Wysokość gniazdka przy umywalce i nie tylko – ile powinna wynieść?

Wysokość gniazdka przy umywalce i w innych miejscach w łazience od dawna wzbudza duże zainteresowanie. Warto więc pamiętać, że właściwe umiejscowienie gniazdek w łazience to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa i funkcjonalności. Decydując o tym, gdzie zamontować gniazdka, należy wziąć pod uwagę przepisy budowlane, standardy bezpieczeństwa oraz wygodę użytkowników. Odpowiednia wysokość oraz rozmieszczenie gniazdek wpływają na komfort korzystania z urządzeń elektrycznych, takich jak suszarki, maszynki do golenia czy szczoteczki elektryczne. Jeśli jednak nie masz czasu zgłębiać się w ten temat poprzez przeczesywanie kolejnych poradników, sprawdź nasz, który znajdziesz poniżej! Specjalnie dla Ciebie zabraliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu, a stosując się do nich, zyskasz pewność, że Twoja łazienka będzie idealnie dostosowana do Twoich potrzeb. 

Montaż gniazdka elektrycznego

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Jaka powinna być wysokość gniazdka przy umywalce w łazience?
  2. Jakie miejsca w łazience są najbezpieczniejsze do instalacji gniazdek?
  3. Jak zaplanować optymalne rozmieszczenie gniazdek, aby przestrzeń była stylowa i funkcjonalna?
  4. Jakie przepisy dotyczą instalacji gniazdek w wilgotnych pomieszczeniach?

Wysokość gniazdka przy umywalce i nie tylko – podstawowe zasady

Jednym z kluczowych elementów podczas planowania gniazdek łazienkowych jest dobór odpowiedniej wysokości ich montażu. Jest to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. W łazience obowiązują bowiem specyficzne zasady, wynikające z przepisów budowlanych, które mają na celu ochronę przed zagrożeniami wynikającymi z kontaktu wody z prądem, a to właśnie przecież on przepływa przez gniazdka elektryczne – elementy niezbędne w łazience. Pamiętaj zatem, że zalecana wysokość montażu gniazdek to:

  • 50-150 cm nad poziomem podłogi – jest to minimalna wysokość gniazdka, która zapewnia wygodny dostęp do gniazdek elektrycznych, jednocześnie minimalizując ryzyko kontaktu z wodą,
  • odległość od źródła wody – minimum 60 cm – zgodnie z przepisami, gniazdka elektryczne muszą być montowane w odległości co najmniej 60 cm od strefy mokrej,
  • gniazdka elektryczne przy umywalce – minimum 30 cm od krawędzi – pozwala to uniknąć bezpośredniego kontaktu z wodą podczas mycia rąk.

Nie zapominaj, że zalecana wysokość gniazdek w łazience może różnić się w zależności od funkcji samej łazienki. W przypadku dziecięcej łazienki gniazdka powinny być zamontowane wyżej, aby zapobiec ich niebezpiecznemu użytkowaniu przez najmłodszych. Zwłaszcza że „lubią” oni często sięgać swoimi rękoma tam, gdzie nie powinny. 

Gdzie umieścić gniazdka w łazience, by zachować odpowiednią odległość?

Umiejscowienie gniazdek w łazience wymaga starannego planowania. Aby przestrzeń była funkcjonalna i bezpieczna, a dostęp do urządzeń elektrycznych bezproblemowy, należy unikać instalowania gniazdek w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą, takich jak wnętrze kabiny prysznicowej, nad wanną lub w pobliżu otwartego prysznica. Jeśli bowiem postąpisz inaczej, narazisz siebie i swoich bliskich na bardzo poważne niebezpieczeństwo – nawet w postaci utraty zdrowia lub życia. 

Najlepsze miejsca na gniazdka w łazience:

  • przy umywalce – z dala od bezpośredniego kontaktu z wodą, ale w wygodnej odległości do podłączenia suszarki czy golarki,
  • obok szafek łazienkowych – gniazdka w łazience mogą być ukryte w szafkach, co pozwala na dyskretną instalację i łatwe podłączenie np. szczoteczki elektrycznej,
  • przy lustrze – idealne miejsce do montażu gniazdek, jeśli korzystasz często zwłaszcza z poszczególnych urządzeń elektrycznych do stylizacji włosów – oczywiście na czele z suszarką.

Stylowa przestrzeń łazienkowa może być także praktyczna — wystarczy zaplanować umiejscowienie gniazdek tak, aby nie były widoczne, a jednocześnie były łatwo dostępne. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie gniazdek wbudowanych w meble łazienkowe, np. w szafki pod umywalką.

Elektryk przy montażu gniazdka

Strefy ochrony w łazience – nie zapomnij o nich podczas montażu  gniazdek elektrycznych  

Instalacja gniazdek elektrycznych to proces, w przypadku którego kluczowe jest uwzględnienie tzw. stref ochronnych. Te strefy mają na celu zabezpieczenie użytkowników przed porażeniem prądem w wilgotnym środowisku łazienki.

