łazienkach, które są częścią sypialni. Deska wolnoopadająca nie tylko jest wygodna, ale również chroni sedes przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak dostosować toaletę do specyfiki pomieszczenia?

Wybierając odpowiednią miskę WC, warto wziąć pod uwagę specyfikę łazienki, w której będzie zamontowana. Różne układy pomieszczeń oraz dostępna przestrzeń mogą wymagać dopasowania modelu tak, aby, jak najlepiej wykorzystać wolne miejsce.

Małe łazienki i osobne toalety to wnętrza, które sprawiają wiele problemów w dobieraniu ceramiki. Dlatego w ich przypadku najczęściej polecane są kompakty narożne lub warianty z wąskim zbiornikiem na wodę, które zapewniają większą swobodę poruszania się po łazience. Ponadto nadają pomieszczeniu nowoczesny wygląd. Warto wiedzieć, że kompaktowy rozmiar, czyli slim, oznacza, że jest on smukły, a więc może być zamontowany bliżej ściany.

W większych łazienkach, gdzie przestrzeń nie stanowi ograniczenie, można pozwolić sobie na bardziej rozbudowane rozwiązania. Miska wisząca, montowana na stelażu, prezentuje się niezwykle elegancko i ułatwia sprzątanie. 

Wskazówki dotyczące montażu muszli WC w Twojej łazience

Montaż toalety jest stosunkowo prosty, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Oto kilka wskazówek, które mogą być dla Ciebie pomocne podczas instalacji:

  • Dopasuj odpływ — zwrócić uwagę na typ odpływu w swojej łazience. W momencie, gdy instalacja kanalizacyjna jest już wykonana, na przykład wyposażona jest w kanał pionowy, warto wybrać wariant z takim samym typem rury, aby uniknąć konieczności kosztownych przeróbek i kucia w posadzce. W innym przypadku kup toaletę z odpływem pionowym.
  • Zachowaj odpowiednie odległości – podczas prac remontowych należy pamiętać o zapewnieniu właściwego odstępu od ściany oraz innych elementów łazienki. Standardowa odległość wynosi około 60-70 cm, co zapewnia swobodę ruchów.
  • Stabilność montażu — pamiętaj, toaleta powinna być zamontowana na stabilnym podłożu. W przypadku misek WC wiszących, mocowanych na stelażu do zabudowy, należy upewnić się, że jest on odpowiednio przytwierdzony do ściany i wytrzyma ciężar każdego domownika.
  • Dokładne uszczelnienie — oczywiście ważną częścią prawidłowego mocowania muszli jest dokładne uszczelnienie wszystkich połączeń. Tym samym zapobiegniesz nagłym wyciekom wody. Należy zwrócić uwagę na spojenie między toaletą a odpływem oraz między rezerwuarem na wodę a muszlą, aby mieć pewność, czy instalacja przebiegła prawidłowo.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment