Wentylator łazienkowy — jaki wybrać?

Wentylator łazienkowy jest istotnym elementem zapewniającym odpowiednią cyrkulację powietrza oraz usuwanie wilgoci z łazienki. Wybór odpowiedniego wentylatora może być decydujący dla komfortu użytkowania i jakości powietrza w pomieszczeniu.

W tym poradniku omówimy rodzaje wentylatorów łazienkowych dostępnych na rynku, kluczowe dane techniczne, funkcje oraz wybór wentylatora pod względem… generowanego hałasu. Jaki wentylator łazienkowy wybrać? O tym kilka słów w dalszej części artykułu.

Rodzaje wentylatorów łazienkowych dostępnych na rynku

Szukając odpowiedniego wentylatora do łazienki, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, ponieważ na rynku dostępne są różne rodzaje takich urządzeń.

Ze względu na sposób działania, wentylatory łazienkowe można podzielić na dwa główne typy:

  • wentylatory wywiewne – są one najczęściej spotykanym typem wentylatorów. Usuwają wilgoć i nieprzyjemny zapach z łazienki poprzez odprowadzanie ich na zewnątrz. Montowane są zazwyczaj na suficie lub ścianie;
  • wentylatory nawiewno-wywiewne – wentylatory tego typu nie tylko usuwają wilgoć i zapachy, mogą również dostarczać świeże powietrze do pomieszczenia. Jest to idealne rozwiązanie do łazienek bez okien.

Podział urządzeń ze względu na montaż wentylatora łazienkowego

Jeżeli natomiast chodzi o sposób montażu wentylatorów, to wśród dostępnych na rynku urządzeń można znaleźć:

  • wentylatory kanałowe – są to wentylatory umieszczone w kanale wentylacyjnym. Nadają się do dużych łazienek, wymagają systemów wentylacyjnych;
  • wentylatory bezkanałowe – ten typ wentylatorów jest łatwy w montażu, ponieważ nie wymaga kanału wentylacyjnego. Sprawdzają się doskonale w niewielkich łazienkach i ubikacjach.

Dane techniczne, na jakie należy zwrócić uwagę wybierając wentylator łazienkowy

Przy wyborze wentylatora łazienkowego nie można kierować się jedynie jego ceną. Istnieją rozmaite dane techniczne, na które należy zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem urządzenia. Są to:

  • wydajność,
  • poziom hałasu,
  • zużycie energii,
  • sposób sterowania wentylatorem.

Wydajność wentylatora łazienkowego

Wydajność wentylatora wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę (m³/h). Innymi słowy, wydajność określa, ile powietrza jest w stanie przetworzyć wentylator w ciągu jednej godziny, czyli jak szybko wyciągnie “zużyte” powietrze z łazienki.

Wartość ta powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia, gdyż urządzenie o zbyt małej wydajności nie będzie w stanie efektywnie odprowadzać wilgoci czy brzydkiego zapachu z łazienki.

Zaleca się, aby wydajność była co najmniej trzy razy większa niż kubatura łazienki. Wydajność jest oznaczona na opakowaniu wentylatora. Wystarczy oszacować objętość pomieszczenia i pomnożyć ją przez trzy. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych łazienek. W niewielkich pomieszczeniach większość wentylatorów dostępnych na rynku ma wydajność nawet przekraczającą ich wielkość. Standardowo wentylator pozwala na 10 - 15 wymian powietrza w ciągu godziny.

Poziom hałasu

Wentylatory to urządzenia mechaniczne generujące hałas, dlatego bardzo istotne jest, aby dobrać wentylator o jak najniższym poziomie hałasu. Zwłaszcza jeśli mieszkanie jest niewielkie albo gdy łazienka znajduje się w pobliżu sypialni. Uruchomiony wentylator nie powinien być słyszany w pozostałych pomieszczeniach.

Poziom hałasu powstającego podczas pracy wentylatora mierzony jest w decybelach (dB). Zalecany poziom hałasu w łazience to około 30-40 dB. Najcichsze wentylatory dostępne na rynku wytwarzają dźwięk o natężeniu około 21 dB, co oznacza, że ich poziom głośności jest porównywalny do szeptu.