  • strefa 0 – wnętrze wanny lub kabiny prysznicowej. W tej strefie nie można montować żadnych gniazdek elektrycznych ani urządzeń pod napięciem, chcąc zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.
  • strefa 1 – bezpośrednio nad wanną lub prysznicem. W tej strefie również nie można montować gniazdek, ale mogą znajdować się tu urządzenia o odpowiedniej klasie wodoodporności,
  • strefa 2 – odległość 60 cm od wanny lub prysznica. Tu można już instalować gniazdka w łazience, o ile posiadają odpowiednią ochronę przed wilgocią (np. IP44),
  • strefa 3 – poza zasięgiem bezpośredniego kontaktu z wodą (powyżej 60 cm od strefy mokrej). W tej strefie można montować standardowe gniazdka, by zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie na pożądanym poziomie.

Jak zaplanować stylową przestrzeń z gniazdkami w łazience?

Estetyczne umieszczenie gniazdek to klucz do stylowej łazienki. Nowoczesne gniazdka w łazience mogą stać się elementem dekoracyjnym, szczególnie jeśli postawisz na designerskie modele z minimalistycznym wykończeniem. Przy planowaniu aranżacji łazienki  uwzględnij kilka aspektów, dzięki którym zdołasz zdecydowanie łatwiej osiągnąć oczekiwane efekty:

  • Dopasowanie źródeł zasilania urządzeń elektrycznych do kolorystyki łazienki – wybierając gniazdka w kolorze ścian lub płytek, możesz je subtelnie wkomponować w przestrzeń.
  • Ukryte gniazdka w łazience – w nowoczesnych łazienkach często stosuje się gniazdka chowane w meblach lub pod blatem, co sprawia, że są one mniej widoczne.
  • Gniazdka w łazience z klapką ochronną – nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale również mogą pełnić funkcję dekoracyjną, zwłaszcza w łazienkach w stylu retro.

Dobre rozmieszczenie gniazdek elektrycznych pozwala zachować harmonię i spójność stylistyczną całej łazienki. I między innymi z tego powodu warto zadbać o to, by gniazdka znajdowały się w miejscach dla nich najbardziej odpowiednich. W innym razie korzystanie z nich może być bowiem nie tylko utrudnione, ale też nieść ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia. 

Jak zminimalizować ryzyko porażenia prądem podczas korzystania z elektrycznych urządzeń?

Planując umieszczenie gniazdka w łazience, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, pozwalającymi w dużym stopniu minimalizować ryzyko porażenia prądem zarówno przez dorosłych, jak i dzieci: 

  • gniazdka w łazience montuj w miejscach łatwo dostępnych, ale z dala od bezpośredniego kontaktu z wodą,
  • stosuj gniazdka z zabezpieczeniem przed wilgocią (IP44 lub wyższe),
  • zwróć uwagę na estetykę gniazdek — wybieraj modele pasujące do stylu łazienki.

Gniazdka elektryczne – podsumowanie

Podsumowując, odpowiednie rozmieszczenie i wysokość gniazdek łazienkowych to klucz do funkcjonalności i bezpieczeństwa. Warto pamiętać, aby trzymać się zalecanych odległości od źródeł wody, montować gniazdka w łazience na odpowiedniej wysokości i stosować wymagane standardy bezpieczeństwa. Dzięki temu łazienka nie tylko będzie estetyczna, ale również bezpieczna i komfortowa w codziennym użytkowaniu w celu zadbania o wygląd i higienę osobistą. 

Przed przystąpieniem do kolejnych etapów pracy pamiętaj więc o tym, ile powinna wynieść minimalna odległość gniazdka od umywalki, podłogi czy źródła wody w postaci prysznica. Gniazdka powinny bowiem być łatwo dostępne dla ich dorosłych użytkowników, a jednocześnie odpowiednio „ukryte” przed najmłodszymi, aby zmniejszyć ryzyko „kopnięcia” przez prąd w łazience. Sam montaż gniazdka w łazience nie stanowi zaś większego problemu dla osób, które lubią tego rodzaju prace i posiadają odpowiednie doświadczenie w ich przeprowadzaniu. 

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak sprawić, by codzienne funkcjonowanie w łazience było komfortowe i jak najbardziej bezpieczne, sprawdź inne nasze poradniki, m.in. ten, w którym opisujemy, jak podłączyć wodę do stelaża WC. Z czasem będą pojawiać się kolejne, dlatego zachęcamy do regularnego odwiedzania bloga, który prowadzimy z myślą o wszystkich domowych majsterkowiczach i nie tylko.

Komentarze

Nie ma komentarzy na ten moment