Sposób sterowania wentylatorem

Najczęściej wentylator łazienkowy włącza się automatycznie, ale na rynku dostępne są także wentylatory z włącznikiem sznurkowym oraz urządzenia podłączone do włącznika światła. Ten ostatni rodzaj nie będzie się sprawdzał w przypadku łazienek wyposażonych w okno, w których w ciągu dnia nie włączamy światła. Tu lepszym rozwiązaniem będzie wentylator automatyczny lub uruchamiany ręcznie włącznikiem sznurkowym.

Zużycie energii elektrycznej

Wentylatory łazienkowe nie zużywają zbyt wiele prądu - szacuje się, że urządzenia przeznaczone do użytku domowego pobierają od 10 do 100 watów. Jeżeli zależy Ci na kontrolowaniu ilości zużywanej energii elektrycznej, zwróć uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniu wentylatora.

Wybierając urządzenie sterowane manualnie, będziesz mieć realny wpływ na czas działania wentylatora, a co za tym idzie, na ilość zużywanego prądu. W tej sytuacji może wydawać się, że wentylatory działające automatycznie zużywają więcej energii elektrycznej - w rzeczywistości te różnice są minimalne.

Funkcje wentylatorów łazienkowych

Najważniejszą funkcją wentylatorów łazienkowych jest wymiana powietrza w pomieszczeniu. Jednak większość nowoczesnych urządzeń wyposażonych jest w szereg dodatkowych funkcji, mających wpływ na komfort ich użytkowania.

Czujnik ruchu

Wentylator łazienkowy z czujnikiem ruchu włącza się natychmiast po wejściu do łazienki. Urządzenie może być połączone z automatycznym timerem, który wyłączy wentylator po określonym czasie, jeśli nie wykryje ruchu w pomieszczeniu.

Czujnik wilgoci

Wentylatory z czujnikiem wilgoci uruchamiają się samoczynnie w momencie wysokiego zawilgocenia, na przykład po kąpieli. Takie rozwiązanie zapobiega osadzaniu się wody na ścianach czy w meblach łazienkowych, minimalizując w ten sposób ryzyko pojawienia się pleśni lub grzybów.

Wybierz wentylator z czujnikiem wilgotności na mexen.pl. Sam zdecyduj, który z modeli sprawdzi się w Twojej łazience lub skorzystaj z możliwości konsultacji z naszym specjalistą.

Czujnik światła

Wentylatory z czujnikiem światła sprawdzają się w pomieszczeniach bez okien. Tego typu wentylatory podłącza się do włącznika oświetlenia.

Istnieje kilka rodzajów wentylatorów wyposażonych w czujnik światła. Niektóre włączają się równocześnie ze światłem, w innych automatyczny timer załączy wentylator dopiero w momencie, gdy światło zapalone jest przez określony czas.

Gdzie zamontować wentylator łazienkowy?

Wentylator montowany jest w miejscu kratki wentylacyjnej umieszczonej na ścianie lub na suficie.

Wentylatory łazienkowe różnić się mogą między sobą także sposobem montażu, o czym warto pamiętać podczas zakupów. Dobrze jest znać średnicę kanału wentylacyjnego, w którym będzie umieszczone nowe urządzenie. Dzięki temu nie będzie trzeba wykonywać dodatkowych prac budowlanych podczas jego instalacji.

Jaki wybrać wentylator łazienkowy – podsumowanie

Łazienka i ubikacja to miejsca szczególnie narażone na gromadzenie się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Aby temu zapobiec, należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Zrobisz to, montując wentylator łazienkowy.

Wentylatory łazienkowe dostępne na rynku mogą być wyposażone w dodatkowe rozwiązania poprawiające efektywność ich działania. Najczęściej są to czujniki ruchu oraz czujniki wilgotności.

Wybierając odpowiednie urządzenie do swojej łazienki, należy zwrócić uwagę na to, aby dopasować je do kubatury pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku większych łazienek.

W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na wentylator łazienkowy połączony z włącznikiem światła, model wyposażony w oddzielny włącznik, a nawet na włącznik sznurkowy. Sam zdecyduj, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w Twoim mieszkaniu lub domu.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment